Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 2. februára 2021 - 2142. zobrazení

Hojný výskyt, široké možnosti využitia, silné liečivé účinky. To sú len niektoré pozitíva, ktorými sa môže pochváliť podbeľ liečivý. Nie náhodou patrí k najvzácnejším bylinkám, aké sa u nás vo voľnej prírode dajú nazbierať.

Bylina, ktorá je známa aj pod ľudovými názvami podkovka, babuška či matkino líčko, patrí medzi prvé jarné liečivé rastliny. Vďaka tomu si môžeme dopriať bohatú dávku vitamínov či iných liečivých látok hneď na jar, kedy je ponuka byliniek vhodných na zber pomerne slabšia. Zber podbeľu je tak pre mnohých bylinkárov otvorením celej zberateľskej sezóny a zároveň možnosťou, ako si po zime dopriať prvý čaj, odvar či iné liečivé extrakty z čerstvej rastliny.

Podľa čoho podbeľ liečivý spoznáme?

  • Bylina z čeľade astrovitých dorastá do výšky 15 cm.
  • Rastie z plazivého podzemku, ktorý má 2 typy pukov.
  • Z jedného typu púčikov rastú listy, z druhého kvety.
  • Kvety majú výraznú zlatožltú farbu podobnú púpave.
  • V noci aj počas dažďa alebo silného vetra sa uzatvoria.
  • Rastlina má drobné chĺpky, ktoré ju chránia pre zimou.
Podbeľ

Z podbeľu sa zbierajú listy aj kvety

Vďaka skorému jarnému rastu sa dá podbeľ liečivý zbierať už v priebehu apríla. Doba zberu trvá pomerne dlho, nielen v čase kvitnutia, ako je to pri mnohých iných liečivých rastlinkách. V tomto prípade sa pod to podpisuje možnosť zužitkovania listov, ktoré je možné zbierať od apríla až do septembra. Okrem nich sa spracovávajú aj kvety. Tie sa ale zbierajú „len“ v čase rozkvetu, ktorý prebieha od konca marca do začiatku mája.

Kde sa dá podbeľ liečivý nazbierať?

Napriek tomu, že podbeľ liečivý je známy svojím hojným výskytom, nenájdeme ho všade. Aj keď dokáže vyrásť na poliach alebo rumoviskách v nížinatých oblastiach, oveľa lepšie sa mu darí vo vyšších polohách, či už v priekopách alebo na otvorených podhorských lúkach. Rásť dokáže aj v horskom pásme. Nie je ničím ojedinelým, ak ho bylinkári nazbierajú aj vo výške nad 1500 m. n. m.

Ktoré ťažkosti môže podbeľ liečiť?

Problémy s dýchaním

Liečba dýchacieho ústrojenstva patrí medzi hlavné ciele užívania podbeľu. Bylina je účinná najmä pri chronickom kašli a zápaloch priedušiek. Pri astme sa zas odporúča raz za čas naplniť sušeným podbeľom fajku a fajčiť ho podobne ako tabak.

Kožné rany a ekzémy

Z kožných problémov pomáha najmä pri rezných ranách, pri ktorých urýchľuje ich hojenie. Horúce obklady zo sušených extraktov sú účinné aj pri liečbe ekzémov, prípadne sa dajú prikladať na tvár posiatej akné.

Bolesti kĺbov a svalov

Horúce obklady z podbeľu sú výborné aj pri svalových bolestiach. Bylina má totiž v sebe látky, ktoré uvoľňujú svalstvo. Podobný účinok má aj pri bolestiach kĺbov.

Choroby ústnej dutiny

Afty, krvácanie ďasien alebo praskanie pokožky na perách, každý z týchto problémov je možné zvládnuť pomocou kloktania odvaru z podbeľových listov.

Podbeľ liečivý na lúke

Ako sa podbeľ liečivý spracováva?

  • Ako čaj z vysušených listov alebo kvetov.
  • Ako tabaková zmes do fajky proti astme.
  • Ako horúci obklad na rany alebo opuchy.
  • Ako účinné kloktadlo proti paradentóze.
  • Ako prísada do horúceho kúpeľa na nohy.
  • Ako prísada do šalátov alebo nátierok.
  • Ako čistiaca prírodná maska na pleť.
  • Ako sladký sirup vhodný pre diabetikov.

Betonika lekárska: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké využitie má betonika lekárska? Aké liečivé látky obsahuje? Aké sú najčastejšie formy jej spracovania? Betonika lekárska je…

Betonika lekárska

TIP na prípravu sladkého sirupu

Na výrobu takéhoto sirupu sú ideálne mladé jarné kvety. Tie sa postupne ukladajú do sklenenej nádoby, v ktorej sa miešajú s trstinovým cukrom. Zmes sa následne zalieva vodou. Po naplnení nádoby sa uzavrie a na 2 mesiace uskladní na tmavom a chladnom mieste. Po 2 mesiacoch, počas ktorých môžeme nádobu občas pretrepať, sa celá prevarí a scedí do nových fliaš, v ktorých ostane čistý sirup.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články