Koi kapre

Ako zvládnuť chov koi kaprov v záhradnom jazierku?

Redakcia - 12. augusta 2021 - 10864. zobrazení

Nielen kvety oživujú exteriéry farbami plnými života. O pestrosť, rozmanitosť a krajšiu atmosféru na záhrade sa postará aj jazierko napustené koi kaprami. Koi kapre sú už dávno súčasťou vodných plôch v záhradách po celom svete a výnimkou nie sú ani tie naše.

Chov koi kaprov má dlhoročnú tradíciu najmä vo východoázijských štátoch, odkiaľ sa k nám koi kapre dostali. Pôvodne sa nechovali na okrasné účely, no príroda to v spolupráci s japonskými poľnohospodármi zariadila po svojom. Nishikigoi, ako je tento pestrofarebný druh kaprov s menším vzrastom nazvaný, sa tak postupne stal bežnou súčasťou záhradných jazierok, a to nielen „v krajine vychádzajúceho slnka“.

Koi kapre v jazierku

Vznik a pôvod koi kaprov

Pôvodným domovom tohto druhu je spomínané Japonsko, kde pred vyše 200 rokmi došlo ku genetickej mutácii klasických kaprov. Tie sa chovali ako zimná obživa pre poľnohospodárov pracujúcich na ryžových poliach. Tí pri spracovávaní kaprov spozorovali, že telá niektorých jedincov majú biele alebo červené fľaky. Nakoľko nevedeli, čo je príčinou, ryby oddelili od ostatných. Medzi oddelenými rybami dochádzalo k ďalším mutáciám. Poľnohospodári potom začali s ich krížením, čo viedlo k vyšľachteniu nových farebných koi kaprov.

Súčasť japonskej kultúry

Atraktívne koi kapre sa okamžite stali stredobodom pozornosti v celej krajine. Začiatkom 20. storočia sa objavili aj na výstavách, kde si ich všimli zahraniční chovatelia. Netrvalo dlho a farebné jedince zdobili záhradné jazierka aj v zahraničí. S tým pribudli nové chovateľské stanice, ktoré urobili z Japonska najväčšieho exportéra koi kaprov na svete. Tento trend tam pretrváva dodnes, pričom Japonci ich považujú za súčasť svojej kultúry. Nie náhodou sa tradujú legendy o nadpozemskej sile koi kaprov, ktoré sa stali symbolom samurajskej odvahy.

Koi kapor

Vzhľad a veľkosť koi kaprov

 • Dospelé jedince dorastajú do veľkosti okolo 1 m.
 • Sfarbenie koi kaprov závisí od vybraného druhu.
 • Známe sú červeným alebo oranžovým sfarbením.
 • Niektoré druhy sú viacfarebné s bielymi pásikmi.
 • Najkrajšie druhy majú väčšie tvarované škvrny.
 • Ich sfarbenie sa dá ovplyvniť spôsobom chovu.

Triky na zmenu vzhľadu rýb

 • V tvrdej vode prebieha silnejšia pigmentácia, ktorá zvýrazňuje farby.
 • Pigmentáciu podporuje aj vyvážený obsah minerálnych látok vo vode.
 • Čistá a mäkká voda zas pomáha koi kaprom k rýchlejšiemu rastu.
 • Veľkosť a žiarivé sfarbenie koi kaprov závisí aj od kvality potravy.
 • Japonci veria, že zdravému sfarbeniu pomáha aj veľkosť jazierka.
Kŕmenie koi kaprov

Aké záhradné jazierko zvoliť?

Práve veľkosť záhradného jazierka a kvalita vody v ňom zohráva v živote koi kaprov kľúčovú úlohu. Nakoľko ide o dlhšie žijúce ryby, v tomto priestore budú mať svoj domov až niekoľko rokov počas celých 12 mesiacov v roku. Pri návrhu jazierka tak musíme zohľadniť viacero faktorov, od ktorých bude závisieť komfort jeho obyvateľov. Tými hlavnými sú tvar, veľkosť a hĺbka dna. Chýbať nesmie ani kvalitný filtračný systém a iné technické doplnky, od ktorých závisí kvalita a čistota vody.

Tvar

Zvolený tvar jazierka môže mať rôzny pôdorys od kruhu po obdĺžnik. Jeho podobu je potrebné prispôsobiť pozemku, na ktorom vodnú plochu vytvoríme. Pri návrhu tvaru sa však vyhýbajme ostrým hranám, ktoré sú pre plávajúce ryby nebezpečné.

Veľkosť

Aj veľkosť jazierka je nutné prispôsobiť možnostiam, ktoré nám ponúka záhrada. Chov koi kaprov vyžaduje väčšie vodné plochy, aby mali ryby dostatok miesta. S veľkosťou jazierka priamo súvisí aj počet chovaných jedincov.

Hĺbka vody

Minimálna odporúčaná hĺbka vody pre chov koi kaprov je 150 centimetrov. Ak má jazierko dostatočnú veľkosť, zmestí sa doň zhruba 5000 mililitrov vody. V rámci možností sa však odporúča vsadiť na hĺbku okolo 200 až 250 centimetrov.

Starostlivosť o stav jazierka

Návrhom a následnou realizáciou sa práce na záhradnom jazierku nekončia. O vodnú plochu sa budeme musieť neustále starať aj po jej napustení. Výsledkom správnej starostlivosti nie je iba čistý a upravený stav jazierka, ale tiež optimálna tvrdosť a správne hodnoty pH, ktoré prispejú k zdraviu chovaných koi kaprov. Potrebné bude udržiavať aj teplotu vody na úrovni maximálne do 25-27 °C. Súčasťou starostlivosti o záhradné jazierko je aj pravidelné čistenie kalu a iných nečistôt.

Koi kapor

Správne kŕmenie koi kaprov

Kŕmenie koi kaprov nie je nič náročné, stačí dodržať zopár osvedčených rád, vďaka ktorým ich budeme držať v dobrej kondícii. Dôraz musíme klásť najmä na správne intervaly kŕmenia a primerané množstvo potravy. U koi kaprov je známe, že sa budú dožadovať krmiva takmer neustále. Vzhľadom na vybranú časť roka ale potrebujú primerané dávky závislé od aktuálnej sezóny.

Spôsob kŕmenia koi kaprov

 • V chladnejších mesiacoch ich kŕmime maximálne raz za deň.
 • V lete pri teplote vody nad 22 °C kŕmime 3 až 4-krát za deň.
 • Koi kaprom podávame iba potravu špeciálne určenú pre ryby.
 • Interval jedného kŕmenia by mal trvať najviac 3 až 4 minúty.
 • Kŕmime len toľko, koľko hneď zjedia, aby potrava vo vode neskysla.

Ako sa zbaviť lastovičiek pred zahniezdením?

Viete, ako sa zbaviť lastovičiek pred a po zahniezdení? Aké osvedčené metódy sú tie najefektívnejšie? Sú ultrazvukové plašice efektívnymi?

Lastovičky - Ako sa zbaviť lastovičiek

Medzi pozitíva chovu koi kaprov nepatrí len nenáročná starostlivosť spojená s jednoduchým spôsobom kŕmenia. Jednou z ich predností je aj bezproblémové spolužitie s inými druhmi rýb. Keďže nevykazujú žiadne známky agresie a živia sa iba potravou, ktorú im poskytneme, bez obáv ich môžeme chovať s bežnými sladkovodnými druhmi typickými pre naše končiny. Bez problémov budú spolunažívať aj s rôznymi exotickými druhmi, ktoré sú takisto chované ako okrasné ryby.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články