Obsah článku
- Medovka lekárska a jej bohaté zloženie
- Náš TIP na kvalitné výrobky z medovky lekárskej
- Najznámejšie liečivé látky medovky lekárskej
- Pri akých problémoch sa má medovka lekárska užívať?
- Okrasná funkcia a osviežujúca vôňa
- Medovka lekárska: Vysádzanie, starostlivosť a zber listov
- 5 zaujímavostí o medovke na záver
Pestuje sa na balkónoch aj vonku na záhradkách. Obľúbená je pre svoje bohaté liečivé účinky, no vyhľadávaná je aj kvôli okrasnej funkcii. Reč je o medovke lekárskej, ktorej pestovanie má v našich končinách dlhoročnú tradíciu.
Medovka lekárska nie je prvou ani poslednou bylinkou, ktorá k nám zavítala zo Stredomoria. Aj v jej prípade platí, že si na tunajšie podmienky zvykla bez väčších problémov. Ako účinný prírodný liek, navyše s atraktívnym vzhľadom, sa medovka lekárska rýchlo stala neodmysliteľnou súčasťou záhrad. Medovka lekárska pomáha pri rôznych zdravotných problémoch aj pri prevencii pred nimi.

Medovka lekárska a jej bohaté zloženie
Medovka lekárska je považovaná za zázrak prírody práve kvôli svojmu bohatému zloženiu. V zhruba polmetrovej rastlinke sa nachádzajú desiatky účinných látok s blahodarným vplyvom na naše zdravie. Mnohé z nich sú dôvodom, pre ktorý si medovka nenachádza uplatnenie iba vo forme čaju, ale tiež v oblasti výroby prírodnej kozmetiky alebo v medicíne.
Náš TIP na kvalitné výrobky z medovky lekárskej
Najznámejšie liečivé látky medovky lekárskej

Pri akých problémoch sa má medovka lekárska užívať?
Nechtík lekársky: Zázračný liek, ktorý si vypestujete doma
Aké liečivé účinky má nechtik lekársky? Ako si ho vypestovať doma? Aké má nechtík lekársky využitie a prečo je považovaný za zázračnú…

Okrasná funkcia a osviežujúca vôňa
Liečivé účinky nie sú jediným dôvodom, pre ktorý je medovka lekárska obľúbená. Záhradkári ju milujú aj pre jej okrasnú funkciu. Šikovná sýtozelená rastlinka zapadne v každej záhrade, či ju pestujeme ako solitér, alebo v skupine iných byliniek. Okrem skrášlenia záhrady sa zároveň postará o aromatické rozvoňanie priestoru. Vďaka svojej špecifickej citrónovej aróme je často pestovaná aj na balkónoch.

Medovka lekárska: Vysádzanie, starostlivosť a zber listov
Vysádzanie: Možností, ako vysádzať medovku, je hneď niekoľko. Niektorí záhradkári majú dobré skúsenosti s výsevom zo semien, iní uprednostňujú vysádzanie z priesad. Ideálny čas na vysádzanie je na jar, najlepšie počas slnečného dňa. Pri výbere miesta sa odporúča zamerať na presvetlené záhony, prípadne na miesta v polotieni, ktoré nie sú v noci chladné.
Starostlivosť: Medovka lekárska je známa potrebou minimálnej starostlivosti. Pokiaľ jej doprajeme piesočnatú pôdu, kde sa jej korene budú môcť hlboko zakoreniť, úplne si vystačí s občasnou zálievkou a občasným hnojením, napríklad v intervale raz za 14 dní. Dôležité však bude pravidelné zastrihávanie, pretože rastlinky sa príliš rýchlo rozširujú a rozkonárujú.
Zber listov: Za účelom využitia liečivých vlastností medovky sa zbierajú jej listy. Vhodný čas na zber je leto, niekedy v období pred kvitnutím. Listy sa môžu zbierať aj s kúskami stoniek, ktoré takisto obsahujú množstvo vitamínov a antioxidantov. Následne sa sušia na tienistom mieste, ktoré je chránené pred chladom.
5 zaujímavostí o medovke na záver
1. Liečivé účinky medovky poznali už v antickom Grécku, neskôr aj v Ríme.
2. Švajčiarsky lekár Paracelsus ju nazval „elixírom života“ a „potešením srdca“.
3. Kvety medovky obsahujú množstvo nektáru, čo z nich robí magnet na včely.
4. Z medovky sa vyrába aj esenciálny olej, ktorý patrí medzi najdrahšie na svete.
5. Listy z medovky sa pridávajú do rôznych čajov na trávenie alebo proti stresu.
Text: Róbert Bosák