Bylinky spadajúce do čeľade hluchavkovitých patria medzi najznámejšie a najúčinnejšie liečivé rastliny. Inak to nie je ani v prípade betoniky lekárskej, ktorá bola už v minulosti využívaná ako prírodný všeliek. Na tom sa veľa nezmenilo ani po niekoľkých storočiach jej spracovávania za účelom liečby rôznych zdravotných problémov.
Aj keď betonika lekárska liečila radu ťažkostí už v minulosti, posledné roky prajú rozšíreniu jej využitia ešte viac. Opakovane sa potvrdzujú jej liečivé účinky pri desiatkach zdravotných komplikácií. Pestré zloženie liečivých látok z nej dokonca urobilo rastlinu, ktorá sa pridáva do kvalitných výživových či kozmetických prípravkov. Navyše, vo veľkom sa začína pestovať aj doma na záhrade, čím sa jej význam rozširuje o okrasnú funkciu.
Čím je betonika lekárska typická?
Kde sa betonika lekárska vyskytuje najviac?
Zahliadnuť plazivé rastliny s prevažne fialovými kvietkami môžeme takmer všade vo voľnej prírode. Rastú od nižších polôh v slnečných nížinách až po vyššie položené podhorské oblasti. Darí sa im hlavne na rozľahlých presvetlených lúkach, no problém s ich zbieraním nebude ani v listnatých lesoch či dokonca na poliach.
Na liečebné účely sa zbiera vňať
Hlavným predmetom zberu je pri betonike lekárskej kvitnúca vňať, ktorá sa následne suší pri teplotách 35 až 40 °C. Doba zberu prebieha v lete, najskôr v priebehu júna, kedy je bylina už rozkvitnutá. V auguste až septembri sa zas zbiera koreň, ktorý sa môže zužitkovať v kuchyni aj pri niektorých liečebných procedúrach spojených s regeneráciou.
Čo dokáže betonika lekárska liečiť?
Črevné a tráviace choroby
Zažívacie ťažkosti patria k hlavným problémom, pri ktorých je betonika lekárska užívaná. Podáva sa hlavne pri črevných alebo žalúdočných bolestiach, ktoré dosť účinne tlmí.
Oslabenú nervovú sústavu
Okrem zažívacích bolestí utlmuje aj napätie, podráždenosť či úzkosti, ktoré vďaka jej užívaniu neprerastajú do bolesti hlavy.
Zhoršenú látkovú výmenu
Na zhoršenú látkovú výmenu v tele nie je veľa účinných bylín. Betonika lekárska ich tak dokáže aspoň sčasti nahradiť a tým zlepšovať vybrané metabolické procesy.
Zápaly močového mechúra
Liečivé účinky byliny majú dosah aj na fungovanie močového mechúra. Pitie čaju z betoniky pomáha hlavne pri jeho zápaloch.
Rôzne ťažkosti s dýchaním
Dlhodobé užívanie byliny má priaznivý vplyv aj pri chorobách dýchacích ciest. Týka sa to najmä astmy a bronchitídy.
Ako betoniku lekársku zužitkovať?
Ako kloktadlo do hrdla
Kloktanie odvaru z betoniky zlepšuje hlavne dýchanie. Odvar má schopnosť rozpúšťať hlien, čím umožní dýchacím cestám, aby boli voľnejšie a priechodnejšie. Kloktanie je zároveň účinné ako dezinfekcia ústnej dutiny.
Ako obklad na opuchy
Ďalšou možnosťou využitia sú horúce obklady. Aj na tie sa využíva odvar, ktorý sa prikladá na opuchnuté miesta. Pomáhať dokáže aj pri popáleninách či rezných ranách.
Ako čaj zo sušenej vňate
Pitie čaju sa odporúča pri zápaloch, problémoch s trávením či ako upokojujúci nápoj. Účinky prináša už niekoľkodňová procedúra jeho popíjania trikrát za deň.
Benedikt lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania
Viete, aké liečivé účinky má benedikt lekársky? Prečo je táto rastlina považovaná za vzácnu? Aký vplyv na zdravie má benedikt lekársky?
TIP na prípravu čaju z betoniky
Len niekoľkominútová príprava zahŕňana sekanie sušenej vňate na drobné kúsky, ktoré sa ponoria do hrnčeka s prevarenou vodou. V ňom sa ponechajú pár minút lúhovať. Čas lúhovania závisí od množstva vňate. Pri 2 čajových lyžičkách môžeme lúhovať 5 až 7 minút. Následne sa čaj scedí a môže sa ihneď podávať.
Autor textu: Róbert Bosák