Čerešne

Kalendár záhradkára: Júl v záhrade

Redakcia - 26. júla 2019 - 2096. zobrazení

Tak ako všetky letné mesiace, aj júl v záhrade prináša pre záhradkárov množstvo povinností a úloh, ktoré musia vo svojich záhradách urobiť. Vysoké teploty a nedostatok vlahy sa môže podpísať na všetkých okrasných drevinách a rastlinách, ale aj na plodinách v úžitkovej záhrade. Čo by ste teda nemali zabudnúť urobiť v júli vo vašej záhrade?

Cibuľa - júl v záhrade

Júl v záhrade a starostlivosť o úžitkovú záhradu

Úžitková záhrada vyžaduje zvýšenú starostlivosť práve v tomto období. V júli pomaly dozrievajú paradajky, papriky, cukety, uhorky, mrkva, cibuľa, ale aj cesnak. Júl v záhrade si väčšina záhradkárov stotožňuje práve so zberom vyššie spomenutých plodín.

Sadenie zeleniny vo vyvýšených záhonoch

Na čo by ste nemali zabudnúť je predovšetkým hnojenie pestovaných plodín, a to najmä pred ich kvitnutím. Paradajky, papriky, cukety alebo uhorky určite uvítajú, ak ich raz týždenne pohnojíte vhodným typom hnojiva. Avšak, ak plody pomaly, ale isto dozrievajú, hnojenie zmiernite a hnojte približne raz za dva týždne.

Náš TIP na obľúbené statické zavlažovacie systémy

Statický zavlažovač

Hadicový zavlažovač

Zavlažovač sada

Zavlažovací systém Gardena MDS OS 90
Hodnotenie

Cena: od 19.00 €

Zavlažovací systém Gardena hadicový
Hodnotenie

Cena: od 25.65 €

Zavlažovací systém Gardena sada
Hodnotenie

Cena: od 125.70 €

Júl v záhrade a zalievanie plodín a okrasných drevín

Zalievanie plodín v úžitkovej a drevín v okrasnej záhrade by ste počas júla nemali podceniť, najmä kvôli vysokým teplotám, ktoré záhradkárov trápia čoraz častejšie. Dôležité však je, aby ste vaše plodiny a okrasné dreviny zalievali ku koreňom a nie na listy. Taktiež by ste ich mali polievať viackrát denne, a to v menších dávkach.

Kalendár záhradkára

Kalendár záhradkára podľa mesiacov. Prinášame tipy a užitočné rady pre záhradkárov počas celého roka. Nezabudnite na starostlivosť o okrasné dreviny a úžitkovú záhradu.

Kalendár záhradkára

Nezabudnite na ruže!

Júl v záhrade je obľúbeným mesiacom najmä pre pestovateľov ruží. Každý správny záhradkár by nemal v júli zabudnúť na očkovanie a rez ruží. Čo sa týka zastrihávania ruží, mali by ste tak urobiť tesne pod kvetmi, resp. ak pestujete veľkokveté ruže, odstrihávajte ich odkvitnuté kvety aj s hornými lístkami. Taktiež nezabudnite na pravidelné hnojenie, ktoré ruže ochráni pred múčnatkou a inými nežiadúcimi chorobami.

Ruže - júl v záhrade

Starostlivosť o trávnik…

Letné mesiace sú na starostlivosť o trávnik najnáročnejšie. Vysoké teploty a nedostatočné množstvo vlahy sa môže podpísať na jeho celkovej kondícii, v horších prípadoch môžu časti trávnika aj vyschnúť. Ako tomu predísť? Najefektívnejším spôsobom ako predísť vysychaniu trávnika je jeho pravidelné zavlažovanie.

Kosenie trávnika - starostlivosť o trávnik

Majitelia záhrad, ktorí majú zavlažovací systém si s vysokými teplotami a nedostatočnou vlahou poradia bezproblémov. Ak však zavlažovací systém nemáte, ideálnym spôsobom na polievanie trávnika je tzv. zahmlievanie, tj. spôsob, kedy voda môže pomaly vsiaknuť hlboko do pôdy. Tak isto by ste nemali zabudnúť aj na pravidelné kosenie!

Zavlažovacie systémy na zavlažovanie trávnika

Júl v záhrade a ovocné stromy

Zvýšenú starostlivosť v júli vyžadujú aj ovocné stromy a záhony. Mali by ste dbať na ich pravidelnú a výdatnú zálievku. Taktiež by ste mali pôdu okolo koreňov pravidelne kypriť a plieť. Popadané ovocie z ovocných stromov ihneď zbierajte, predídete tak šíreniu rôznych plesní a chorôb.

Čerešne - júl v záhrade

V júli sa už môžete tešiť z prvej úrody vašich ovocných stromov, obzvlášť ak máte vo svojej záhrade čerešne alebo višne. Veríme, že sme vám našim krátkym prehľadom, tých najzákladnejších júlových prác v záhrade pripomenuli, čo všetko musíte urobiť, prípadne ste už urobili. Prajeme vám bohatú úrodu!

Text: Patrik Gregor

  • Kategórie

Podobné články