Ligurček lekársky

Ligurček lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 9. januára 2021 - 5324. zobrazení

Pre niekoho je známa ako ligurček lekársky, pre iného ako magi rastlina. Oba prípady vystihujú rovnaký účel využitia tejto byliny, ktorý sa spája s jej vynikajúcimi liečivými účinkami a schopnosťami poslúžiť ako dochucovadlo pri príprave jedál.

Ligurček lekársky je neprehliadnuteľná rastlina, ktorá sa nestratí v žiadnej záhrade. Nielenže disponuje vyšším a mohutnejším vzrastom, dokáže upútať aj prenikavou korenistou arómou, ktorú cítiť na diaľku. Pri takýchto aromatických bylinkách je celkom bežné, že sa zužitkujú v kuchyni, čo platí aj v tomto prípade. Ochutením rôznych druhov pokrmov sa ale možnosti spracovania obľúbenej rastliny zďaleka nekončia.

Z ďalekého Orientu až do našich záhrad

Ligurček lekársky si musel prejsť ďalekou cestou, kým sa dostal na naše taniere. Tá začala už pred niekoľkými storočiami v oblastiach dnešného Iránu a Afganistanu, kde je dodnes bežnou kuchynskou potravinou. Z ďalekého Orientu bol časom privezený na juh Európy, kde sa dosť rýchlo udomácnil, kvôli čomu ho mnohí považujú za stredomorskú bylinku. Z južnej Európy to mal už iba na skok do našich záhrad, kde je vďaka širokým možnostiam využitia pestovaný stále častejšie.

Ligurček lekársky - detail

Aké typické znaky má ligurček lekársky?

  • Ide o mohutnú trvalku, ktorá trochu pripomína zeler.
  • Po 2 až 3 rokoch pestovania môže vyrásť až do 2 m.
  • Má svieže zelené listy vyrastajúce z pevných stoniek.
  • Jeho typickým prvkom sú kvety bledožltých odtieňov.
  • Rastlina kvitne vždy v lete, v čase od júna do augusta.

Kedy ligurček lekársky zbierať a čo z neho využiť?

Široké možnosti spracovania ligurčeka súvisia s využitím takmer celej rastliny. Ako je pri liečivých rastlinách zvykom, zbierajú sa listy a vňať, ktorá sa môže používať čerstvá alebo vysušená. Okrem toho môžeme v kuchyni alebo v rámci jednotlivých liečebných procedúr zužitkovať aj koreň a semená.

Času na zber máme pri tejto rastline dostatok. Urobiť tak môžeme kedykoľvek od mája až do jesene, kedy sa zbierajú všetky využiteľné časti byliny. Pri listoch sa môžeme aj poponáhľať. Najliečivejšie a zároveň najchutnejšie sú mladé lístky, ktoré sa zbierajú už pred rozkvitnutím rastliny.

Magi rastlina

Pri akých ťažkostiach ligurček lekársky pomáha?

Podporuje krvotvorbu

Správny pomer krviniek, čistenie krvi a zlepšenie jej prirodzeného toku, nielen na tieto procesy v obehovej sústave má ligurček lekársky priaznivý vplyv vďaka vysokému obsahu vitamínov.

Pomáha pri menštruácii

Ligurček lekársky má dobrý vplyv na telo aj pri menštruáciách. Jeho konzumácia tlmí menštruačné bolesti a dostáva menštruačný cyklus do rovnováhy.

Detoxikuje organizmus

Kombinácia vitamínov, minerálov a trieslovín robí z tejto bylinky rastlinu so silnými detoxikačnými účinkami pôsobiacimi na celý organizmus.

Uvoľňuje dýchacie cesty

Okrem detoxikačných má aj protizápalové účinky. Tie sa najviac prejavujú v dýchacích cestách, ktoré dokáže veľmi rýchlo uvoľniť a zbaviť ich hlienov.

Ako použiť ligurček v kuchyni?

  • Ako silno aromatické korenie.
  • Ako náhradu petržlenovej vňate.
  • Ako prísadu do rôznych omáčok.
  • Semená sa dajú rozdrviť a použiť pri pečení chleba.
Ligurček lekársky

Ako využívať ligurček lekársky na liečebné účely?

  • Vo forme liečivého ligurčekového čaju.
  • V podobe mletého prášku z koreňa ako afrodiziakum.
  • Spolu s olivovým olejom ako čistiaci obklad na pleť.
  • Ako prísadu do kúpeľa pre ľudí s poškodenými kĺbmi.

Slez lesný: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má slez lesný? Pri akých zdravotných ťažkostiach sa odporúča jeho užívanie? Slez lesný je liečivou rastlinou…

Slez lesný

TIP na prípravu ligurčekového kúpeľa

Do horúceho kúpeľa pridávame vylúhovanú zmes z ligurčekových listov. Na prípravu zmesi nám postačia 2-3 hrste mladých čerstvých lístkov. Tie dáme do pripravenej nádoby, zalejeme ich 500 ml vriacej vody a necháme aspoň 20 minút lúhovať. Po vylúhovaní dáme zmes do horúceho kúpeľa, v ktorom doprajeme kĺbom potrebný relax.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články