Ako sa pestuje okrasná magnólia?

Redakcia - 9. februára 2022 - 2966. zobrazení

Dlhodobo trvácna, odolná voči vrtochom počasia, elegantná počas celého roka. To sú len niektoré dôvody, pre ktoré sa magnólia zaradila medzi najobľúbenejšie okrasné dreviny vo viacerých kútoch sveta. Chýbať nesmie ani v našich záhradách a exteriéroch, kde má už roky stabilné miesto.

Obľúbená okrasná drevina sa neteší stále rastúcej popularite len kvôli trvácnosti a estetickému vzhľadu. Magnólia je známa aj nenáročnou starostlivosťou, vďaka ktorej ju dokáže pestovať každý záhradkár. Stačí jej dopriať vhodné miesto s dostatkom voľného priestoru a zabezpečiť jej optimálne podmienky potrebné pre rast. Výsledkom toho bude zdravý a šarmantný strom, ktorý bude svojimi farebnými kvetmi skrášľovať záhradu od skorej jari.

Pôvod magnólie a jej dlhoročná história

Magnólia nie je naša typická drevina, no v tunajších podmienkach sa udomácnila bez väčších problémov. Udialo sa tak niekoľko desaťročí po tom, čo misionár John Banister priviezol zo severoamerickej Virgínie do Európy prvú zdokumentovanú magnóliu. Stalo sa tak zhruba v 2. polovici 17. storočia. Odvtedy sa magnólia začala šíriť celou Európou a veľmi rýchlo sa stala bežnou súčasťou okrasných záhrad. Vo východnej Ázii, ktorá je takisto pôvodným domovom niekoľkých druhov, však plnila ešte jednu úlohu. Už v 11. storočí ju Číňania pestovali aj kvôli jej liečivým vlastnostiam. V Číne však rástli iné druhy, ktoré sa od tých amerických odlišovali veľkosťou či farbou kvetov.

Magnólia - kvet

Ako magnólia vyzerá a čím je typická?

  • Najvyššie druhy dorastajú do výšky vyše 20 metrov.
  • Najpestovanejšie druhy sú vysoké od 2 do 8 metrov.
  • Koruna vyšších druhov dosahuje šírku cca 5 metrov.
  • Listy magnólie sú jednoduché so striedavým rastom.
  • Strom zdobia obrovské kvety s kalichovitým tvarom.
  • Kvety majú rôzne farby, najčastejšie žltú, bielu, ružovú.
  • Veľkosť listov a farba kvetov závisí od druhu magnólie.
  • Na magnólii sa koncom jesene objavujú červené plody.

Známych je niekoľko desiatok druhov

Postupná expanzia magnólie naprieč Európou vzbudzovala čoraz väčší záujem o objavovanie a následné pestovanie nových druhov. V rámci jednotlivých expozícií v Severnej Amerike aj vo východnej Ázii bolo objavených až niekoľko desiatok druhov, ktoré sa líšili farbou kvetov či tvarom a odtieňom listov. V súčasnosti je známych okolo 200 druhov, z ktorých sa časom vyšľachtili nové odrody prispôsobené na pestovanie magnólie v podmienkach odlišných od tých pôvodných. Takýchto kultivarov je pár stoviek, ku ktorým pribúdajú ďalšie nové odrody. Cieľom ich šľachtenia je vznik opadavých aj celoročne zelených odrôd s nižším, resp. vyšším vzrastom.

Najznámejšie druhy magnólií u nás

Magnólia ľaliokvetá

Tento druh patrí medzi najdlhšie kvitnúce magnólie. Rozkvet veľkých ružových až tmavočervených kvetov nastáva trochu neskôr, väčšinou v prvej polovici mája. Ružové, červené či purpurové kvety so smotanovo-bielym vnútrom sa na strome objavujú 3 až 4 týždne. Aj vďaka nim sa pestuje ako 2 až 3-metrový solitér, ktorý vynikne v každej okrasnej záhrade.

Magnólia hviezdokvetá

Výškou 2 až 3 metre je známa aj magnólia hviezdokvetá. Tá sa takisto vyznačuje veľkými kvetmi, no v porovnaní s magnóliou ľaliokvetou sú biele a rozkvitajú už na začiatku jari. Kvety niektorých vyšľachtených odrôd bývajú ružové. Ďalším typickým znakom je skoro dvojnásobne väčšia šírka ako výška celej dreviny.

Magnólia Soulangova

Ide o vyšľachtenú odrodu, ktorá vznikla krížením magnólie ľaliokvetej. Aj preto má veľké ružovo-biele kvety, ktoré sa v korune širokej do 2 až 3 metrov objavujú v hojnom počte. Kvitnúť začínajú v marci, pričom ich rozkvet môže trvať takmer až mesiac. Druh patrí medzi najviac pestované nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe.

