Kuchynský drez či inak povedané výlevka je názov, ktorý označuje zabudovanú nádobu na umývanie riadu v kuchyni. Častokrát ho nazývame kuchynské umývadlo, avšak tento výraz je nesprávny. Na rozdiel od toho, umývadlo sa väčšinou nachádza v kúpeľní či na toalete.
Drez a umývadlo sa nelíšia iba svojim označením, líšia sa najmä technickými parametrami, ktoré sú prispôsobené tak, aby plnili svoje funkcie.
Pôvod slova „umývadlo“
V kresťanskej tradícii bolo umývadlo kusom nábytku, ktorý sa používal na liturgické umývanie. Pri omši si v ňom kňaz podľa rímskeho rituálu umýval ruky. Od 19. storočia sa nachádzalo v cisterciánskych kláštoroch a neskôr ho mali aj tie najbohatšie rodiny. Postupne, s príchodom a pokrokom vodovodnej inštalácie, sa pojem „umývadlo“ už nevzťahuje len na misu, ale aj na kohútik a odtokový systém.
Pôvod slova „drez“
Pokiaľ ide o pojem kuchynský drez, jeho etymológia pochádza z latinského slova „aquarium“, čo znamená „nádrž“. Používal sa na označenie domáceho sanitárneho zariadenia. Postupne sa z neho stal termín, ktorý používame aj dnes. Tento nábytok označuje „kanalizáciu vyhradenú na odtok odpadovej vody“.
Čo je vlastne umývadlo?
Umývadlo je zariadenie, ktoré sa zvyčajne nachádza v kúpeľni alebo na toalete. Umývadlo tvorí nádoba, ktorá môže byť umiestnená na nábytku alebo pripevnená na stenu a má vodovodnú batériu a odtok. Sifón sa skladá zo zvislej prívodnej rúrky a odtokovej rúrky pripojenej k odtoku. Umývadlo môže, ale nemusí byť vybavené prepadovou rúrou a ručným, automatickým alebo pevným odtokom.
Umývadlo je často vyrobené z porcelánu alebo kameniny. Môže byť zavesené na stene alebo zabudované do pracovnej dosky. Existujú rôzne typy umývadiel, napríklad podomietkové umývadlo, vstavané umývadlo, umývadlo na podstavci či závesné umývadlo. Užívateľ si môže vybrať spomedzi mnohých modelov ten, ktorý sa hodí do jeho kúpeľne, aby umývadlo dotvorilo štýl kúpeľne.
A čo je drez?
Drez je inštalačné zariadenie, ktoré sa nachádza v kuchyni. Drez sa používa najmä na umývanie riadu a čistenie potravín. Kuchynský drez sa skladá z jednej alebo dvoch nádob. Môžete si vybrať aj model s odkapávačom, ktorý vám umožní sušiť riad bez poškodenia povrchu pracovnej dosky, v ktorej bude drez umiestnený.
Čo sa týka tvarov, časy klasických obdĺžnikových kuchynských drezov sú preč. V súčasnosti sa vyrábajú v mnohých tvaroch. Zatiaľ čo obdĺžnikový kuchynský drez optimalizuje priestor a je vhodný do všetkých typov kuchýň, štvorcový kuchynský drez je často menší a dokonale sa hodí do malých priestorov.
Okrúhly kuchynský drez dodáva kuchyni šarm, aj keď je menej praktický na umývanie riadu. Klasický drez je často vyrobený z keramiky. Tento materiál vďaka svojmu hustému povrchu zabraňuje usadzovaniu čiastočiek nečistôt alebo baktérií. Keramické drezy sa ľahko čistia a dlho vám vydržia.
Materiály
Za najlepší materiál pre drezy sa však považuje nehrdzavejúca oceľ, pretože jej povrch sa čistí ešte ľahšie a ak ho budete čistiť po každom použití vydrží vám v dobrom stave veľmi dlho.
