Pestovanie okrasných kríkov alebo stromov nemusí plniť iba estetickú funkciu. Dobrým príkladom je hloh obyčajný. Ten je síce obľúbený pre svoj vzhľad, ktorý je schopný oživiť akúkoľvek záhradu, no záhradkári po ňom siahajú aj kvôli mnohým liečivým účinkom.
Hloh obyčajný sa zapísal do povedomia ľudí už v staroveku. Už vtedy boli známe jeho liečivé schopnosti, ktoré organizmu pomáhajú pri viacerých zdravotných ťažkostiach. Druh milujúci mierne podnebné pásmo sa tak rýchlo dostal na dvory a záhrady, kde je pre spojenie svojej krásy, praktického úžitku a liečivej sily pestovaný dodnes.
Aké typické znaky má hloh obyčajný?
Aké využitie má v záhrade?
Bohaté zloženie plné liečivých látok
Hloh obyčajný je viacerými záhradkármi považovaný za jeden z najliečivejších druhov, aký sa v našich končinách vyskytuje. Dôvodom nie je len pestré zloženie vybraných látok. Pýšiť sa môže aj ich vysokým obsahom, za čo vďačí prítomnosti týchto látok v kvetoch, listoch aj plodoch, ktoré sa dajú spracovať v rôznych formách.
Aké liečivé látky hloh obyčajný obsahuje?
Pri akých zdravotných ťažkostiach sa odporúča užívať hloh obyčajný?
Pri problémoch so srdcom a obehovým systémom
Najznámejšie sú preventívne účinky hlohu obyčajného na celkové zdravie a správnu funkčnosť srdca. Nakoľko prekrvuje srdcový sval aj tzv. vencovité tepny, podporuje celý obehový systém a bráni vzniku artériosklerózy.
Pri tráviacich ťažkostiach
Silné dezinfekčné a antibakteriálne účinky prinášajú úžitok pri problémoch s trávením. Popíjanie hlohového čaju môže vyčistiť črevá a zabrániť tak nadúvaniu či plynatosti.
Pri nádche alebo chrípke
Účinky hlohu obyčajného sú osvedčené a majú blahodarný vplyv pri vybraných respiračných ochoreniach. Odporúča sa pri prechladnutí, angíne či dokonca chrípke, pri ktorej pomôžu ľudskému organizmu protizápalové látky, ktoré hloh obyčajný obsahuje.
Pri psychických problémoch
Okrem podpory telesného zdravia sa hloh obyčajný využíva aj pri liečbe úzkostí a depresií. Jeho zloženie dokáže upokojovať centrálnu nervovú sústavu, čím zlepšuje celkový psychický stav a duševné rozpoloženie.
Pri príznakoch klimaktéria
Práve priaznivý vplyv hlohu obyčajného na centrálnu nervovú sústavu dokáže pomáhať ženám v klimaktériu. Celkom efektívne sa mu darí zmierniť rýchle zmeny nálad a zároveň tlmiť niektoré bolesti spojené s obdobím prechodu.
Aké formy spracovania poznáme?
Čaj
Vysušené hlohové plody alebo listy nestrácajú svoje liečivé účinky, takže už tradične sa odporúčajú podávať vo forme čaju.
Odvar
Sušený hloh obyčajný sa využíva aj pri odvaroch. Tie sa môžu využiť pri naparovaní počas nádchy alebo naliať do horúceho relaxačného kúpeľa.
Tinktúra
Tinktúra, ktorá obsahuje nakrájané hlohové kvety a listy zmiešané s bezfarebným destilátom, je v ľudovom liečiteľstve považovaná za vitamínovú bombu.
Lekvár
Výroba lekváru, ktorého súčasťou je hloh, má dlhoročnú tradíciu. Jedná sa o sladký doplnok stravy, ktorý však zvyšuje hladinu cukru v krvi len minimálne.
Borievka obyčajná: Liečivá, okrasná a vždyzelená
Viete, ako sa má správne pestovať borievka obyčajná? Aké liečivé účinky ukrývajú plody borievky? Nie nadarmo sa jej hovorí liečivý zázrak…
Zaujímavosť na záver…
Hloh obyčajný si získal miesto aj v mnohých príbehoch. V jednom z nich sa dokonca uvádza, že jeho prútie malo poslúžiť pri výrobe tŕňovej koruny pre Ježiša Krista.
Autor textu: Róbert Bosák