Hloh obyčajný

Hloh obyčajný: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 30. mája 2020 - 4803. zobrazení

Pestovanie okrasných kríkov alebo stromov nemusí plniť iba estetickú funkciu. Dobrým príkladom je hloh obyčajný. Ten je síce obľúbený pre svoj vzhľad, ktorý je schopný oživiť akúkoľvek záhradu, no záhradkári po ňom siahajú aj kvôli mnohým liečivým účinkom.

Hloh obyčajný sa zapísal do povedomia ľudí už v staroveku. Už vtedy boli známe jeho liečivé schopnosti, ktoré organizmu pomáhajú pri viacerých zdravotných ťažkostiach. Druh milujúci mierne podnebné pásmo sa tak rýchlo dostal na dvory a záhrady, kde je pre spojenie svojej krásy, praktického úžitku a liečivej sily pestovaný dodnes.

Hloh obyčajný

Aké typické znaky má hloh obyčajný?

 • Vyrastá do výšky od 5 až do 10 metrov.
 • Charakteristické sú preňho tŕne na konároch.
 • Plody hlohu obyčajného majú výraznú červenú farbu.
 • Kvety sú povestné svojim bielym odtieňom.
 • Kvitnúť zvykne od mája až do júna.

Aké využitie má v záhrade?

 • Ako okrasný a bohato rozkonárený solitér.
 • Ako súčasť nepriehľadných živých plotov.
 • Ako liečivý druh, ktorý komplexne zlepšuje zdravotný stav.

Bohaté zloženie plné liečivých látok

Hloh obyčajný je viacerými záhradkármi považovaný za jeden z najliečivejších druhov, aký sa v našich končinách vyskytuje. Dôvodom nie je len pestré zloženie vybraných látok. Pýšiť sa môže aj ich vysokým obsahom, za čo vďačí prítomnosti týchto látok v kvetoch, listoch aj plodoch, ktoré sa dajú spracovať v rôznych formách.

Hloh obyčajný - plody

Aké liečivé látky hloh obyčajný obsahuje?

 • Flavonoidy, ktoré majú silné antioxidačné účinky.
 • Vitamíny B a C, ktoré zlepšujú celkovú imunitu.
 • Triesloviny známe najmä svojimi antibakteriálnymi účinkami.
 • Saponíny, ktoré dokážu ničiť karcinogénne látky.
 • Glykozidy, ktoré majú vyšší obsah bioaktívnych látok.
 • Množstvo pektínov, karoténov alebo sacharidov.

Pri akých zdravotných ťažkostiach sa odporúča užívať hloh obyčajný?

Pri problémoch so srdcom a obehovým systémom

Najznámejšie sú preventívne účinky hlohu obyčajného na celkové zdravie a správnu funkčnosť srdca. Nakoľko prekrvuje srdcový sval aj tzv. vencovité tepny, podporuje celý obehový systém a bráni vzniku artériosklerózy.

Pri tráviacich ťažkostiach

Silné dezinfekčné a antibakteriálne účinky prinášajú úžitok pri problémoch s trávením. Popíjanie hlohového čaju môže vyčistiť črevá a zabrániť tak nadúvaniu či plynatosti.

Pri nádche alebo chrípke

Účinky hlohu obyčajného sú osvedčené a majú blahodarný vplyv pri vybraných respiračných ochoreniach. Odporúča sa pri prechladnutí, angíne či dokonca chrípke, pri ktorej pomôžu ľudskému organizmu protizápalové látky, ktoré hloh obyčajný obsahuje.

Pri psychických problémoch

Okrem podpory telesného zdravia sa hloh obyčajný využíva aj pri liečbe úzkostí a depresií. Jeho zloženie dokáže upokojovať centrálnu nervovú sústavu, čím zlepšuje celkový psychický stav a duševné rozpoloženie.

Pri príznakoch klimaktéria

Práve priaznivý vplyv hlohu obyčajného na centrálnu nervovú sústavu dokáže pomáhať ženám v klimaktériu. Celkom efektívne sa mu darí zmierniť rýchle zmeny nálad a zároveň tlmiť niektoré bolesti spojené s obdobím prechodu.

Čaj z hlohu obyčajného

Aké formy spracovania poznáme?

Čaj

Vysušené hlohové plody alebo listy nestrácajú svoje liečivé účinky, takže už tradične sa odporúčajú podávať vo forme čaju.

Odvar

Sušený hloh obyčajný sa využíva aj pri odvaroch. Tie sa môžu využiť pri naparovaní počas nádchy alebo naliať do horúceho relaxačného kúpeľa.

Tinktúra

Tinktúra, ktorá obsahuje nakrájané hlohové kvety a listy zmiešané s bezfarebným destilátom, je v ľudovom liečiteľstve považovaná za vitamínovú bombu.

Lekvár

Výroba lekváru, ktorého súčasťou je hloh, má dlhoročnú tradíciu. Jedná sa o sladký doplnok stravy, ktorý však zvyšuje hladinu cukru v krvi len minimálne.

Borievka obyčajná: Liečivá, okrasná a vždyzelená

Viete, ako sa má správne pestovať borievka obyčajná? Aké liečivé účinky ukrývajú plody borievky? Nie nadarmo sa jej hovorí liečivý zázrak…

Borievka obyčajná

Zaujímavosť na záver…

Hloh obyčajný si získal miesto aj v mnohých príbehoch. V jednom z nich sa dokonca uvádza, že jeho prútie malo poslúžiť pri výrobe tŕňovej koruny pre Ježiša Krista.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články