Permakultúrne záhrady – slovo na úvod

Redakcia - 7. októbra 2013 - 2825. zobrazení

„Aké sú to tie permakultúrne záhrady?“ pýta sa každý, kto sa s týmto komplikovane znejúcim pomenovaním stretol prvýkrát. Po rýchlom uvedení do obrazu často nastupuje otázka: „Sú teda permakultúrne a tzv. prírodné záhrady to isté?“

elixír

V princípe áno. Permakultúrna záhrada je človekom vytvorená záhrada fungujúca na princípoch, aké sa bežne vyskytujú vo voľnej prírode a môžeme ju teda pokojne nazývať prírodnou. Mnohokrát sú však za prírodné označované aj záhrady, ktoré sú človekom nielen vytvorené, ale tiež pri živote, takpovediac, umelo udržiavané a prírodný charakter len imitujú.

záhrada

Prírodná záhrada v pravom zmysle slova sa vyznačuje predovšetkým schopnosťou samoregulácie. Ak pri jej zakladaní pohneme rozumom a všetky dostupné zdroje využijeme v náš prospech, neskôr už do nej nemusíme vnášať žiadne umelé prvky akými sú anorganické hnojivá, herbicídy, pesticídy a iné „–cídy“, čo je výhodou nielen z hľadiska ekonomického, ale predovšetkým ekologického. Na základe poznávania našej záhrady vieme docieliť rovnovážny stav, ktorý si nebude neustále vyžadovať našu pozornosť, energiu a čas. Záhrada sa tak stane nielen príjemným miestom pre odpočinok, ale tiež zdrojom kvalitných potravín pre nás majiteľov.

eden

Nie je dôležité, akým veľkým pozemkom disponujete, či máte malú záhradu v centre mesta, prípadne obrovský pozemok na vidieku. Dokonca terasa či balkón stačí na to, aby ste sa stali hrdými majiteľmi prírodnej alebo, ak chcete, permakultúrnej záhrady.

Takže, čo budete na to, aby sa z vás stal dobrý permakultúrny záhradník?

– pozemok na realizáciu – Môže byť simulovaný aj terasou či balkónom.

– dostatok času a energie na založenie záhrady – Investícia sa vám časom vráti.

– niečo málo financií – Nebudem vám klamať, bez vstupných nákladov sa asi nezaobídete.

– chuť poznávať a tvoriť – Bez toho to skutočne nepôjde!

TEXT: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články