Magnólia v záhrade

Nenáročná starostlivosť o magnólie

Vybrané druhy magnólií sa síce tvarom, farbou či veľkosťou odlišujú, no starostlivosť o nich je napriek týmto rozdielom rovnaká. Jednotlivé odrody majú rovnaké nároky na pôdu aj výber miesta na pestovanie. Rovnaký je aj spôsob pestovania, ktorý zahŕňa len zopár jednoduchých krokov ako polievanie, hnojenie či zastrihávanie. Nič iné magnólia k životu nepotrebuje. Ich zvládnutie jej zaistí dobrú kondíciu potrebnú pre rýchly a zdravý rast.

Podmienky na pestovanie magnólie

Poloha

Pri výbere polohy je potrebné zohľadniť dva faktory. Tým prvým je svetlo. Každá magnólia ocení dostatok denného svetla, pričom väčšine pestovaných druhov nerobí problém ani poloha na priamom slnku. Bez problémov však rastú aj v polotieni. Druhým faktorom je dostatok voľného priestoru. Ten potrebujú všetky vyššie druhy, ktorých koruna sa rozrastá až do šírky niekoľkých metrov.

Teplota

Keďže magnólia sa vysádza iba vonku, počas pestovania sa prispôsobuje vonkajším teplotám. Ako dosť odolná drevina zvládne aj náročné podmienky. Mnohé druhy sa vyznačujú odolnosťou voči mrazom až do – 30 °C. Problémy im nerobia ani vysoké letné teploty, obzvlášť v prípade, že sú vysadené v polotieni.

Substrát

Magnólie oplývajú schopnosťou prispôsobiť sa viacerým druhom zeminy. Najviac im vyhovuje mierne kyslá pôda, ktorá je priepustná a obsahuje vysoký obsah potrebných živín. Ten však nie je podmienkou, nakoľko živiny sa dajú drevine doplniť občasným hnojením.

Pestovanie magnólie

Vysádzanie a pestovanie magnólie

Čas výsadby

Podobne ako väčšina okrasných drevín, aj magnólia sa vysádza na jar alebo na jeseň. Práve vtedy prežíva obdobie vegetačného pokoja, čo ju predurčuje, aby sa najlepšie uchytila. Vysádzať sa dá voľne do zeme, v kontajneri alebo v koreňovom bale. Pri vysádzaní v kontajneri alebo v koreňovom bale odporúčame zastrihnúť korene dreviny, čím zabránime tomu, aby rástli do kruhu.

Polievanie

Magnólia nepotrebuje veľa vody. Čím je drevina staršia, tým lepšie znáša sucho, takže časté polievanie je potrebné len pri mladých stromčekoch. Poliať ich môžeme vždy po uschnutí substrátu. Tie staršie stačí polievať v 7 až 10-dňových intervaloch. Na polievanie sa najlepšie hodí dažďová alebo odstáta voda. Množstvo vody v jednej zálievke však nesmie byť príliš veľké. Premočená pôda môže viesť k postupnej hnilobe koreňov.

Hnojenie

Magnólia nepotrebuje ani veľa hnojiva. Ak mladú drevinu posadíme do výživnej zeminy, hnojenie nebude vôbec potrebné. Pre rýchlejší rozkvet však môžeme raz ročne pridať trochu organického hnojiva, ktoré podporí kvitnutie a zároveň aj rast celej dreviny. Najlepším hnojivom je tekutý prípravok, ktorý sa aplikuje formou klasickej zálievky. Optimálny termín na aplikáciu hnojiva je začiatok jari, resp. obdobie pred začiatkom novej vegetačnej sezóny.

Zastrihávanie

Pravidelné strihanie je bežnou súčasťou starostlivosti o dreviny. Výnimkou nie je ani magnólia, ktorá takisto vyžaduje pravidelný zostrih. Niektorí záhradkári ju strihajú raz ročne, iní realizujú dva strihy. Dvakrát za rok sa strihajú hlavne vyššie druhy, pri ktorých je potrebné častejšie presvetlenie koruny. To sa vykonáva po odkvitnutí dreviny, takže termín strihu závisí od daného druhu. Pri strihaní zároveň odstránime poškodené časti a staré drevo.

Bugenvilea: Najkrajšie druhy, podmienky na pestovanie, starostlivosť

Viete, ako sa pestuje bugenvilea? Aká poloha je pre bugenvileu najlepšia? Ako často je potrebné bugenvileu hnojiť? Kedy rastlinu strihať?

Bugenvilea

Vytvorenie optimálnych podmienok a správna starostlivosť sa postará o to, aby bola magnólia dostatočne odolná pred voškami, plesňami a inými škodcami, resp. ochoreniami. Potom bude vo vynikajúcej kondícii, ktorá jej umožní dožiť sa niekoľko desiatok rokov, čo je pre zdravú magnóliu celkom bežný vek.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články