Verbena

Verbena: Okrasná letnička do každej záhrady

Redakcia - 12. novembra 2022 - 2671. zobrazení

Zdobí záhrady, balkóny aj terasy. Kvitne vo viacerých odtieňoch a svojimi pôvabnými kvetmi skrášľuje okolie niekoľko mesiacov v roku. Poznáme ju pod názvami verbena alebo železník, ktoré označujú viaceré druhy pestované v našich končinách kvôli estetickému aj praktickému úžitku už pár storočí.

Verbena je cudzokrajná rastlina s bohatou tradíciou

Tradícia verbeny u nás siaha až do 15. storočia. Spočiatku sa využívala najmä kvôli liečivým účinkom, neskôr si našla uplatnenie aj ako okrasná rastlina. Svoju funkciu plnila v závislosti od toho, o aký druh išlo. Niektoré druhy sa do tunajších záhrad dostali až z Ameriky, z ktorej boli privezené spolu s ďalšími úžitkovými rastlinami. Iné k nám zavítali z ďalekej Ázie, kde má verbena medzi liečivými rastlinami dlhé roky stabilné miesto. Zopár druhov má pôvodný domov aj v Európe, konkrétne v oblasti Stredomoria.

Ako verbena vyzerá a čím je typická?

  • Dospelá rastlina dorastá do výšky 15 až 120 centimetrov.
  • Výška rastliny závisí od konkrétneho druhu a jeho rastu.
  • Z jej stoniek vyrastajú podlhovasté vrúbkované lístky.
  • Okraje listov niektorých druhov pokrývajú malé chĺpky.
  • Kvety s 5 okvetnými lístkami kvitnú v malých súkvetiach.
  • Prvé kvety kvitnú na konci mája, posledné v septembri.
  • Sfarbenie kvetov a súkvetí závisí od konkrétneho druhu.
Verbena - kvety

Verbena ako farebná letnička vhodná do každej záhrady

Práve pestrosť a sýte sfarbenie kvetov je pre mnohých hlavným dôvodom pestovania verbeny. Rod zahŕňajúci desiatky druhov a množstvo ich hybridov umožňuje vybrať si odrodu s farbou kvetov presne podľa svojho vlastného vkusu. Niektoré druhy majú jednofarebné kvety, medzi ktorými sa najčastejšie objavujú odtiene bielej, ružovej, fialovej alebo červenej, iné kvitnú vo viacerých farbách naraz. V oboch prípadoch ide o odrody, ktoré sú vďaka menšiemu vzrastu a variabilnému sfarbeniu vhodné do každej záhrady. Vhodný druh je možné vybrať aj podľa spôsobu rastu danej odrody. Niektoré sú plazivé či prevísajúce, iné rastú ako malé prízemné kríčky.

Najviac pestované odrody verbeny

Verbena záhradná

Najvyhľadávanejšia odroda verbeny nie je pôvodným druhom. Verbena záhradná vznikla skrížením niekoľkých latinskoamerických druhov. Pestuje sa ako jednoročná letnička, ktorá svojimi fialovými alebo purpurovými kvetmi zdobí záhrady od mája do konca septembra, v prípade lepšieho počasia až do októbra.

Verbena citrónová

Obľúbený juhoamerický druh získal názov vďaka svojej jemnej citrónovej vôni. Voňavé lístky sa dajú využiť aj ako prísada do jedál, najmä do šalátov a dresingov. Praktické využitie tohto druhu bolo hlavným dôvodom jeho privezenia do Európy v 17. storočí.

Verbena argentínska

Z Južnej Ameriky k nám prišla aj verbena argentínska. Jedná sa o jeden z najvyšších druhov. Dospelá rastlina dorastá až do výšky 120 centimetrov a vďaka svojmu vzrastu sa pestuje ako nižší okrasný krík. Jej fialové kvety kvitnú od júna do septembra. Ak rastline vytvoríme ideálne podmienky, vydržia až do októbra.

Podmienky na pestovanie verbeny

Poloha

Verbena je teplomilná rastlina, ktorá miluje slnko. Najlepšou polohou na jej pestovanie sú otvorené a presvetlené stanoviská. Priamy slnečný svit jej neprekáža. Je dostatočne odolná, aby predchádzala spáleniu listov. Pri zabezpečení správnej výživy v dostatočnom množstve bude prosperovať aj v polotieni.

Zemina

Spomedzi všetkých substrátov je pre verbenu najlepší ten hlinitopiesočnatý. Zemina by nemala byť kamenistá a jej pH by malo dosahovať neutrálne hodnoty. Ak chceme, aby bola rastlina zdravá, doprajme jej priepustnú a dobre prevzdušnenú pôdu s dostatkom živín.

