Kedy strihať marhule

Kedy strihať marhule a akým spôsobom?

Redakcia - 24. augusta 2021 - 46041. zobrazení

Marhule patria medzi náročnejšie dreviny, ktoré vyžadujú trochu viac starostlivosti. Tá zahŕňa aj pravidelný strih, ktorý plní okrasnú aj ozdravnú funkciu. Rez ale nemôže byť vykonaný hocikedy. Ak chceme, aby splnil svoju úlohu, musíme dodržiavať odporúčané termíny, kedy strihať marhule.

Obľúbený ovocný strom má vyššie nároky na starostlivosť z viacerých dôvodov. Marhule sú známe najmä rýchlym rastom a hustejším rozkonárením koruny, čo platí najmä pri mladých drevinách. Problémom býva aj častý rast letorastov či výrastkov na kmeni. K tomu sa pridáva aj slabšia odolnosť, kvôli ktorej býva strom napádaný rôznymi mikroorganizmami. To všetko vedie k tomu, že marhule vyžadujú pravidelný a vhodne načasovaný rez.

Prečo je nutný pravidelný strih marhúľ?

  • Rez plní ozdravnú funkciu, odstránime ním poškodené konáre.
  • Správny strih prevzdušní korunu, strom bude viac presvetlený.
  • Prevzdušnenie a presvetlenie stromu pomáha k bohatšej úrode.
  • Strihaním skrátime dlhé konáre, ktoré začali prerastať korunu.
  • Ak zrežeme konáre ovísajúce nadol, odľahčíme tým celý strom.
  • Pravidelným strihom formujeme korunu a jej estetický vzhľad.
  • Rez plní aj bezpečnostnú funkciu, zdravý strom nikoho neohrozuje.

Najlepšie obdobie, kedy strihať marhule

Nie všetci záhradkári sa zhodujú na rovnakom čase, kedy strihať marhule. Presné načasovanie rezu totiž závisí od viacerých faktorov, najmä od odrody, veku dreviny či podmienok, v akých sa pestuje. Napriek týmto rozdielom sa všetky marhule strihajú vždy na jar, kedy absolvujú povinný a najdôležitejší rez spĺňajúci okrasnú, ozdravnú aj bezpečnostnú funkciu. Jarný rez je takisto potrebný kvôli prevencii pred rôznymi škodcami, ktoré zvyknú vyčíňať práve na jar.

Vhodným obdobím, kedy strihať marhule, je aj leto alebo začiatok jesene. Vtedy prebieha druhý strih v roku, ktorý však na rozdiel od jarného rezu plní skôr iba okrasnú funkciu. Jeho hlavným cieľom je upraviť vzhľad koruny po odkvitnutí, prípadne po zbere plodov. Cieľom je aj odstránenie poškodených častí a prevencia pred mikroorganizmami, ktorým sa s príchodom vlhších jesenných dní darí ešte viac.

Kedy strihať jablone

Kedy strihať marhule na jar?

Jarný rez marhúľ by sme mali načasovať vždy v závislosti od veku dreviny. Platí to hlavne pri mladých stromčekoch, ktoré je prvý rok po výsadbe potrebné strihať v tzv. predjarí. Jedná sa o prelom februára a marca, kedy je vhodný čas na prvý hlbší strih. Pre vykonanie takéhoto skorého rezu je ale nutné sledovať aktuálne teploty. Strih sa môže vykonať iba v čase, keď sa denné aj nočné teploty pohybujú nad nulou.

Staršie dreviny už nepotrebujú taký skorý rez. Mnohí záhradkári sa ale snažia vystihnúť zopár teplejších dní v spomínanom predjarí. Najvhodnejší termín, kedy strihať marhule na jar, je tak od konca februára až do obdobia začiatku pučania, ktoré v závislosti od vonkajších teplôt prebieha zhruba od polovice marca do konca apríla. Takýto jarný rez sa na rozdiel od letného či jesenného strihu vykonáva každý rok bez ohľadu na vek konkrétneho stromu.

Kedy strihať marhule v lete?

Letný strih má špecifický ozdravný účel. Kým v niektorých prípadoch sa vykonáva za účelom stimulácie stromu v dôsledku toho, že marhuľa nechce rodiť, často poslúži aj na odstránenie letorastov. Tie sa objavujú hlavne na mladších drevinách, ktoré majú dostatok síl na rýchlejší a zdatnejší rast. Neostrihané letorasty však vzhľadu a zdravému stavu stromu nepomáhajú. Ich hustý a divoký rast má za následok kríženie konárov alebo ich nerovnomerný tvar.

Prvé letorasty môžeme na mladej marhuli spozorovať už v druhej polovici mája. Vo väčšom počte ich na strome nájdeme v júni. Práve jún je vhodný na letný strih marhúľ. Aj v tomto prípade platí, že čas, kedy strihať marhule, sa má prispôsobiť vonkajším teplotám, v súvislosti s ktorými sa letorasty objavujú v rôznych obdobiach. Zastrihávať ich tak môžeme od mája do júla.

