Drevár fialový

Drevár fialový: Škodca alebo užitočný hmyz?

Redakcia - 25. decembra 2022 - 4881. zobrazení

Škodlivý aj užitočný, nenápadný a zároveň neprehliadnuteľný. Jedni ho označujú za škodcu, iní vyzývajú k jeho ochrane. Drevár fialový je neodmysliteľnou súčasťou zoznamu hmyzích druhov žijúcich u nás. Bežne sa s ním stretávame vo voľnej prírode, v záhradách, výnimočne aj vo vnútri domov alebo iných stavieb.

Drevár fialový je najväčšia včela na Slovensku

Druh s latinským názvom Xylocopa violacea sa u nás dostal do povedomia ako najväčšia zo včiel žijúcich na Slovensku. Hmyz známy samotárskym spôsobom života je zároveň jedným z najväčších včelích druhov v Európe. Už niekoľko storočí obýva juh Európy, ktorý je podľa viacerých zdrojov pôvodnou oblasťou jeho výskytu. V iných zdrojoch sa ako pôvodný domov uvádza juh a juhozápad Ázie. Dobrá odolnosť a schopnosť adaptovať sa na tvrdšie klimatické podmienky umožnili drevárovi fialovému usadiť sa aj v našich končinách, kde je už niekoľko desaťročí bežným druhom.

Ako drevár fialový vyzerá?

  • Veľkosť dospelého jedinca dosahuje od 20 do 30 milimetrov.
  • Skoro celé telo drevára je čierne a pokryté malými chĺpkami.
  • Modré až modro-fialové krídla pôsobia kovovým vzhľadom.
  • Samce a samice sa od seba mierne odlišujú svojím výzorom.
  • Samce majú hornú časť tykadiel ozdobenú oranžovou farbou.
Drevár fialový - Xylocopa violacea

Najčastejší výskyt drevára fialového

Zhruba 3-centimetrové čierne včely s chlpatým telom pripomínajúcim čmeliaka patria medzi teplomilnejšie druhy. Najviac obľubujú nížinaté oblasti so suchším vzduchom, kde je dostatok zelene. Na Slovensku sa objavujú najmä v južnej časti územia, v teplejších rokoch sa presunú aj na stred. Väčšinou sa zdržiavajú v sadoch, v parkoch a v záhradách, kde je väčšie množstvo drevín a kvetov. Miesta s množstvom stromov vyhľadávajú kvôli drevu, v ktorého útrobách si budujú hniezda, resp. úkryty. Na kvety sa zameriavajú kvôli chutnej a výživnej potrave.

Život a správanie drevára fialového

  • Drevár fialový žije sám, nezdružuje sa v rodinách ako klasické včely.
  • V porovnaní s bežnou včelou žije dlhšie, samičky prežívajú samcov.
  • Samce a samičky žijú oddelene, stretávajú sa len za účelom párenia.
  • Párenie prebieha počas jari, najčastejšie v teplejších májových dňoch.
  • Samice po párení nachádzajú úkryty v dreve, kde si budujú hniezda.
  • V dreve vyhĺbia až 30-centimetrové chodby, v ktorých kladú vajíčka.
  • Vyliahnuté včely vylietavajú z hniezd od konca augusta až do jesene.

Drevár fialový útočí na poškodené drevo

Práve kvôli spôsobu hniezdenia v dreve je drevár fialový považovaný za škodcu. Drevár fialový si pri hľadaní vhodného úkrytu príliš nevyberá. Za miesto vhodné na hniezdenie považuje rôzne druhy dreva, v ktorom sa cíti úplne bezpečne a pohodlne. Vyhľadáva staré a poškodené drevo, v ktorom sú škáry alebo praskliny. Tie mu umožňujú ľahko sa dostávať do vnútra drevených stĺpov alebo trámov, kde sa môže prevŕtavať stále hlbšie. Pri tomto procese po ňom ostávajú drobné piliny, podľa ktorých môžeme identifikovať jeho prítomnosť. Na poškodené drevo sa zameriava aj pri hľadaní úkrytu v kmeni stromu. Zdravé stromy a nepoškodené drevo v dome vôbec nevyhľadáva.

Drevár fialový

Na ktoré druhy dreva útočí drevár fialový najviac?

Pozor na nenápadného škodcu musia dávať najmä majitelia domov, v ktorých sa nachádzajú staršie alebo poškodené konštrukcie z najviac „ohrozených“ druhov dreva. Ako stvorené pre úkryt drevára fialového sú stĺpy a trámy zo slivkového, orechového alebo čerešňového dreva. Z neovocných drevín sa zameriava najmä na vŕbové, bukové a topoľové drevo, výnimočne aj na drevo z brezy. Menej vhodným je drevo z ihličnatých stromov, ktoré je o niečo vlhšie, čo drevárovi inklinujúcemu k suchšiemu prostrediu veľmi nevyhovuje.

Význam drevára fialového pre kvety

Napriek poškodzovaniu starého alebo zničeného dreva pri hĺbení tunelov pod jeho povrchom sa drevár fialový radí medzi užitočné druhy hmyzu. Jeho prínos súvisí s opeľovaním kvetov. Aktivitu spojenú s opeľovaním kvetov môžeme vidieť na rôznych druhoch bohatých na peľ. Najčastejšie vyhľadáva bylinné kvety. Obľúbeným cieľom je aj ďatelina a sedmokráska. Pri hľadaní nektára môže byť agresívnejší. Ak sú kvety hrubšie a nevie sa k nektáru dopracovať prirodzeným spôsobom, pomocou silných čeľustí vyhryzie na okraji kvetného kalicha väčší otvor. V mnohých prípadoch to vedie k poškodeniu kvetu.

Ochrana drevára fialového ako druhu

Úžitok drevára fialového pri opeľovaní kvetov viedol už v minulosti k zvýšenému dôrazu na ochranu tohto druhu. Postupne k tomu prispela aj menšia populácia, ktorú je potrebné chrániť. Ochranu si zaslúži aj kvôli esteticky pútavému vzhľadu, ktorý robí z drevára fialového nielen jednu z najväčších, ale zároveň aj jednu z najkrajších včiel v Európe. Prispieť k jeho ochrane môžeme jednoduchým spôsobom. Ak na záhrade umiestnime starší drevený trám alebo kus starého odrezaného kmeňa zo stromu, vytvoríme mu komfortný domov, v ktorom sa bude môcť ukrývať aj množiť.

Kala (Zantedeschia): Nenáročná exotická kráska s vôňou Afriky

Viete, ako sa pestuje kala? Čím je tato exotická rastlina výnimočná? Aké sú ideálne podmienky na pestovanie kaly? Kala je nenáročnou…

Kala

Prítomnosť drevára fialového na záhrade nie je pre ľudí žiadnou hrozbou, obzvlášť v prípade samcov, ktorí nemajú žihadlo. Najväčšia včela na Slovensku je pomerne plachá a na človeka vôbec neútočí. Pri bližšom kontakte s človekom môže akurát nepretržite bzučať, čím sa snaží odplašiť možné nebezpečenstvo.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články