Ako odstrániť burinu v záhrade

Ako dosiahnuť bohatú úrodu vo vašej záhradke a zbaviť sa buriny?

Reklamný článok - 5. januára 2021 - 1362. zobrazení

Záhradkárčenie sa stalo najmä v poslednej dobe obľúbeným hobby pre mladých ľudí, ktorí hľadajú alternatívu ku klasickým potravinám v supermarketoch, pri ktorých mnohokrát neviete, ako boli vypestované. Na to, aby ste vo svojej záhradke dosiahli bohatú úrodu je však potrebná starostlivosť, s čím súvisí aj pravidelné odstraňovanie buriny.

Pestovanie vlastného ovocia či zeleniny tu je s nami od nepamäti, no v posledných rokoch zažíva výraznejší trend. Je tomu tak vďaka tomu, že čoraz viac ľudí prechádza na udržateľnejší a zdravý spôsob života, s ktorým súvisí aj zdravšia strava, ktorú môžete dosiahnuť pomocou pestovania si vlastnej zeleniny či ovocia.

Na to, aby ste však vo svojej záhradke mali bohatú úrodu, je potrebné sa o ňu aj patrične starať, a to aj v zimnom období, počas ktorého si môžete svoju záhradu pripraviť na ďalšiu sezónu.

Ako sa pripraviť?

Prípravou záhrady nemáme na mysli len pravidelné hnojenie, ale napríklad aj nepríjemné odstraňovanie buriny. K tomu vám môžu pomôcť prípravky proti burinám, no a k bohatej úrode vašej záhradky zas správny výber hnojiva.

Toto sú hnojivá pre bohatú úrodu

Hnojivá sú základom pre výživu vašich rastlín, a preto je ich výber mimoriadne dôležitý. Jednotlivé hnojivá sa môžu od seba líšiť najmä zložením, ale taktiež aj obdobím, počas ktorého ho používate.

Tými najpoužívanejšími sú samozrejme organické hnojivá, ktoré môžete nájsť v takmer každej záhrade. Stretnúť sa však môžete aj s organominerálnymi, alebo minerálnymi hnojivami, pomocou ktorých taktiež môžete pohnojiť svoje ovocie, zeleninu, stromy či kríky.

Postrek na burinu
Zdroj obrázka: Encierro / Shutterstock.com

Ako často hnojiť?

Ďalším dôležitým faktorom, okrem správneho výberu hnojiva, je taktiež pravidelnosť hnojenia. To sa odlišuje najmä od toho, čo plánujete hnojiť. Klasický trávnik by sa mal hnojiť každé štyri až päť týždňov, v období od marca do jesene. Klasická zelenina sa hnojí hlavne na jar a následne je potrebné jej hnojenie len raz za čas.

Ako odstrániť nadbytočnú burinu?

S bohatou úrodou vo vašej záhradke súvisí aj pravidelné odstraňovanie buriny, ktorá postihuje vašu záhradu. Pomôcť vám s tým môžu rôzne prípravky proti burinám. V obchodoch sa môžete stretnúť s totálnym, alebo selektívnym herbicídom.

Pri totálnom herbicíde odstránite buriny zo všetkých zasiahnutých rastlín. Záhradkári po tomto type prípravku siahajú najmä v situácii, keď si už skutočne nevedia dať rady s nadbytočnou burinou.

Selektívny herbicíd sa používa v tom prípade, keď plánujete odstrániť burinu len z konkrétnych rastlín. Medzi najpopulárnejšie prípravky proti burinám sú tie od značiek Roundup, Bofix a Kaput Green.

Ako vybrať a použiť postrek na burinu?

Viete, podľa čoho vyberať postrek na burinu? Aké postreky na burinu sú tie najúčinnejšie? Aké druhy postrekov na burinu poznáme?

Postrek tují

Kedy je ideálne prípravky používať?

Postrek pomocou prípravkov proti burinám by ste mali v ideálnom prípade vykonávať za slnečného, bezveterného počasia – a ideálne po daždi. Aj keď sa to môže zdať nelogické, tak aj burina má v záhrade svoj význam. Mnohé z burín sú dokonca pre rastliny prospešné a slúžia ako lapače pre škodcov.

K tomu, aby ste dosiahli bohatú a zdravú úrodu vo vašej záhrade vedie dlhá cesta plná starostlivosti. Odmenou za vašu snahu a starostlivosť pre vás môže byť veľké množstvo zdravej zeleniny a ovocia, ktoré ste si sami vypestovali. Nemusíte mať tak starosti, akým chemickým postrekom boli potraviny upravené, ako tomu je častokrát v prípade zeleniny a ovocia v supermarketoch.

Na to, aby ste si zaobstarali správne hnojivá či prípravky proti burinám, môžete využiť aj rôzne zľavy, ktoré zľavové portály, ale aj online obchody s týmto sortimentom, častokrát pre svojich návštevníkov ponúkajú.

Zdroj obrázkov: Cookie Studio & Encierro / Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články