Albízia ružová - kvet

Albízia ružová (Albizia julibrissin): Mrazuvzdorný hodvábny strom z Orientu

Redakcia - 15. mája 2022 - 3523. zobrazení

Aj keď sa objavuje v čoraz väčšom množstve exteriérov, záhradkári sa s ňou stále zoznamujú. Albízia ružová sa totiž v tunajších končinách začala vo väčšom pestovať len pred niekoľkými rokmi. Majitelia záhrad, ktorí dajú šancu šikovnej drevine s nižším vzrastom, však neoľutujú. Stromček s elegantnou korunou netypického dáždnikového tvaru skrášli ich exteriér a vďaka mrazuvzdornosti v ňom prečká do ďalšej sezóny, v ktorej bude opäť pýchou celého pozemku.

Okrasná drevina s nádychom Orientu

Albizia julibrissin bola do Európy privezená v 2. polovici 18. storočia. Na starý kontinent sa dostala z Ázie, kde sa dodnes pestuje ako jedna z najobľúbenejších okrasných drevín. Obľube sa teší najmä v krajinách s jej pôvodným výskytom. Okrem Iránu, Turecka a podkaukazských oblastí je neodmysliteľnou súčasťou záhrad aj v Japonsku a v indočínskom regióne. V Európe bola dlhé roky pestovaná len v parkoch a v oranžériách pri zámkoch a kaštieľoch. Zhruba 200 rokov po privezení na kontinent sa ako okrasná drevina s typickým orientálnym charakterom začala presadzovať aj v bežných záhradách.

Albízia ružová

Vzhľad a typické znaky albízie ružovej

  • Strom stredného vzrastu dorastá do výšky 10 až 15 metrov.
  • Vyšľachtené trpasličie odrody bývajú vysoké len 5 metrov.
  • Drevina je mrazuvzdorná, no počas jesene prichádza o listy.
  • Typická je menšou, no pomerne hustou a širokou korunou.
  • Šírka dostatočne prevzdušnenej koruny má 3 až 5 metrov.
  • Koruna s prehnutými konármi má typický dáždnikový tvar.
  • Albízia ružová začína kvitnúť v júli, rozkvet trvá až do septembra.
  • Kvety tvorené súborom tyčiniek majú jemnú ružovú farbu.

Albízia ružová znesie mrazy do -15 °C

Albízia ružová nie je vyhľadávaná len kvôli svojmu elegantnému vzhľadu. Záhradkári po nej siahajú aj pre jej mrazuvzdornosť. Napriek tomu, že pochádza z teplejších oblastí, kde sú priemerné ročné teploty vysoko nad nulou, bez problémov sa prispôsobila našim náročnejším podmienkam. Pokiaľ jej doprajeme vhodnú pôdu a polohu, prežije aj v mrazoch, čo je ďalším dôvodom, pre ktorý sa čoraz častejšie objavuje v našich záhradách. Mrazuvzdornosť zdravých dospelých stromov sa pohybuje na úrovni okolo -15 °C.

Albízia ružová - kvet

Optimálne podmienky na pestovanie

Poloha

Zvládne mrazy, no neznesie ani slabší vietor. Aj preto sa tento druh albízie vysádza v blízkosti plotov alebo múrov, kde nebude vystavená prievanu. K zdravému rastu nepotrebuje veľa slnka. Aj keď môže byť posadená na otvorenom presvetlenom priestranstve, uprednostní skôr polotieň.

Zemina

Pôda nemusí obsahovať živiny. Stačí jej priepustný substrát, ktorý ochráni hlbšie korene pred premáčaním. Rozhodujúce nie je ani pH. Najvhodnejší je neutrálny druh pôdy, no bez problémov bude rásť aj v kyslejšej zemine.

Čas výsadby

Albízia sa predáva v kvetináčoch, z ktorých vykúka mladý strom. Ten už stihol nadobudnúť nejakú odolnosť, takže pár týždňov po kúpe, kedy je dostatočne aklimatizovaný na nové prostredie, sa môže presádzať. Najvhodnejším obdobím, kedy sadiť albíziu, je prvá polovica jari.

Náš TIP na kvalitné záhradné nožnice

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Albízia vyžaduje minimum starostlivosti

Nenáročnosť albízie ružovej sa potvrdzuje aj pri starostlivosti po vysadení. Okrasná drevina nevyžaduje takmer žiadnu opateru. Po presadení bude rásť sama, stačí ju občas poliať vlažnou odstátou vodou. K životu nepotrebuje skoro žiadne živiny, takže hnojenie nie je nutné. Kvôli hustejšiemu rozkvetu ju však na jar môžeme pohnojiť trochou organického hnojiva s nižším obsahom minerálov.

Borievka šupinatá (Juniperus squamata): Nenáročný ihličnan aj do malých záhrad

Viete, ako správne pestovať borievku šupinatú? Kedy je ideálny čas na jej výsadbu? Čím je borievka šupinatá špecifická? Juniperus squamata…

Borievka šupinatá - Juniperus squamata

Zaujímavosť na záver

Pestovanie albízie v optimálnych podmienkach má za následok, že jej kvety a listy majú úplne jemný povrch. Vďaka tomu si táto drevina vyslúžila v ázijských krajinách ľudový prívlastok „hodvábny strom“.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články