Kedy strihať marhule na jeseň?

Niektorí záhradkári nedajú dopustiť na jesenný strih, niekedy označovaný ako neskorý letný rez. Cieľom tohto strihu je najmä omladenie marhule a následná príprava na blížiaci sa záver vegetačnej sezóny, po ktorom nastáva príprava na zazimovanie. V rámci strihania zo stromu odstránime poškodené konáre a skrátime dlhé prerastené vetvy. Takisto sa zbavíme aj ďalších výrastkov na kmeni.

K poslednému zo strihov marhule, ktorý môžeme počas vegetačnej sezóny urobiť, pristúpime pár týždňov po zbere úrody. Odporúčaným obdobím, kedy strihať marhule na jeseň, je koniec augusta až september. Neskôr sa už jesenný rez neodporúča. Rany na ostrihaných konároch totiž potrebujú na zahojenie teplejšie počasie. Pri strihaní neskôr ako v septembri sa do zimy nemusia stihnúť zaceliť.

Osvedčený postup jarného strihu marhúľ

1. Odstránenie poškodených konárov

Celý postup začíname elimináciou poškodených či odumretých konárov. Tie orezávame zo stromu vždy ako prvé. V rámci možností orezávame konáre celé, aby sa škodcovia alebo infekcie z ich zvyškov nepreniesli na zdravé časti stromu.

2. Prevzdušnenie a presvetlenie koruny

Ďalším krokom je tzv. presvetľujúci rez, ktorého cieľom je mierne zriedenie hustej koruny. Pri strihu sa zameriavame na prekrížené alebo dlhé prerastené konáre.

3. Skracovanie jednotlivých konárov

Ak sa nám po presvetľujúcom reze javí koruna stále hustá a nerovnomerná, môžeme trochu skrátiť ďalšie vetvy. Skrátenie už ale nesmie byť príliš hlboké. Konáre stačí zostrihnúť o 20 % z ich pôvodnej dĺžky.

Pri letnom strihu sa odporúča Šittov rez

Práve pri strihaní marhúľ sa najviac preslávila unikátna metóda strihu známa ako Šittov rez. Pomenovaný je podľa profesora Šitta, ktorý predstavil dosť efektívnu techniku letného strihu ovocných drevín. Tento rez sa dokonale osvedčil práve pri marhuliach, na ktorých počas leta zastrihávame letorasty. Podľa osvedčenej metódy však striháme iba letorasty s dĺžkou nad 0,25 m. Ich dĺžka sa skracuje zhruba o tretinu, pri letorastoch nad 0,50 m približne o polovicu. Zastriháva sa vždy tesne nad listovou stopkou, čím sa stimuluje ďalší rast. Zastrihnutý letorast sa totiž premení na pár kratších výhonkov, ktoré budú rásť rovnomerne s kostrovým konárom.

Pri jesennom reze stačí marhuľu omladiť

Jesenný alebo neskorý letný rez patrí k tým najjednoduchším. Nakoľko ide o rez vykonávaný až po zbere úrody, na rozdiel od jarného rezu pri ňom nemusíme robiť zásahy, ktoré stimulujú rast a plodenie dreviny. Jesenný rez plní najmä estetickú úlohu, takže pri strihu sa zameriame na odstránenie odumretých konárov so všetkými mikroorganizmami, ktoré na nich prebývajú. Zároveň môžeme skrátiť najdlhšie vetvy, čoho výsledkom bude rovnomerná dĺžka všetkých konárov.

Hneď po reze aplikujeme ochranný náter

Rez marhúľ sa nekončí iba samotným aktom strihania. Po odstrihnutí konárov nás ešte čaká aj ošetrenie vzniknutých rán. Na tento účel sa používajú špeciálne prípravky, napríklad balzam zo stromu alebo štepársky vosk. V oboch prípadoch sa hustá konzistencia nanáša priamo na miesta, kde boli konáre odstrihnuté. Náter poslúži ako liečivý hojivý prípravok, ktorý zároveň chráni drevo pred mikroorganizmami alebo pred prenosom nejakej infekcie.

Kedy strihať ríbezle a aký je postup ich rezu?

Viete, kedy strihať ríbezle? Koľkokrát do roka by sa mali strihať ríbezle? Viete, ako strihať ríbezle? Aké sú osvedčené postupy strihania?

Kedy strihať ríbezle

Výsledkom správne vykonaného a dobre načasovaného rezu bude krajšia a zdravšia marhuľa. Pravidelný strih prispeje aj k zaisteniu hojnejšej a kvalitnejšej úrody. Strom bude zároveň viac odolný voči škodcom a chorobám, čím sa automaticky predĺži jeho životnosť.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články