Puškvorec obyčajný

Puškvorec: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 27. apríla 2021 - 3933. zobrazení

Niektoré byliny sú využívané na liečivé účely už od čias starovekých civilizácií. Takýmto príkladom je aj puškvorec, ktorý odjakživa patrí medzi najvyužívanejšie liečivé rastliny schopné pomáhať pri viacerých zdravotných ťažkostiach naraz.

Ako rastlina, ktorá slúžila na výrobu prípravkov využívaných na pomazávanie, sa puškvorec spomína už v starovekých egyptských spisoch. Zmienku o ňom nájdeme aj v Biblii či v iných starších knihách z Indie a Číny, kde má svoj pôvodný domov. Práve z týchto krajín sa dostal v 16. storočí aj do Európy, kde sa vďaka výdatným liečivým účinkom okamžite udomácnil.

Podľa čoho puškvorec spoznáme?

  • Jedná sa o trvácu bylinu s výškou dosahujúcou od 1 do 2 m.
  • Rastlina je známa trojhrannou stonkou a striedavými listami.
  • Kvety majú podobu dlhého valcovitého zelenohnedého šúľka.
  • Rozkvet začína v júni, posledné kvety rozkvitajú na konci júla.
  • Ide o vlhkomilnú rastlinu, rastie v mokradiach a na brehu riek.
Puškvorec obyčajný

Na liečivé účely sa využíva koreň

U nás rastie puškvorec pomerne málo. To ale nie je prekážkou, aby bol bežnou súčasťou našej lekárničky. Do tej sa dostáva v podobe liečivých čajových zmesí získaných z koreňa, ktorý je jedinou časťou rastliny využívanou na tieto účely. Práve v ňom sa nachádza najviac liečivých látok. Lekári aj ľudoví liečitelia však odporúčajú využívať iba koreň puškvorca obyčajného. Iné druhy obsahujú beta-azarón, ktorý má pri dlhodobom užívaní slabé karcinogénne účinky.

Liečivé látky v koreni puškvorca

  • Viaceré druhy horčín a trieslovín.
  • Vybrané druhy silíc, najmä žltých.
  • Viaceré druhy esenciálnych olejov.
  • V zložení nechýba glykozid akorín.
  • Vo vnútri koreňa je aj liečivý sliz.
Puškvorec - koreň

Čo všetko dokáže puškvorec liečiť?

Tráviace problémy

Puškvorec sa využíva najmä pri problémoch s trávením. Pomáha pri kŕčoch, nadúvaní aj pri zápaloch v tráviacom trakte.

Nechuť do jedla

S tráviacimi problémami často súvisí aj nechutenstvo. Stratenú chuť do jedla dokáže navrátiť niekoľkodňová kúra založená na večernom popíjaní čaju z koreňa.

Citlivosť na lepok

Čaj z koreňa sa odporúča piť aj tomu, kto je citlivý na lepok, resp. trpí týmto druhom alergie. Puškvorec totiž prečisťuje črevá a znižuje ich podráždenosť.

Metabolické poruchy

Kombinácia liečivých látok v jeho zložení robí puškvorec účinným výživovým doplnkom na podporu zrýchlenia metabolizmu.

Osvedčená pomôcka pre fajčiarov

Tradície hovoria, že puškvorec pomohol nejednému fajčiarovi. Žutie koreňa údajne znižuje chuť na cigaretu natoľko, až po niekoľkých dňoch úplne zmizne. Dôvodom nie sú iba liečivé látky v zložení koreňa, ale najmä jeho výrazná horká chuť. Okrem straty chute na cigaretu je výsledkom žutia koreňa aj pokojnejšia nervová sústava. Jeho upokojujúce účinky sa dodnes využívajú v ajurvéde aj v tradičnej čínskej medicíne.

Pagaštan konský: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má pagaštan konský? Aké formy spracovania sú tie najobľúbenejšie? Pagaštan konský sa najčastejšie spracováva…

Pagaštan konský

Ďalšie známe využitie tejto rastliny

Korenie

Puškvorec si nenachádza využitie len ako liek. Obľúbený je aj v gastronómii, kde sa jeho podrvený koreň pre svoju výdatnú arómu využíva ako korenie do jedál.

Šalát

Niektoré exotické kuchyne používajú listy puškvorca ako bežnú prílohu do studených šalátov. Listy však musia byť mladé, inak hrozí priotrávenie.

Kúpeľ

Puškvorec je skvelou ingredienciou do kúpeľov. Odporúča sa hlavne pri problémoch so studenými rukami a nohami. Horúci kúpeľ pomôže ich lepšiemu prekrveniu.

TIP na čaj z puškvorcového koreňa

K príprave čaju potrebujeme drvený prášok z koreňov. Ten sa však na rozdiel od iných bylín zásadne nelúhuje v horúcej vode. 2 čajové lyžičky, čo je maximálna odporúčaná denná dávka, dáme na noc lúhovať do hrnčeka s vlažnou vodou. Ráno ho precedíme a trochu ohrejeme, no nie na bod varu. Následne ho môžeme podávať.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články