Obsah článku
- Čím je hluchavka biela charakteristická?
- Kde v prírode môžeme nájsť hluchavku?
- Kedy sa zbiera a čo z nej možno využiť?
- Ktoré liečivé látky hluchavka biela obsahuje?
- Najznámejšie liečivé účinky hluchavky
- Ako sa dá hluchavka biela spracovať?
- TIP na rýchlu prípravu hojivého odvaru
- TIP na prípravu čaju z hluchavky
Nie náhodou patrí k našim najznámejším liečivým rastlinám. Kvôli svojim perfektným liečivým schopnostiam bola zbieraná už pred niekoľkými storočiami. Ako prírodný liek vhodný na rôzne druhy ťažkostí sa využíva aj v súčasnosti, pričom v dnešnej dobe už za ňou nemusíme chodiť do prírody.
Pestré liečivé účinky dostali hluchavku bielu až do našich záhrad. Tam sa síce pestuje hlavne kvôli lepšej dostupnosti tejto vitamínovej bomby, no zároveň plní aj iné úlohy. Pre niekoho je okrasnou bylinou, pre niekoho zdrojom lákavej vône schopnej oživiť atmosféru v záhrade. Iní ju zas môžu využiť ako medonosnú rastlinu, ktorá priťahuje včely. Nech bude účel vysadenia hluchavky akýkoľvek, vždy prinesie maximálny úžitok.
Čím je hluchavka biela charakteristická?
Kde v prírode môžeme nájsť hluchavku?
Ak hluchavka biela nie je súčasťou našej záhrady, no chceme si ju nazbierať, možností máme viacero. Jej výskyt je v našich končinách nadmieru hojný. Najlepšie podmienky má na lúkach a v presvetlených lesoch. Nechýba ani na rumoviskách. Často sa dá nájsť v blízkosti ciest, no v takom prípade je jej kvalita otázna.
Kedy sa zbiera a čo z nej možno využiť?
Ako pri väčšine liečivých bylín, aj v tomto prípade sa zbierajú hlavne listy a kvety. Práve tie obsahujú najviac liečivých látok, ktoré nám dokážu pomôcť s liečbou či prevenciou. Zbierať ich môžeme kedykoľvek v období kvitnutia, teda od mája do septembra. Po zbere je potrebné nechať nazbierané kúsky bylinky vysušiť, najlepšie v tieni alebo pod sálajúcou lampou.
Ktoré liečivé látky hluchavka biela obsahuje?
Najznámejšie liečivé účinky hluchavky
Tlmí menštruačné bolesti
Hluchavka biela má utlmujúce schopnosti pri rôznych formách bolesti. Najlepšie účinkuje pri tých menštruačných. Dokonca dokáže pomáhať k navráteniu menštruačného cyklu do normálu pri jeho oneskorení.
Lieči vylučovaciu sústavu
Dobrým prírodným liekom je aj pri iných ženských problémoch. Jej konzumácia však pomáha aj mužom, ktorí majú problémy s prostatou alebo trpia zápalmi močových ciest.
Pomáha zlepšiť trávenie
Nadúvanie, zápcha, kŕče, to všetko sa dá zmierniť horúcim čajom z hluchavky. Keďže má aj protizápalové účinky, blahodarne pôsobí na celkový stav trávenia.
Je účinná pri nespavosti
Pri konzumácii hluchavky sa opakovane potvrdzuje aj priaznivý vplyv na pretrvávajúce problémy s nespavosťou. Tie rieši obyčajná šálka čaju, ktorá upokojí myseľ a tým nám pomôže k lepšiemu spánku.
Ako sa dá hluchavka biela spracovať?
Benedikt lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania
Viete, aké liečivé účinky má benedikt lekársky? Prečo je táto rastlina považovaná za vzácnu? Aký vplyv na zdravie má benedikt lekársky?
TIP na rýchlu prípravu hojivého odvaru
3-4 malé čajové lyžičky posekaných lístkov dáme variť do 500 ml vriacej vody. Zmes necháme prevariť po dobu 1 minúty. Potom ju aplikujeme na handričku alebo inú textíliu, ktorú prikladáme na konkrétnu ranu.
TIP na prípravu čaju z hluchavky
K príprave čaju nám postačí 1 čajová lyžička sušených listov. Tie zalejeme prevarenou vodou a následne necháme 10 minút lúhovať. Po vylúhovaní môžeme čaj rovno podávať a proces opakovať každý večer po dobu niekoľkých dní.
Autor textu: Róbert Bosák