Ibiš lekársky

Ibiš lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 15. apríla 2021 - 3025. zobrazení

Lajbiš, preskiernik či ibišek, to sú len niektoré ľudové názvy, pod ktorými je známy ibiš lekársky. Bylina, ktorá sa u nás udomácnila hneď po príchode z oblasti Stredomoria, je v súčasnosti neodmysliteľnou súčasťou zoznamu najobľúbenejších liečivých rastlín.

Pôvodom stredomorskú rastlinu patriacu do čeľade slezovité si bylinkári a ľudoví liečitelia obľúbili najmä kvôli jej všestrannosti. Nakoľko obsahuje množstvo liečivých látok a mnohé z nich vo vysokej koncentrácii, dokáže pomôcť pri liečbe viacerých zdravotných problémov. Stačí ju spracovať podľa osvedčených receptúr a zaradiť medzi prírodné výživové doplnky.

Ako ibiš lekársky vyzerá?

  • Dospelá rastlina dorastá do výšky viac ako 1 m.
  • Takmer celú nadzemnú časť rastliny pokrýva plsť.
  • Má hrubší podzemok, z ktorého vyrastajú stonky.
  • Na vrcholkoch kvitnú malé 5-početné biele kvety.
  • Niektoré kvety zvykne zdobiť slabší ružový odtieň.
Ibiš lekársky v prírode

Kde ibiš lekársky zbierať?

U nás sa ibiš lekársky vyskytuje pomerne menej ako v domácom Stredomorí. Hojnejší výskyt je zaznamenaný najmä v teplejších južných oblastiach, kde rastie voľne na lúkach. Zbierajú sa hlavne kvety v čase rozkvetu, no tesne pred rozkvitnutím môžeme zbierať aj listy, ktoré majú tiež výdatné liečivé účinky. Z rastliny sa využíva aj koreň, ktorý sa vykopáva na jar alebo na jeseň. Rastlina je ale zákonom chránená a jej vykopávanie vo voľnej prírode nie je povolené, takže možnosťou, ako získať koreň, je jej pestovanie doma na záhrade.

Liečivé látky v jeho zložení

  • Vysoké množstvo vitamínu C.
  • Rôzne druhy minerálnych látok.
  • Vysoko účinné slizovité látky.
  • Triesloviny, pektíny aj lipidy.
  • Menej obvyklé éterické oleje.

Aké má ibiš lekársky liečivé vlastnosti?

Zlepšuje trávenie

Vysoký obsah slizovitých látok v kombinácii s viacerými minerálmi má výrazný blahodarný vplyv na trávenie. Rastlina dokáže liečiť zápaly a zároveň utíšiť bolesti brucha. Osvedčené účinky vykazuje aj pri hnačkách alebo žalúdočných vredoch.

Tlmí bolesti hlavy

Ako prírodný liek na tlmenie bolesti neúčinkuje iba v prípade tráviacich ťažkostí. Pitie čaju z tejto rastliny je vhodné aj pri dlhodobých bolestiach hlavy. Ako utišujúci prostriedok sa dá používať aj pri silných migrénach.

Čistí od hlienov

Ibiš lekársky sa v ľudovom liečiteľstve používa aj na liečbu problémov s dýchacími cestami. Vhodný je pri angíne, pri ktorej pomáha uvoľňovať a vykašliavať hlieny. Odporúča sa aj pri bronchitíde či iných ochoreniach pľúc alebo priedušiek.

Posilňuje imunitu

Pestré zloženie liečivých látok má blahodarný vplyv na celý imunitný systém. Ten posilňujú mnohé antioxidačné látky, ktoré prispievajú k vyššej obranyschopnosti organizmu.

Lieči kožné problémy

Ibiš lekársky je vhodným liekom aj pri kožných problémoch. Pri tých sa využíva v rôznych formách na vonkajšie aj vnútorné použitie. Cieľom je urýchlenie hojenia rán, liečba ekzémov aj ochrana pokožky pred vonkajšími škodlivými vplyvmi.

Ibiš lekársky - tinktúra

Ako ibiš lekársky spracovať?

Čaj

Vysušené listy aj kvety sú vhodné na prípravu vlažného čaju. Ibiš lekársky sa môže kombinovať s množstvom iných bylín, čo zvyšuje jeho liečivé účinky.

Sirup

Zdravý a sladký sirup sa vyrába pomocou extraktu z koreňa. Skvelý je hlavne na liečbu horných dýchacích ciest, prípadne aj na podporu lepšieho trávenia.

Obklad

Ibišové obklady môžu byť horúce aj studené. Z tých horúcich síce časť liečivých látok vyprchá, no v porovnaní so studenými sú schopné slúžiť aj ako prostriedok na utlmenie bolesti.

Ibiš lekársky sa nemá prevárať ani inak spracovávať v teplom stave. Takisto čaj sa nezalieva horúcou vodou. Tá by rýchlo zničila slizovité látky, ktoré sú veľmi citlivé na akékoľvek teplo.

Zádušník brečtanovitý: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má zádušník brečtanovitý? Pri akých zdravotných ťažkostiach sa používa? Zádušník brečtanovitý je najlepším…

Zádušník brečtanovitý

TIP na prípravu vlažného čaju

Najlepší čaj je z extraktu koreňa, no použiť sa môžu aj listy alebo kvety. Tie sa dajú na noc lúhovať do vlažnej vody. Pridať doň môžeme medovku alebo mätu, ktoré mu dodajú lahodnú arómu. Ráno čaj precedíme a hneď podávame ako osviežujúci nápoj.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články