V niektorých krajinách je neodmysliteľnou súčasťou záhrad a domácností, v ostatných objavujú jeho pozitíva postupne, prípadne sa mu zašlej slávy vracia po rokoch odmlky. Nie náhodou. Jazmín totiž patrí do skupiny rastlín, ktoré dokážu plniť hneď niekoľko funkcií naraz.
V našich končinách je jazmín obľúbený najmä pre svoj okrasný vzhľad. Majitelia záhrad ho využívajú ako atraktívnu a aromatickú alternatívu voči iným okrasným kríkom. Práve vďaka svojej aróme si jazmín získava ešte viac pozornosti, nakoľko sa využíva prevažne v oblasti výroby parfumov. K tomu prirátajte aj liečivé účinky a razom máte do činenia so zaujímavou rastlinou, ktorá si zaslúži šancu v akomkoľvek exteriéri, ale aj interiéri.
Aké mal jazmín využitie v minulosti?
Aké má jazmín charakteristické znaky?
Kde všade môžete jazmín sadiť a pestovať?
Pestovanie jazmínu na záhrade
Jazmín ako subtropická rastlina vyžaduje dostatok tepla. Na záhrade sa mu bude dariť iba na jar a počas letnej sezóny. S príchodom chladnejších jesenných dní musíme jazmín premiestniť do interiéru a nechať ho v ňom zazimovať.
Pestovanie jazmínu v interiéri
Jazmín je možné pestovať aj priamo v interiéri, a to nielen v rámci procesu jeho zazimovania. Niektoré druhy jazmínu sú vyšľachtené práve na pestovanie vo vnútri bytov alebo domov. Jedná sa o nižšie druhy s dôrazom na okrasnú funkciu.
Aké sú optimálne podmienky na pestovanie jazmínu?
Poloha
Či jazmín pestujete v interiéri alebo naopak, vonku na záhrade, nároky na vhodnú polohu sú podobné. Okrem vyššie uvedeného tepla si potrpí na dostatok denného svetla, no pozor na priame slnečné lúče, ktoré by mohli poškodiť jeho listy. Ideálnou polohou je pre pestovanie jazmínu polotieň.
Pôda
Pri vysádzaní jazmínu by ste mali uprednostniť kyslejšiu pôdu, no s jej kyslosťou to netreba preháňať. Pokiaľ zvolíte substrát s obsahom pH na úrovni od 5 do 6, jazmínu doprajete priam ideálne podmienky.
Zálievka
Napriek tomu, že ide o subtropickú teplomilnú rastlinu, zálievka musí byť o niečo častejšia a výdatnejšia ako je tomu pri iných subtropických rastlinách. Polievať sa odporúča vždy po preschnutí predtým poliatej zeminy.
Hnojenie
Časté a výdatné má byť aj hnojenie, no len za predpokladu používania tých najkvalitnejších organických hnojív. Pravidelným hnojením dosiahnete, že jazmínu nebudú chýbať žiadne živiny potrebné k jeho rozkvetu a k tvorbe liečivých látok.
Aké má jazmín liečivé účinky?
Akú starostlivosť vyžaduje fuksia?
Viete, akú starostlivosť vyžaduje fuksia? Prečo je fuksia považovaná za jednu z najnáročnejších balkónoviek? Ako často by ste ju mali hnojiť?
Zaujímavosť na záver…
Aj keď jazmín obdivujú skoro na celom svete, najväčšej pocty sa mu dostáva v Tunisku. Tam ho dokonca povýšili na úroveň národného kvetu. Navyše, je jazmín súčasťou dlhoročnej tradície. V rámci nej slobodní muži nosia za uchom jazmínovú kytičku, čo má symbolizovať, že si hľadajú nevestu.
Autor textu: Róbert Bosák