Čas výsadby

Ako teplomilná rastlina by sa nemala vysádzať príliš skoro. Ideálnym obdobím, kedy sadiť verbenu, je máj. Ak denné teploty dosahujú v polovici mája pod 15 až 17 °C, termín výsadby môžeme preložiť na koniec mája, najneskôr na začiatok júna.

Verbena

Starostlivosť a pestovanie verbeny

Zálievka

Každá verbena vyžaduje veľa vody. Polievať ju musíme v pravidelných intervaloch, najlepšie odstátou vlažnou vodou. V priebehu letných mesiacov a počas období s nedostatkom zrážok vyžaduje každodennú zálievku. Intervaly polievania je potrebné prispôsobiť počasiu, teplotám a stavu substrátu. Pôda by nikdy nemala byť suchá.

Hnojenie

Verbena nie je náročná len na vodu. K zdravému rastu potrebuje takisto aj dostatok hnojiva. V období rozkvetu sa hnojí aspoň raz za týždeň. Pravidelné hnojenie zabezpečí rastline prísun všetkých živín potrebných k rýchlemu rozkvetu. Na hnojenie je najvhodnejší granulát alebo tekuté hnojivo aplikované formou bežnej zálievky. Čím je hnojivo kvalitnejšie, tým sú kvety väčšie a ich sfarbenie sýtejšie.

Strihanie

Verbenu stačí strihať raz až dvakrát za rok. Prvý rez môžeme urobiť zopár dní po výsadbe. Jednoduché skrátenie výhonkov podporí rast a následný rozkvet. Ďalší rez sa môže urobiť v priebehu leta. Jeho cieľom je odstránenie všetkých odkvitnutých kvetov. Tento strih nie je nutný, nakoľko odkvitnuté kvety prekryjú nové mladé kvety.

Ako môžeme verbenu rozmnožiť?

Ak máme aspoň jednu zdravú rastlinu, ďalšie už nebudeme musieť kupovať. Nové prírastky do záhrady získame rozmnožovaním. To prebieha zakorenením odrezkov alebo výsadbou zo semienka.

Množenie odrezkami

Pri prvom spôsobe množenia potrebujeme odrezky dlhé 15 centimetrov. Každý odrezok by mal mať aspoň 5 menších lístkov. Umiestnime ho do nádoby s vodou alebo rovno do kvetináča s hlinitopiesočnatým substrátom. Vo vode sa korienky vyženú o niečo skôr. Ak budú pevné a dlhé aspoň niekoľko milimetrov, odrezky môžeme zasadiť do pôdy.

Množenie zo semena

Pri rozmnožovaní pomocou semien je kľúčový najmä termín výsadby. V prípade skoršieho jarného výsevu je potrebné počkať na vyššie vonkajšie teploty. Druhou možnosťou je výsadba na konci leta, najneskôr na začiatku septembra. V oboch prípadoch sa semienka vložia do substrátu s odstupmi zhruba 10 centimetrov od seba a zahrabú sa tenšou vrstvou pôdy. Pôda sa následne pravidelne polieva.

Ochrana verbeny pred škodcami

Mladé rastliny, ktoré vzídu z výsadby, ešte nie sú dostatočne odolné. Napádajú ich viaceré druhy škodcov. Problémom sú najmä malé vošky, ktoré vyciciavajú šťavu z listov. Rastliny sú náchylné aj na vybrané ochorenia. Najnebezpečnejšia je múčnatka, ktorá útočí na rastliny so zlým režimom polievania a hnojenia. Verbenu pred ňou ochránime správnou opaterou aj preventívnymi fungicídnymi postrekmi.

Prezimovanie teplomilnej letničky

Silná a zdravá rastlina nemusí žiť iba jednu sezónu. Podobne ako iné letničky, aj verbenu je možné zazimovať a nechať ju prečkať do ďalšej sezóny. Na to je nutné skrátiť dĺžku stonky a listov o 5 až 10 centimetrov a umiestniť ju na svetlé miesto, kde bude teplota udržiavaná na úrovni aspoň okolo 10 °C. Počas zimy polievame menej, vodu jej doprajeme len raz za 3 až 5 dní.

Gypsomilka: Všestranná okrasná rastlina so žiarivo bielymi kvetmi

Viete, kedy je ideálny čas na výsadbu gypsomilky? Aká poloha je pre gypsomilku kľúčová? Aký typ zeminy potrebuje gypsomilka?

Gypsomilka

Výsledkom správnej starostlivosti nie je iba zdravá okrasná rastlina. Jej pestovanie prináša aj praktický úžitok. Verbena obsahuje mnohé liečivé látky, ktoré sa dajú využiť ako doplnok pri liečbe rôznych zdravotných problémov. Čaj z jej sušených listov pomáha zmierňovať napätie a tlmiť bolesti hlavy. Vedci potvrdzujú aj jej priaznivý vplyv na trávenie. Známe sú tiež silné afrodiziakálne účinky, o ktorých vedeli už starí Rimania.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články