Fuksia

Akú starostlivosť vyžaduje fuksia?

Redakcia - 7. novembra 2020 - 6409. zobrazení

Fuksia patrí medzi najkrajšie rastliny, aké sa objavujú na našich balkónoch a terasách. V porovnaní s inými balkónovými kvetmi je však pestovaná pomernej menej. Dôvodom je náročnejšia starostlivosť, ktorú vyžaduje.

Napriek náročnejšej starostlivosti zvládne pestovanie fuksie ktokoľvek. Kľúčom k úspechu je zabezpečenie optimálnych podmienok, ktoré táto atraktívna balkónová spoločníčka potrebuje. To začína už samotnou výsadbou, po ktorej nasleduje správny spôsob pestovania sprevádzaný pravidelným hnojením, polievaním či strihaním.

Odkiaľ fuksia prichádza a čím je typická?

  • Väčšina druhov pochádza z Mexika a z krajín Južnej Ameriky.
  • V teplých pásmach je celý rok zelená, u nás zvykne opadávať.
  • Rastliny dosahujú rôznu výšku od 30 centimetrov do 3 metrov.
  • Rôzne sú aj kvety, môžu byť biele, červené, fialové či ružové.
Fuksia na balkóne

Spôsob pestovania záleží od druhu fuksie

Vzhľad a veľkosť fuksií závisí od konkrétneho druhu tejto rastliny. To ale nie je jediné, čo sa v závislosti od druhu pri fuksiách mení. Rozdielny býva aj spôsob pestovania, ktorý je častým problémom najmä kvôli tomu, že len na našich balkónoch a terasách sa pestuje zopár desiatok druhov. Väčšinu z nich sa vám ale podarí vypestovať aj v prípade, že fuksiu umiestnite na správne miesto a doprajete jej dobrú pôdu s dostatkom vlahy a živín.

Ako pestovať balkónové kvety?

Viete, ako pestovať balkónové kvety? Aké druhy sú tie najobľúbenejšie? Akú starostlivosť balkónové kvety vyžadujú a na čo by ste nemali…

Balkónové kvety

Ktoré druhy fuksie sa u nás pestujú najčastejšie?

  • Fuksia čílska.
  • Fuksia hybrida.
  • Fuksia malolistá.
  • Fuksia zúbkovaná.
  • Fuksia vzpriamená.
FIalová fuksia

Ako, kde a kedy sa má fuksia vysádzať?

Poloha

Denné svetlo fuksii nevadí, no priame slnečné lúče by ju rýchlo spálili. Umiestnenie na preslnených balkónoch s orientáciou na juh jej vyhovovať určite nebude. Fuksia ocení skôr polohu v polotieni. Vďaka tomu ňou môžeme vyplniť miesto na balkóne či terase, kde sa mnohé druhy neuchytia práve kvôli skromnejším dávkam svetla.

Teplota

S polohou súvisí aj teplota. Ak nemáme zasklený balkón, fuksia sa bude musieť prispôsobovať vonkajším podmienkam. Napriek tomu, že ide o teplomilnú rastlinu, do jesene vydrží vonku bez toho, aby jej počasie uškodilo. Chrániť ju však treba pred silným vetrom, resp. prievanom.

Typ pôdy

Ako je pri exotických druhoch zvykom, najlepšou zeminou budú kyslejšie typy pôdy s pH okolo 6. K zdravšiemu a rýchlejšiemu rastu prispeje vzdušnejšia zemina, v ktorej budú mať jemné korene fuksie viac voľnosti. To jej pomôže k lepšiemu zakoreneniu, vďaka ktorému získa vyššiu odolnosť.

Ružová fuksia

Ako sa o fuksiu starať po jej vysadení?

Zálievka

Výsadbou fuksie na balkón alebo terasu sa starostlivosť o ňu iba začína. Jednou z hlavných podmienok jej pestovania je pravidelné polievanie. Polievať sa odporúča raz za dva dni, v horúcich letných dňoch aj každý deň.

Hnojenie

Časté a pravidelné intervaly si bude vyžadovať aj hnojenie fuksie. Bez ohľadu na výživnosť pôdy, v ktorej je posadená, sa odporúča hnojiť minimálne raz až dvakrát za týždeň, najlepšie tekutým alebo tyčinkovým hnojivom.

Množenie

Pri správnej starostlivosti sa fuksia rýchlo rozširuje, takže občasný zostrih príde vhod. Odstrihnuté odrezky môžeme zároveň použiť na množenie. Stačí ich nechať zakoreniť v pohári s vodou a zhruba po 2 až 3 týždňoch ich posadiť do kvetináča.

Zazimovanie

Neodmysliteľnou súčasťou starostlivosti o fuksie je ich zazimovanie. Urobiť by sme tak mali ešte pred poklesom teplôt k 4 až 5 °C. Prekonať zimu im pomôže aj rez, ktorým skrátime výhonky približne na polovicu.

Fuksie

Fuksia nemusí byť pestovaná iba ako balkónová a terasová rastlina. Aj v našich podmienkach sa dokáže uchytiť vonku v záhonoch. V takomto prípade je však starostlivosť o ňu ešte o čosi náročnejšia a jej pestovanie bude potrebné prispôsobiť konkrétnemu druhu.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články