Benedikt lekársky

Benedikt lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 15. januára 2021 - 1748. zobrazení

Rastlina, ktorá z diaľky pripomína bodliak, no na rozdiel od neho má široké uplatnenie pri výrobe prírodných liečiv, je v Európe známa už niekoľko storočí. Po tom, čo na starý kontinent zavítala z Prednej Ázie, sa okamžite stala jednou z najvyhľadávanejších bylín. Túto úlohu si vďaka svojim perfektným liečivým schopnostiam plní dodnes.

Benedikt lekársky sa medzi európskymi ľudovými liečiteľmi využíva zhruba od 15. storočia. Uplatnenie ako prírodné liečivo si ale našiel dávno predtým. V Prednej Ázii, kde má byť jeho pôvodný domov, slúžil na liečbu vybraných zdravotných problémov omnoho skôr. Podobne ako v súčasnosti, aj vtedy po ňom siahali hlavne ženy. Vďaka pestrým liečivým účinkom je však rovnako vhodný aj pre pánov.

Ako benedikt lekársky vyzerá?

  • Rastlina patrí k nižším, jej výška dosahuje 20 až 40 cm.
  • Bodliak pripomína kvôli chlpom a menším pichliačom.
  • Odlišuje sa však sfarbením kvetu, ktorý býva vždy žltý.
  • Rozkvet rastliny prebieha v lete, väčšinou už počas júna.
Benedikt lekársky v rozkvete

Na liečbu sa zbiera najmä vňať

Leto a v ňom prebiehajúce obdobie kvitnutia je zároveň čas, kedy sa benedikt lekársky zbiera. Z rastliny sa spracúva hlavne vňať, či už v čerstvej alebo v sušenej forme. Liečivé účinky ale majú aj samotné listy či dokonca stonky. Tie sú však zbierané skôr výnimočne, čo platí najmä v prípade stoniek. Pri plánovaní zberu sa odporúča zvoliť slnečný deň. Nazbieraná vňať sa ale suší v tieni pri vyšších teplotách, zväčša až okolo 35 °C. Práve pri takejto teplote si zachováva najviac liečivých látok, najmä tých vzácnych, ktoré v zložení mnohých iných bylín chýbajú.

Vzácne látky v zložení rastliny

  • Terpenoidy, medzi ktorými nechýba vzácny seskviterpén.
  • Fytosteroly, ktoré sú cenné pre svoj antioxidačný účinok.
  • Málo známe a dostupné kryštalické horčiny tzv. knicínu.
  • V zložení nechýbajú ani prchavé silice, polycetylény a sliz.

Benedikt lekársky a jeho liečivé schopnosti

Pomáha tvorbe materského mlieka

Bylinku už v minulosti preferovali najmä ženy. Tým nepomáhala iba pri utišovaní menštruačných bolestí. Jej užívanie dokázalo podporiť aj tvorbu materského mlieka.

Podporuje zdravú črevnú mikroflóru

Bohaté zloženie liečivých látok prináša výsledky aj pri črevných ťažkostiach. Zároveň pôsobí preventívne, čo sa prejavuje hlavne podporou pri udržiavaní zdravej črevnej mikroflóry.

Posilňuje vitalitu, dodáva energiu

Veľké množstvo minerálov udržiava telo vo svižnejšej kondícii. Dodáva mu dostatok energie, čím mu pomáha predchádzať únave.

Pomáha pri dlhodobej nespavosti

Viac aktivity cez deň, väčší pokoj a uvoľnenie večer. Aj to je výsledkom užívania vybraných extraktov tejto energickej byliny, ktorá pomáha aj ľuďom trpiacim dlhodobou nespavosťou.

Ako benedikt lekársky spracovať?

Čaj

V ľudovom liečiteľstve sa benedikt lekársky zvykne využívať v tepelne spracovaných formách. Tou najbežnejšou je čaj, ktorý možno piť v rámci niekoľkodňovej kúry každý deň.

Odvar

Príprava odvaru je rovnaká ako v prípade čaju, mení sa iba množstvo sušenej vňate a vody. Horúci odvar sa dá použiť ako obklad na bolestivé alebo opuchnuté miesta.

Tinktúra

Liečivú silu má aj tinktúra, ktorá sa dá kúpiť alebo vyrobiť doma. Pre silnejšie účinky sa do nej môže pridať pár kvapiek čistého alkoholu.

Výživové kapsule

Stále častejším využitím byliny je jej spracovanie do výživových kapsúl. Tie slúžia ako potravinový doplnok s pestrým nutričným zložením vhodným na bežné denné užívanie.

Kúpeľ

Liečivými účinkami nešetrí ani horúci kúpeľ, do ktorého pridáme sušenú bylinku. Ten sa odporúča (nielen) ľuďom s hemeroidmi.

Ľubovník bodkovaný: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké využitie a liečivé účinky má ľubovník bodkovaný? Ako si ho vypestovať na záhrade? Aký má ľubovník bodkovaný vplyv na zdravie?

Ľubovník bodkovaný v prírode

TIP na prípravu horúceho kúpeľa

Sedací kúpeľ je možné pripraviť z čerstvých aj sušených byliniek. Využíva sa na to buď kvitnúca vňať, alebo vysušené mladé lístky posekané na malé kúsky. Tie sa v množstve 2 až 3 hrstí nasypú do horúcej vody, v ktorej sa postupne uvoľňujú liečivé látky pôsobiace na telo.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články