Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 11. januára 2021 - 1793. zobrazení

S máloktorými liečivými rastlinami sa spája toľko povier a tradícií ako s ľubovníkom. Obľúbená bylina sa totiž používa ako prírodné liečivo už niekoľko storočí. Túto úlohu plní aj v súčasnosti, pričom využívaná je pri stále väčšom množstve ťažkostí.

Rastúca popularita jedinečnej bylinky má za následok, že ľubovník bodkovaný patrí už nejaký čas medzi najviac využívané liečivé rastliny. Už dávno sa s ním nestretávame iba v ľudovom liečiteľstve. Známy je tiež ako prísada výživových doplnkov alebo ako súčasť kozmetických produktov. Tým ešte viac rozširuje zoznam možností všestranného využitia, čím nadväzuje na dlhoročnú tradíciu z minulosti.

Ľubovník

Ako sa ľubovník využíval v minulosti?

Výskyt rastliny je v Európe známy niekoľko stoviek rokov. Pôvodne slúžila na liečivé účely, pre ktoré sa primárne zbiera aj dnes, no tým sa jej možnosti využitia neskončili. Okrem toho, že už v minulosti bola spracovávaná za účelom tlmenia tráviacich ťažkostí alebo ako prírodné upokojujúce sedatívum, objavovala sa aj pri rôznych magických rituáloch či ako amulet pred vyčíňaním prírodných živlov. Postupne si našla uplatnenie aj ako farbiarska rastlina, z ktorej sa získavalo prírodné žlté a oranžové farbivo na plátno.

Čím je ľubovník bodkovaný typický?

  • Bylina zvykne dorastať do výšky od 30 až do 60 cm.
  • Ide o trvácu rastlinu s dlhším plazivým podzemkom.
  • Z podzemku vyrastajú pevné byle, ktoré sa rozvetvujú.
  • Na byľkách rastú podlhovasté listy dlhé 3 centimetre.
  • Vrcholky byliek pokrývajú početné drobné žlté kvety.
  • Priemer každého kvetu dosahuje zhruba 2,5 milimetra.
  • Rastlina kvitne dlho, väčšinou od júna až do septembra.

Kde ľubovník bodkovaný nazbierať?

So zberom ľubovníka v našich končinách to je všade iné. Kým niekde ho je pomerne dosť, na iných miestach ho nájdeme len v minimálnych množstvách. Aj preto sa rastlina stále častejšie pestuje doma na záhrade, kde ju budeme mať celú pre seba. Podobne ako vo voľnej prírode, aj doma ocení otvorené presvetlené stanovište, ktoré jej pripomína slnečnú lúku. Najlepšie sa jej darí v suchších a dobre priepustných pôdach, ktoré sú ako stvorené pre jej rýchly rast.

Bez ohľadu na to, či chceme ľubovník z voľnej prírody alebo ho pestujeme doma, v prípade jeho využitia ako prírodného liečiva zbierame kvitnúce vrcholky, ktoré opatrne odrezávame, aby sme nepoškodili celú rastlinu. Urobiť sa tak odporúča v priebehu slnečného dňa, kedy sú suchšie a lepšie sa nám zväzujú do zväzkov, ktoré dáme vysušiť niekam do tieňa. Tieň je pre rastlinu dôležitý kvôli zachovaniu jej farby, chuti a zároveň výdatných liečivých účinkov.

Ľubovník bodkovaný v prírode

Liečivé účinky ľubovníka bodkovaného

Liek na nervozitu

Schopnosti ľubovníka upokojiť nervovú sústavu sú dlhodobo známe. Aj preto sa vystresovaným ľuďom odporúča absolvovať niekoľkodňové procedúry popíjania čaju z tejto byliny.

Detoxikačné účinky

Ľubovník bodkovaný má silné detoxikačné účinky. Vďaka tomu je vhodný aj pri zápaloch močových ciest či pri iných problémoch s vylučovacou sústavou.

Pomáha pri reume

Ľubovník bodkovaný ocenia aj reumatici. Bylina síce ochorenie celkom nevylieči, no úspešne tlmí jeho príznaky. Podobne to funguje aj pri symptómoch objavujúcich sa pri menštruačných prechodoch.

Zlepšuje trávenie

Priaznivý vplyv ľubovníka sa potvrdzuje aj pri horšom trávení. Účinný je pri kŕčoch a kolikách, na ktoré je najlepším liekom ľubovníkový olej. Ten má skvelé výsledky aj pri hojení slnkom spálenej pokožky.

Ligurček lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má ligurček lekársky? Aké je jeho využitie v kuchyni? Na čo všetko sa dá ligurček lekársky využiť? Uplatnenie má…

Ligurček lekársky

TIP na výrobu ľubovníkového oleja

Zhruba do polovice sklenenej fľaše nasypeme sušené kvety. Následne ich až po vrch fľaše zalejeme rastlinným olejom lisovaným za studena, napr. ľanovým či ricínovým olejom. Zmes vo fľaši necháme 3 až 5 týždňov lúhovať. Po vylúhovaní môžeme obsah fľaše precediť cez plátno, na ktorom ostanú kvety. Čistý ľubovníkový olej bez zvyškov kvetov nalejeme do nádob a uložíme na tmavé miesto, kde počká na svoje využitie.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články