Od bojiska k edenu

Od bojiska k edenu

Redakcia - 12. októbra 2013 - 5404. zobrazení

Záhrada je miestom, kde sa chceme po namáhavom pracovnom dni či týždni odreagovať, zharmonizovať a upokojiť. Záplava zelenej si nás privinie a my si môžeme spokojne vydýchnuť v tieni stromu. Teda, mohli by sme, keby nás po chvíli nepremohol pocit viny pri pohľade na zaburinené záhony a nepokosený trávnik.

Kto by sa však chcel vymaniť z „otroctva“ vlastnej záhrady, stačí, ak si z nej spraví záhradu prírodnú – veď koho by už trápilo svedomie pri pohľade na trávnik síce o niečo vyšší, než je štandard futbalového ihriska, ale zato plný kvitnúcich a voňavých bylín?

raj

Spôsob, akým permakultúrne záhradníčenie funguje sa dá teoreticky zhrnúť do niekoľkých základných bodov:

So záhradou „nebojujeme“, naopak, snažíme sa spolupracovať

Je potrebné v záhrade skoncovať so všetkými „-cídmi“ a anorganickými hnojivami. Spočiatku sa nám môže zdať, že to bola chyba, nevzhľadné jablko však nie je chutné o nič menej ako to bez chybičky krásy a pridaná hodnota v podobe BIOkvality je na nezaplatenie.

život

Trpezlivosť prináša ovocie

Permakultúrna záhrada nám skrátka sama od seba nevznikne. Spočiatku nás to bude stáť veľa energie a času. Nejeden záhradkár už zaplakal nad prvou slimákmi zožratou úrodou. Nie každý trik totiž platí na každého záškodníka rovnako. Budeme musieť veľa hútať a hľadať spôsoby, ako založiť záhradu tak, aby si neskôr poradila sama čo možno s najväčším množstvom každodenných problémov.

Trpezlivosť prináša ovocie

Čím viac energie a času investujeme do záhrady v čase jej zakladania, tým viac sa nám vráti v čase, keď bude záhrada „samostatná“ a my ju už budeme chodiť len pravidelne obdivovať, zberať úrodu a práca v záhrade sa nám obmedzí na minimum.

Pomocníkov máte bližšie, než si myslíte

Dokonca aj niečo tak statické, ako je obyčajný kameň nám vie v záhrade spraviť veľkú službu. Kamene akumulujú teplo prijaté zo slnečného žiarenia a spätne ho vyžarujú do svojho bezprostredného okolia. Preto nám môžu byť nápomocné napríklad pri pestovaní teplomilného ovocia, bylín, ale aj okrasných záhonov.

TEXT: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články