Vošky – ako sa ich zbaviť bez chémie

Vošky – ako sa ich zbaviť bez chémie

Redakcia - 10. októbra 2016 - 5605. zobrazení

Sú malé a nevýrazné, no napriek tomu ich radíme k najväčším záhradným škodcom. Nemyslia to v zlom, no ich neskrotný apetít dokáže napáchať obrovské škody. Reč je o voškách, ktorých sa chceme zbaviť, akurát škoda, že nie vždy prirodzenými metódami.

Každého záhradkára už niekedy navštívili hladné a húževnaté vošky. Títo nepozvaní hostia si radi zgustnú na našej vegetácií a ak im nezabránime v ich aktivite, dokážu ju dosť poškodiť. Nie náhodou hľadáme účinné riešenia, ako sa ich prítomnosti zbaviť, čo podľa slov predajcov nepôjde bez chemických prípravkov. My však vieme, že existuje pár účinných spôsobov, pri ktorých nám stačia dary prírody a nemusíme sa dostávať do kontaktu s chémiou.

 húževnaté vošky

Extra výluh zo žihľavy

Žihľavové listy voškám nevoňajú a ak sú vo vylúhovanom stave, pôsobia ako skvelá ochrana pred malými škodcami. Postrek by sa mal vyrábať z neriedeného výluhu, ktorý vznikal minimálne pol dňa.

Odpudivý tabakový postrek

Ďalším účinným prípravkom, ktorý vošky účinne odpudzuje, je tabakový postrek. Na výrobu potrebujeme podrvené  listy tabaku, najlepšie vysušené, ktoré zmiešame s horúcou vodou a necháme postáť takých 20-24 hodín.

Cesnak odoženie všetko

Schopnosť cesnaku odpudiť všetko živé je neuveriteľná a účinky na odpudzovanie hmyzu poznali už v stredovekých dobách. Platí to aj pri voškách, ktoré ho neznášajú a v jeho prítomnosti nevydržia ani minútu.

Účinná bylinná zmes

Je paradoxné, že vošky cicajú šťavu z kvetov, no aromatická vôňa vybraných byliniek im prekáža. Najlepšie sa na to hodí levanduľa, konkrétnej jej olej, ktorý sa môže v objeme troch až štyroch kvapiek riediť v štvrť litri vody.

vošky

Načo používať nebezpečnú chémiu, keď sa nájdu prirodzené ekologické riešenia? Príkladom sú postreky z vyššie uvedených darov prírody, ktoré nepozvaných hostí pošlú kade ľahšie. A najlepšie na tom je, že ich účinnosť je ďaleko väčšia ako predávané prípravky a navyše za ne nemusíte nič platiť.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články