Chata v zime

Bezpečnosť nadovšetko alebo ako chrániť chatu v zime?

Redakcia - 22. decembra 2019 - 4316. zobrazení

Rekreačné objekty so sezónnym využitím sú vystavené omnoho vyšším bezpečnostným rizikám ako celoročne obývané byty či rodinné domy. Najväčšou nástrahou je pre nich príchod zimy, ktorá dokáže zapríčiniť rôzne škody spôsobené buď počasím alebo vandalmi.

V prípade chát, ktoré stoja v zime opustené, sú rizika najvyššie, preto je rozumné spraviť čo najviac účinných opatrení spojených s ochranou daného objektu. Tie môžeme rozdeliť podľa toho, či ide o kroky vedúce k zazimovaniu alebo objektu alebo ochranu pred vlámaním. Zodpovedným prístupom sa však vyhnete väčším problémom a chatu budeme môcť využívať aj po skončení zimy.

krásne víkendy

Chata a jej správne zazimovanie a ochrana pred mrazmi

  • Kontrola objektu – Čo ste neopravili pred zimou, to už sotva dobehnete, no minimálne by ste o prípadných závadách mali vedieť. Preto vám odporúčame spraviť dôkladnú kontrolu okien, odkvapov aj strechy, ktorých poškodený stav vám môže narobiť počas zimy nemalé problémy.
  • Vypnite a vypustite vodu – Voda v chatárskych oblastiach je počas zimy samostatná kapitola a ak ju nevypnete, môže spôsobiť viac škody ako vlámanie. Aj preto sa odporúča vypustiť ju z bojleru, radiátorov a trúbok, aby vám počas najchladnejších dní nezamrzla. Proti zamŕzaniu pomáha aj soľ, no tá môže zapríčiniť koróziu, takže vypustenie je bezpečnejšie.
  • Ochrana strechy a komína – Bolo by chybou kúriť v opustenej chate, takže komín nebude zrejme vôbec využívaný, preto naň nainštalujte kryt. Čo sa týka strechy, pri tej len dúfajte, že vydrží akúkoľvek snehovú nádielku. Odporúčame chrániť aj okná, a to tesnením a zatvorením okeníc.
  • Pozor na hmyz a hlodavce – Zima vyháňa do vnútra aj hmyz a hlodavce, pre ktorých bude pobyt vo vašej chate lákavejší, ak v nej necháte jedlo a oblečenie. Ak v najbližších týždňoch neplánujete návštevu objektu, vypracte chladničku, špajzu aj šatník.

Ako ochrániť rodinný dom pred neželanými návštevníkmi?

Ochrana rodinného domu je nesmierne dôležitá. Viete ako ochrániť váš rodinný dom pred zlodejmi? Kvalitná ochrana rodinného domu spočíva v…

Ochrana rodinného domu

Chata v zime: Bezpečnostné opatrenia voči nepozvaným hosťom

  • Ochrana okien a dverí – Nie sú to len zlodeji, ktorí by radi preskúmali opustený objekt. Hosťom sa môžu stať aj tuláci hľadajúci nocľah. V oboch prípadoch pomôže ochrana dverí a okien, a to okenicami, mrežami a bezpečnostnými zámkami. Pri oknách sa dajú využiť aj bezpečnostné fólie, ktoré zabránia rozsypaniu skla, čo sťaží vniknutie do chaty.
  • Reálna atrapa kamery – Montáž alarmu či kamerového systému na rekreačný objekt nie je kvôli opustenosti chaty rozumná investícia. Inštalácia lacnej atrapy s blikajúcou LED diódou, ktorá vytvorí dojem monitorovania situácie, však môže prípadné neželané návštevy odohnať.
  • Zverte „stráž“ susedom – Pokiaľ v blízkosti chaty žijú nejakí ľudia, poproste ich o občasnú kontrolu objektu. Neverili by ste, koľko náhodných obhliadok odhalilo alebo rovno prekazilo vlámanie či nepovolené nocľahy v objekte.
Chata v zime

Náš TIP na kvalitné bezpečnostné kamery

Edimax IC 3210W

AHD 720P

FSC 4202

Bezpečnostná kamera Edimax IC 3210W
Hodnotenie

Cena: od 99.00 €

Bezpečnostná kamera AHD 720P
Hodnotenie

Cena: od 69.00 €

Bezpečnostná kamera Level One FSC 4202
Hodnotenie

Cena: od 152.00 €

Napriek vykonaniu týchto opatrení nie je isté, že sa chata nestane terčom zlého počasia alebo nepovolaných návštev. Vďaka týmto tipom je však pravdepodobnosť oveľa nižšia a pri troche šťastia sa jej nestane nič, takže si v nej budete môcť vychutnávať ďalšie krásne víkendy.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články