Kvety - permakultúrna záhrada

Permakultúrna záhrada I. – Od bojiska k edenu

Redakcia - 11. júla 2020 - 7628. zobrazení

Záhrada je miestom, kde sa chcete po namáhavom pracovnom dni či týždni odreagovať, zharmonizovať a upokojiť. Záplava zelene si vás privinie a vy si môžete spokojne vydýchnuť v tieni stromu. Teda, mohli by ste, keby vás po chvíli nepremohol pocit viny pri pohľade na zaburinené záhony a nepokosený trávnik.

Kto by sa však chcel vymaniť z „otroctva“ vlastnej záhrady, stačí, ak si z nej spraví záhradu prírodnú – veď koho by už trápilo svedomie pri pohľade na trávnik síce o niečo vyšší, než je štandard futbalového ihriska, ale zato plný kvitnúcich a voňavých bylín? Spôsob, akým permakultúrne záhradníčenie funguje sa dá teoreticky zhrnúť do niekoľkých základných bodov.

Bylinky pri strome

So záhradou „nebojujte“, naopak, snažte sa spolupracovať

V záhrade je potrebné skoncovať so všetkými „-cídmi“ a anorganickými hnojivami. Spočiatku sa vám môže zdať, že to bola chyba, nevzhľadné jablko však nie je chutné o nič menej ako to bez chybičky krásy a pridaná hodnota v podobe BIO kvality je na nezaplatenie.

Trpezlivosť prináša ovocie

Permakultúrna záhrada vám skrátka sama od seba nevznikne. Spočiatku vás to bude stáť veľa energie a času. Nejeden záhradkár už zaplakal nad prvou slimákmi zožratou úrodou. Nie každý trik totiž platí na každého záškodníka rovnako. Budete musieť veľa hútať a hľadať spôsoby, ako založiť záhradu tak, aby si neskôr poradila sama, čo možno s najväčším množstvom každodenných problémov.

Čím viac energie a času investujete do záhrady v čase jej zakladania, tým viac sa vám vráti vynaložené úsilie v čase, keď bude záhrada „samostatná“ a vy ju už budete chodiť len pravidelne obdivovať, zbierať úrodu a práca v záhrade sa vám obmedzí na minimum.

Ríbezle

Permakultúrne záhrady: Slovo na úvod…

Viete, čo sú to permakultúrne záhrady? Čím sú charakteristické? Viete, ako sa stať permakultúrnym záhradníkom? Čo všetko budete potrebovať…

Permakultúrne záhrady

Pomocníkov máte bližšie, než si myslíte

Dokonca aj niečo tak statické, ako je obyčajný kameň vám vie v záhrade spraviť veľkú službu. Kamene akumulujú teplo prijaté zo slnečného žiarenia a spätne ho vyžarujú do svojho bezprostredného okolia. Preto vám môžu byť nápomocné napríklad pri pestovaní teplomilného ovocia, bylín, ale aj okrasných záhonov.

Autor textu: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články