Bobkový list vo fľaši

Ako si vypestovať bobkový list v interiéri?

Redakcia - 19. októbra 2020 - 2871. zobrazení

Stretávame sa s ním bežne takmer v každej kuchyni. Vďaka povestnej vôni a schopnosti ochutiť vybrané druhy pokrmov nechýba snáď v žiadnom jedálnom lístku. Navyše, jeho konzumáciou spravíme niečo aj pre svoje zdravie. Obzvlášť v prípade, že si bobkový list vypestujeme rovno doma.

Bobkový list ako aromatická korenina má v našich kuchyniach stabilné miesto. Využitím pri príprave pokrmov sa však jeho úloha nekončí. Okrem prísady do jedla nám totiž poslúži tiež ako okrasná rastlinka, ktorú si môžeme vypestovať sami. Možností je niekoľko. Pri správnej starostlivosti sa jej bude dariť vonku na záhrade aj vo vnútri bytu.

Odkiaľ bobkový list prišiel?

Prvé zmienky o pestovaní tejto vzácnej koreniny siahajú do dávnej minulosti. Bobkový list poznali už v staroveku, kde ho využívali buď ako prísadu do jedál, alebo ako prírodný zdroj na výrobu liečebných tinktúr a olejov. Najviac zmienok pochádza z vtedajšej Indie a Malej Ázie, odkiaľ sa rýchlo rozšíril do Stredomoria. Odtiaľ stačil malý krok k expanzii do väčšiny Európy a do Ameriky, kde bobkový list okamžite zahrnuli do jedálnych lístkov aj do zoznamu prírodných liečiv.

Bobkový list - Vavrín

Čím je bobkový list typický?

  • Jedná sa o vysušený list z vavrína pravého, resp. vavrína vznešeného.
  • Vavrín je vždyzelený krík dorastajúci až do výšky niekoľkých metrov.
  • V bytoch a v záhradách sa pestuje v menších zakrpatených podobách.
  • Známy je fialovými a červenými plodmi, ktoré sú podobné čerešniam.
  • Čerstvé listy mávajú oválnejší tvar s tvrdším až kožovitým povrchom.

Prečo bobkový list pestovať?

Dôvodov je hneď niekoľko. Okrem toho hlavného, ktorým je využitie v kuchyni, je čoraz viac vyhľadávaný pre svoj estetický vzhľad. Popri skrášlení sa postará aj o šírenie príjemnej arómy po záhrade alebo v priestoroch interiéru. Nemenej lákavým dôvodom na jeho pestovanie sú aj liečivé účinky. Pridávaním bobkového listu do vybraných jedál tak prispievame aj k prevencii pred niektorými zdravotnými problémami. Zároveň nám jeho konzumácia dokáže pomôcť pri vzniknutých ťažkostiach.

Aké má bobkový list liečivé účinky?

  • Známe sú silné antioxidačné účinky vhodné pri liečbe zápalov.
  • Ako antiepileptikum účinkuje pri rôznych kŕčoch aj bolestiach.
  • Vďaka množstvu silíc prispieva k vyššej obranyschopnosti tela.
  • Dlhodobé užívanie bobkového listu môže znižovať cholesterol.
  • Pravidelná konzumácia má priaznivý vplyv na liečenie artritídy.
  • Dokázaný je takisto aj vplyv na zmierňovanie tráviacich ťažkostí.
Bobkový list

Ako vypestovať liečivý vavrín?

Tajomstvo rýchleho a zdravého rastu, ktorého výsledkom bude voňavý a liečivý bobkový list, spočíva vo vytvorení optimálnych podmienok, správnom načasovaní vysádzania a dôkladnej starostlivosti o posadenú rastlinku.

Poloha

Vavrín je známy svojou teplomilnosťou, čomu je nutné prispôsobiť aj jeho polohu. Najlepšie sa mu zvykne dariť na dobre presvetlených miestach, pričom mu nevadí ani poloha na priamom slnku. Bez problémov však vyrastie aj v polotieni. Z hľadiska polohy však bude dôležité zvoliť miesto, kde nebýva prievan.

Substrát

Pri výbere zeminy by sme mali vsadiť na priepustnú pôdu, v ktorej sa potrebné živiny podstatne lepšie vstrebávajú. Zvolený substrát by mal byť bohatý na vápnik, fosfor či dusík. V prípade deficitu týchto živín sa oplatí pôdu pohnojiť tekutým organickým hnojivom.

Čas výsadby

Obdobie vhodné na sadenie závisí od toho, či budeme sadiť zo semien alebo si zakúpime pripravenú sadenicu. V prvom prípade je dôležité, kde budeme vavrín pestovať. Ak ho umiestnime vonku, vysádzať by sme mali v priebehu apríla alebo mája. To isté platí aj pri vysádzaní z priesad. V prípade pestovania v interiéri môžeme vysádzať kedykoľvek.

Bobkový list- sušený

Vavrín pestovaný v kvetináči

Aj keď v pôvodných domácich podmienkach sa vavrín vysádza rovno do zeme, u nás býva pestovaný výhradne v kvetináčoch. Dôvodom je jeho teplomilnosť, kvôli ktorej počas zimy nemôže ostať vonku, kde by sa mohol pestovať ako ker vysoký pár metrov. Riešením sa tak stala výsadba zakrpatených kríčkov do kvetináčov alebo iných nádob, ktoré sa dajú v zime premiestniť do interiéru. S príchodom ďalšieho leta ho následne môžeme opäť premiestniť vonku na záhradu.

Starostlivosť o bobkový list

Nároky na starostlivosť o rastlinku po jej vysadení nie sú veľmi vysoké. K zdravému rastu jej postačí štandard v podobe občasnej zálievky, hnojenia a zastrihávania. V prípade, že je vavrín pestovaný vonku na záhrade, k základnej opatere prirátajme ešte zazimovanie.

Zálievka

Pri pestovaní v interiéri ho stačí poliať po preschnutí substrátu. Ak je bobkový list vonku na slnku, najmä v lete by mal byť polievaný denne. Pozor však na premáčanie pôdy.

Rosenie

Okrem pravidelnej zálievky môžeme rastline dopriať vlahu aj rosením listov. Tie si tak udržia čo najviac živín, vďaka ktorým bude v ich zložení vysoký obsah liečivých látok.

Strihanie

Súčasťou starostlivosti o bobkový list je aj pravidelné zastrihávanie, a to v období od marca do septembra. Pravidelný zostrih rastlinku spevní a jej koruna zhustne, čo umožňuje vavrín tvarovať. Odstrihnuté listy necháme vysušiť a následne ich spracujeme v kuchyni.

Ako sadiť bataty a zvládnuť ich pestovanie?

Viete, ako sadiť bataty? Prečo sú bataty čoraz viac obľúbenejšími a pestovanejšími? Čo všetko obsahujú? Ako sa dajú využiť v kuchyni?

Bataty na stole

Zaujímavosť na záver…

Práve bobkový list sa môže pochváliť, že je súčasťou najslávnejších legiend minulosti. Vavrínový veniec bol totiž už v staroveku jedným zo symbolov víťazstva, ktorý na hlavách nosili viacerí králi, cisári či vojvodcovia. V dnešnej dobe ním korunujú napr. britských básnikov, ktorí tak získavajú významný umelecký titul „básnik laureát“.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články