Čistenia bazéna

4 výhody a nevýhody čistenia bazéna pomocou chlóru

Reklamný článok - 26. októbra 2022 - 788. zobrazení

Ste hrdým vlastníkom záhradného bazéna, ale lámete si hlavu nad tým, ako ho udržať v čistote? Než sa rozhodnete, aký spôsob zvolíte, priblížme si výhody aj nevýhody čistenia pomocou chlóru.

Možno vás pri užívaní záhradného bazéna prekvapilo, ako rýchlo sa v ňom voda môže zašpiniť. O bazén je jednoducho potrebné sa pravidelne starať, inak sa voda pri vysokých letných teplotách začne pomerne rýchlo kaziť. Pre jej čistotu je dôležité zamedziť rastu rias, šíreniu baktérií, vírusov a húb. Väčšina majiteľov vodných atrakcií siahne po chlóre, ten má ale okrem výhod aj svoje negatíva.

Výhody chlóru v bazéne

1. Silný dezinfekčný účinok

Chlór ľahko a rýchlo ničí nežiaduce baktérie, vírusy, riasy aj huby a zabraňuje ich množeniu. Zároveň oxidáciou narúša tkanivá živočíchov a ďalších organizmov žijúcich vo vode.

2. Jednoduchá aplikácia

Na priebežnú dezinfekciu bazéna stačí každé 2–3 dni dávkovať 1–2 gramy chlórového granulátu na 1 m³ vody. Alebo týždenne aplikovať chlórové tablety (množstvo prispôsobte objemu bazéna).

3. Preverená technológia

Chlór sa používa na čistenie bazénov už sto rokov, takže sú popísané všetky možné riziká, ale rovnako tak aj výhody.

4. Cenová dostupnosť

Oproti ostatným alternatívam dezinfekcie (modrá skalica, soľ, vitamín C) je chlór tou cenovo najdostupnejšou možnosťou.

Nevýhody chlóru v bazéne

1. Nepríjemný zápach

Ak obsahuje voda v bazéne príliš nečistôt (moč, pot a pod.), chlór ich nestíha ničiť a začne ich na seba viazať. To zapríčiňuje vznik škodlivých a zapáchajúcich zlúčenín (chloramín).

2. Presné a pravidelné dávkovanie

Ak na čistenie bazéna používate chlór, mali by ste dbať na pravidelné dávkovanie presného množstva.

3. Podráždenie očí, nosa aj pokožky

Podráždenie môže byť spôsobené zvýšeným množstvom chlóru vo vode alebo vzniknutým chloramínom. Bazén je potom nutné kompletne vyčistiť a vymeniť vodu.

4. Dráždenie dýchacích ciest

Odborníci tvrdia, že chlór v bazénoch zhoršuje dýchacie ťažkosti a zvyšuje riziko astmy a ďalších respiračných ťažkostí.

Ktoré trvalky do tieňa sú u nás najpestovanejšie?

Viete, ktoré trvalky do tieňa sú u najpestovanejšie? Prečo sú trvalky do tieňa obľúbené medzi záhradkármi? Aké majú špecifiká pri pestovaní?

Tiarella - trvalky do tieňa

Zaujímavosť na záver

Environmentálny inžinier a profesor Ernest R. Blatchley pri výskume verejných bazénov zistil, že priemerný návštevník vo vode zanechá zhruba 30 ml moču. Podľa svojich slov ešte nikdy neštudoval bazén, v ktorom by jej nebolo aspoň minimálne množstvo.

Zdroj obrázku: Buddit Nidsornkul / Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články