Ambrovník

Ambrovník (Liquidambar): Dlhoveký solitér s kvalitným drevom

Redakcia - 3. apríla 2022 - 2820. zobrazení

Pôvabný, odolný, nenáročný. To sú len niektoré prívlastky, ktoré si vyslúžil mohutný okrasný strom známy ako ambrovník. Ten je už dlhší čas bežnou súčasťou záhrad, parkov a zelených verejných priestranstiev. Záhradkárov a priaznivcov cudzokrajných stromov si dokázal získať najmä vzhľadom, farebnosťou a dlhovekosťou. Pri vytvorení optimálnych podmienok prežije niekoľko generácií. Zdravé jedince sa dožívajú aj 300 až 400 rokov.

Okrasný solitér s cudzokrajným pôvodom

Ambrovník sa u nás vo väčšom začal pestovať až pred niekoľkými rokmi. Do Európy však zavítal dávnejšie. Drevina s cudzokrajným americkým pôvodom, ktorá dodnes bežne rastie vo voľnej severoamerickej a stredoamerickej prírode, sa u nás spočiatku objavovala ako náhrada za javory vo verejných parkoch a zámockých areáloch. Jej okrasnú funkciu neskôr objavili aj majitelia rodinných domov a ich záhrad, v ktorých vyniká ako solitér pestovaný na prázdnych a otvorených miestach. Dlhoveký ambrovník sa tým definitívne zaradil do zoznamu bežných okrasných drevín pestovaných na našom území.

Ambrovník - Liquidambar

Vzhľad ambrovníka a jeho typické znaky

  • Dospelé jedince vo voľnej prírode dorastajú do výšky 25 až 30 metrov.
  • Okrasné odrody prispôsobené pestovaniu na záhrade majú do 15 metrov.
  • Koruna mladých stromov má kužeľovitý tvar, neskôr sa mení na guľový.
  • Koruna sa postupne rozširuje, staršie jedince sú široké 10 až 12 metrov.
  • Strom zdobia sýtozelené laločnaté listy s drobným zúbkovaným okrajom.
  • Listy sú aromatické, na jeseň sa sfarbia na žlto-červeno alebo purpurovo.
  • Od konca mája do konca júna sa na drevine objavujú žlto-zelené kvety.
  • Ambrovník robí pôvabným aj hlboko brázdená kôra so šedým odtieňom.

Ambrovník sa často pestuje aj kvôli drevu

Pod hlboko brázdenou kôrou so šedým odtieňom sa ukrýva kvalitné drevo, ktorého vlastnosti sa dajú porovnať s drevom z čerešne. Tvrdé drevo zafarbené rôznymi červenkastými odtieňmi je zárukou trvácnosti. Aj preto sa ambrovník pestuje nielen ako okrasná drevina, ale aj kvôli hospodárskym účelom. Jeho drevo sa využíva v nábytkárstve aj v stavebníctve. Známe je tiež spracovanie živice, ktorá vyteká z dreva aj z plodov. Tá si našla uplatnenie pri výrobe liekov, parfumov aj potravín.

Ambrovník

V akých podmienkach pestovať ambrovník?

Poloha

Ako solitér so širokou korunou potrebuje dostatok voľného miesta. Pestovať by sa mal na otvorenom a presvetlenom priestranstve. Priame slnko mu nevadí, práve naopak. Bez problémov však bude prosperovať aj v polotieni.

Zemina

Vyššie nároky na pôdu sa spájajú najmä s jej priepustnosťou a hodnotou pH. Ambrovník neznáša piesočnatú pôdu, ktorá je málo prevzdušnená. Vyhovuje mu hlinitá alebo mierne kamenistá zemina s neutrálnym alebo mierne kyslým pH.

Teplota

Napriek tomu, že strom k nám prišiel z teplejších amerických oblastí, jeho odolnosť voči chladu je celkom dobrá. Ak je v dobrej kondícii, odolá mrazom do -12 až -15 °C. Mladšie stromčeky, ktoré sú menej odolné, môžeme v zime chrániť vrstvou mulču, prípadne ich zakryť jemnou netkanou textíliou.

Náš TIP na kvalitné záhradné nožnice

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Ambrovník nevyžaduje žiadnu starostlivosť

Liquidambar je vhodnou voľbou do záhrad a parkov aj kvôli jeho minimálnym nárokom na starostlivosť. Drevinu nie je potrebné hnojiť ani orezávať. Rez sa vykonáva maximálne raz za pár rokov. Ak rastie na mieste, kde je dostatok zrážok, nemusíme ho ani polievať. Nakoľko je dostatočne odolný voči škodcom a rôznym chorobám, v dobrej kondícii bude aj bez aplikácie pravidelného ochranného postreku.

Agát biely (Robinia pseudoacacia): Úžitková medonosná drevina zo zámoria

Viete, aké podmienky na pestovanie vyžaduje agát biely? Čím je táto najrozšírenejšia listnatá drevina charakteristická? Agát biely sa…

Agát biely

Aj keď ambrovník je opadavý strom, ktorého koruna ostáva v zime holá, na jeseň sa postará o atraktívne spestrenie celej záhrady. Listy postupne menia farbu a nadobúdajú žlté, červené, oranžové, bordové a purpurové odtiene. Nie náhodou sa tento dlhoveký solitér zaradil medzi najkrajšie a najfarebnejšie okrasné dreviny, aké sa u nás pestujú.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články