Ako sa zbaviť vošiek v záhrade

Ako sa zbaviť vošiek bez chemických postrekov?

Redakcia - 11. februára 2019 - 10566. zobrazení

Sú malé a nevýrazné, no napriek tomu ich radíme k jedným z najväčších záhradných škodcov. Nemyslia to síce v zlom, no ich neskrotný apetít dokáže napáchať obrovské škody. Reč je o voškách, ktorých sa častokrát chceme zbaviť, no škoda, že nie vždy prírodnými metódami. Ako sa však zbaviť vošiek „ekologicky“?

Zelená káva

Ako sa zbaviť vošiek?

Každého záhradkára už pravdepodobne niekedy navštívili hladné a húževnaté vošky. Títo nepozvaní hostia si radi „zgustnú“ na vašej vegetácií a ak im nezabránite v ich ďalšej aktivite, dokážu ju značne poškodiť.

Nie náhodou záhradkári hľadajú účinné riešenia ako sa zbaviť vošiek. My vám však poradíme pár účinných spôsobov ako sa zbaviť vošiek, pri ktorých vám postačia dary prírody a nemusíte sa dostávať do kontaktu s chémiou.

Ako sa zbaviť vošiek

interactive connection Extra silný výluh zo žihľavy

Žihľavové listy voškám nevoňajú a ak sú vo vylúhovanom stave, pôsobia ako skvelá ochrana pred týmito malými škodcami. Takýto postrek by sa mal vyrábať z neriedeného výluhu, ktorý predtým necháte odstáť minimálne pol dňa.

interactive connection Odpudivý tabakový postrek

Ďalším účinným prípravkom, ktorý vošky účinne odpudzuje je tabakový postrek. Na výrobu potrebujete podrvené listy tabaku, najlepšie vysušené, ktoré zmiešate s horúcou vodou a necháte odstáť 20 až 24 hodín.

interactive connection Cesnak odoženie všetkých škodcov!

Schopnosť cesnaku odpudiť „všetko živé“ je neuveriteľná a účinky na odpudzovanie hmyzu poznali už v stredovekých dobách. Platí to aj pri voškách, ktoré ho neznášajú a v jeho prítomnosti nevydržia ani minútu.

interactive connection Účinná bylinná zmes

Je paradoxné, že vošky sajú šťavu z kvetov, no aromatická vôňa vybraných druhov byliniek im prekáža. Najlepšie sa na to hodí levanduľa, konkrétne jej olej, ktorý sa môže v objeme troch až štyroch kvapiek riediť v štvrť litri vody.

Vošky

Načo by ste používali nebezpečnú chémiu, keď sa nájdu účinné prírodné spôsoby zbavenia sa vošiek? Príkladom sú postreky z vyššie uvedených darov prírody, ktoré nepozvaných hostí okamžite pošlú kade ľahšie. Najlepšie na tom je, že ich účinnosť je ďaleko vyššia ako predávané prípravky a navyše za ne nemusíte nič platiť.

Vedeli ste, že?

Najobávanejším živočíšnym predátorom vošiek sú lienky sedembodkové?

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články