Prístrešok na drevo

Takto si postavíte prístrešok na drevo ľahko a rýchlo

Reklamný článok - 18. augusta 2021 - 3218. zobrazení

Prístrešky na drevo sú akýmsi nepísaným štandardom každej správnej chalupy. Nie len že sa postarajú o to, že vám uskladnia vaše drevo v suchu, ale navyše dokážu aj krásne ozdobiť vašu záhradu, čo ocení každý pravý chalupár. Podľa nášho návodu zvládne postaviť drevený prístrešok naozaj každý a tí šikovnejší to zvládnu aj za jedno popoludnie.

Potrebné náradie:

  • Ošetrené drevo.
  • Meter.
  • Kladivo.
  • Vŕtačka.
  • Skrutky a skrutkovač.

Ako zvládnuť chov koi kaprov v záhradnom jazierku?

Viete, ako správne chovať koi kapre v záhradnom jazierku? Aký je pôvod koi kaprov? Aké sú ideálne podmienky na chov koi kaprov?

Koi kapor

Pokiaľ sa chcete vyhnúť zbytočnému píleniu a rezaniu, zaobstarajte si drevo, ktoré už bude v požadovanej veľkosti vášho prístrešku. Pokiaľ nebude ošetrené, nezabudnite naň namiesť špeciálny ochranný náter, vďaka ktorému váš nový domček na drevo zvládne aj upršanú sychravú jeseň či tuhú zimu. Najčastejšie používaným materiálom sú rezivá vyrobené zo smreku a borovice.

Drevený prístrešok na drevo

Máte pripravený materiál a náradie? V tom prípade sa s nami môžete pustiť do stavby.

  1. Ako každá stavba, aj váš prístrešok na drevo bude potrebovať pevný základ. Začnite s vytvorením spodného rámu. Túto konštrukciu zostavíte z 5 dosiek tak, aby tvorila dostatočne pevný celok. Pri skrutkovaní nezabudnite na uhlomer, ktorým skontrolujete presnosť vašej konštrukcie a pravých uhlov.
  2. Základ však ešte stále nemáte úplne hotový. Vytvoríte ho uložením a upevnením drevených dosiek na rám, ktoré samozrejme nezabudnite priskrutkovať. Dosky ukladajte nahusto, aby zniesli záťaž tak prístrešku, ako aj materiálu dreva, ktoré v ňom budete skladovať.
  3. Ak chcete získať čo najviac miesta na drevo, odporúčame radšej vytvoriť prístrešok širší, a neísť zbytočne do výšky. Širší prístrešok má v porovnaní s vysokým lepšiu stabilitu.
  4. Pokračujte s nosníkmi. Myslite na to, že zadné nosníky musia byť kvôli sklonu strechy nižšie, ako tie predné. Väčšiu stabilitu získate diagonálnymi spojmi opierajúcimi sa o podstavu. Mali by preto siahať aspoň do jednej tretiny nosníkov, aby ich nielen fixovali ale aj odľahčili.
  5. Po upevnení nosníkov sa môžete rovno pustiť do práce bočných stien, obzvlášť ak je váš prístrešok vyšší, než je zvykom. Steny montujte z vnútornej strany.
  6. Základ strechy – teda konštrukcie – si postavte zvlášť, mimo prístrešku, podľa vašich osobných preferencií. Následne ho osaďte na nosníky. Rovnako ako aj tu môžete použiť diagonálne drevené spoje.
  7. Po vytvorení konštrukcie strechy a jej osadení na zvyšok prístrešku vás čaká posledný krok, pokrytie strechy. Drevené dosky ukladajte po dĺžke a pokladajte od najnižšej až po najvyššiu položenú dosku. Tým zabezpečíte prirodzený odtok vody zo strechy.
  8. Prístrešok neupevňuje k zemi, nakoľko tá na chalupách nie je tak rovná. Vďaka jeho flexibilite si ho tak budete môcť kedykoľvek podľa potreby premiestniť.
  • Kategórie

Podobné články