chata

Bezpečnosť nadovšetko alebo ako chrániť chatu v zime

Redakcia - 22. decembra 2017 - 2173. zobrazení

Rekreačné objekty so sezónnym využitím sú vystavené omnoho vyšším bezpečnostným rizikám ako celoročne obývané byty či domy. Najväčšou nástrahou je pre nich príchod zimy, ktorá dokáže zapríčiniť rôzne škody spôsobené buď počasím, alebo vandalmi.

V prípade chát, ktoré stoja v zime opustené, sú rizika najvyššie, preto je rozumné spraviť čo najviac účinných opatrení spojených s ochranou objektu. Tie môžeme rozdeliť podľa toho, či ide o kroky vedúce k zazimovaniu alebo o ochranu pred vlámaním. Zodpovedným prístupom sa však vyhneme väčším problémom a chatu budeme môcť využívať aj po skončení zimy.

outdoor

1.časť– správne zazimovanie a ochrana pred mrazmi

Kontrola objektu – Čo ste neopravili pred zimou, to už sotva dobehnete, no minimálne by ste o prípadných závadách mali vedieť. Preto odporúčame spraviť dôkladnú kontrolu okien, odkvapov aj strechy, ktorých poškodený stav vám môže narobiť nemalé problémy.

Vypnite a vypustite vodu – Voda v chatárskych oblastiach je počas zimy samostatná kapitola a ak ju nevypnete, môže spôsobiť viac škody ako vlámanie. Aj preto sa odporúča vypustiť ju z bojleru, radiátorov a trúbok, aby vám počas najchladnejších dní nezamrzla. Proti zamŕzaniu pomáha aj soľ, no tá môže zapríčiniť koróziu, takže vypustenie je bezpečnejšie.

Ochrana strechy a komína – Bolo by chybou kúriť v opustenej chate, takže komín nebude zrejme vôbec využívaný, preto naň nainštalujte kryt. Čo sa týka strechy, pri tej len dúfajte, že vydrží akúkoľvek snehovú nádielku. Odporúčame chrániť aj okná, a to tesnením a zatvorením okeníc.

Pozor na hmyz a hlodavce – Zima vyháňa do vnútra aj hmyz a hlodavce, pre ktorých bude pobyt vo vašej chate lákavejší, ak v nej necháte jedlo a oblečenie. Ak v najbližších týždňoch neplánujete návštevu objektu, vypracte chladničku, špajzu aj šatník.

krásne víkendy

2.časť – bezpečnostné opatrenia voči nepozvaným hosťom

Ochrana okien a dverí – Nie sú to len zlodeji, ktorí by radi preskúmali opustený objekt. Hosťom sa môžu stať aj tuláci hľadajúci nocľah. V oboch prípadoch pomôže ochrana dverí a okien, a to okenicami, mrežami a bezpečnostnými zámkami. Pri oknách sa dajú využiť aj bezpečnostné fólie, ktoré zabránia rozsypaniu skla, čo sťaží vniknutie do chaty.   

Reálna atrapa kamery – Montáž alarmu či kamerového systému na rekreačný objekt nie je kvôli opustenosti chaty rozumná investícia. Inštalácia lacnej atrapy s blikajúcou LED diódou, ktorá vytvorí dojem monitorovania situácie, však môže prípadné návštevy odohnať.

Zverte „stráž“ susedom – Pokiaľ v blízkosti chaty žijú nejakí ľudia, poproste ich o občasnú kontrolu objektu. Neverili by ste, koľko náhodných obhliadok odhalilo alebo rovno prekazilo vlámanie či nepovolené nocľahy v objekte.

zazimovanie a ochrana

Napriek vykonaniu týchto opatrení nie je isté, že sa chata nestane terčom zlého počasia alebo  nepovolaných návštev. Vďaka týmto tipom je však pravdepodobnosť oveľa nižšia a pri troche šťastia sa jej nestane nič, takže si v nej budete môcť vychutnávať ďalšie krásne víkendy.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články