Nehrdzavejúca oceľ je materiál, ktorý sa často používa aj v profesionálnych kuchyniach. Jednak preto, že je hygienický, a tiež preto, že je odolný voči teplu a chladu. Navyše výber kuchynského drezu z nehrdzavejúcej ocele s efektom brúseného kovu dodá vašej kuchyni veľmi moderný a dizajnový vzhľad.
Okrem nehrdzavejúcej ocele a keramiky existuje aj niekoľko ďalších materiálov na výrobu drezu, napríklad kamenina alebo kameň, ktoré sú kvalitné. Sú elegantné a veľmi pevné. Ich výhodou je aj to, že sa veľmi ľahko udržiavajú a nepôsobia na ne chemikálie.
Na druhej strane majú tieto typy kuchynských drezov nevýhodu v tom, že sú ťažké, čo môže predstavovať problém pri ich inštalácii. Sú tiež pomerne citlivé na nárazy a extrémne zmeny teploty. Kvalitné kuchynské drezy sú dnes vysoko odolné voči nárazom, poškriabaniu a teplotným výkyvom.
Rovnako ako v prípade umývadiel si môžete vybrať drez, ktorý je vstavaný, voľne stojaci alebo integrovaný priamo do pracovnej dosky. Vstavaný kuchynský drez je určený na umiestnenie na pracovnú dosku, ktorá bola vyrezaná presne na túto kuchynskú linku. Drez má okraje, ktoré zapadajú do pracovnej dosky pomocou prírub.
Integrovaný či podomietkový drez, ako už jeho názov napovedá, je integrovaný a upevnený pod pracovnou doskou bez hrán a spojov, aby sa uľahčilo čistenie a zaberal čo najmenej miesta. Integrovaný kuchynský drez je vhodný najmä pre živicové alebo nerezové drezy. Kuchynskej linke dodáva dizajnový štýl.
Voľne stojaci drez sa inštaluje priamo na špeciálne navrhnutý kus nábytku, ktorý presne zodpovedá jeho veľkosti.
Zhrnutie – aké sú rozdiely medzi umývadlom a drezom?
Okrem historických rozdielov existujú medzi umývadlom a drezom ďalšie zásadné rozdiely. Drez je zvyčajne vybavený menším odkvapkávačom, ktorý slúži na sušenie riadu a jedným alebo niekedy dvoma väčšími nádobami s plochým dnom.
Umývadlá sa od drezov líšia tým, že sa vyznačujú často zaobleným dnom, ktorého hlavnou funkciou je uľahčiť odtok vody a zabrániť jej stagnácii na dne umývadla. Ešte raz opakujeme, že umývadlo slúži na umývanie rúk, zatiaľ čo drez predovšetkým na umývanie potravín a riadu.
Umývadlo je preto umiestnené v kúpeľni, zatiaľ čo drez je v kuchyni. Či už ide o nové umývadlo alebo drez, existuje mnoho variantov tvaru, materiálu a farby. Ich rôzne prevedenia vás budú lákať, takže si poriadne premyslite, čo si vlastne predstavujete, pretože ak vyberiete správne, pomôžu vám vytvoriť si kúpeľňu alebo kuchyňu presne podľa vašich snov.
Ak si chcete napríklad vybaviť kúpeľňu do industriálneho štýlu, potom hľadajte umývadlo, ktoré by najlepšie dotvorilo takto zariadenú kúpeľňu. Túžite po kuchyni v škandinávskom štýle? Potom siahnite po funkčnom dizajnovom dreze, ktorý svojim vzhľadom dotvorí čisté línie a neutrálne farby vašej kuchyne.
Pri výbere však nezabúdajte na to, že váš drez aj umývadlo by mali byť multifunkčné, odolné a, samozrejme, estetické. S najväčšou pravdepodobnosťou ich budete používať každý deň, preto musia čo najdlhšie zostať vo výbornom stave.
Pred výberom materiálu, z ktorého bude váš nový drez ale aj umývadlo si nájdite čas na získanie potrebných informácií o jednotlivých materiáloch, napríklad o spôsobe údržby.