Vodopád v záhrade

Kameň v záhrade: Skalka, kamenný chodník a záhradné jazierko

Redakcia - 14. septembra 2020 - 9507. zobrazení

Kameň je neodmysliteľnou súčasťou prírody, a preto ho môžeme využiť v interiéri aj exteriéri. Dnes sa budeme venovať, ako využiť kameň v záhrade, nakoľko je jeho pole pôsobnosti skutočne široké. Kde všade a akým spôsobom môžeme zakomponovať kameň do záhradnej architektúry sa dozvieme na nasledujúcich riadkoch.

Skalka

Asi najviac využívanou možnosťou, ako zakomponovať kameň do záhrady je vytvoriť si skalku. Skalka predstavuje umelo vytvorený architektonický prvok v záhrade, ktorý má pripomínať prírodnú scenériu. Skalka môže byť skvelou dominantou v záhrade.

Skalka vytvorená spoločnosťou Travertin

Môže byť jednoduchá, ale ak máme odvahu, môžeme vyskúšať aj zložitejšie a rozsiahlejšie varianty s náročnejšími druhmi rastlín. Fantázii sa medze nekladú. Pri skalke však platí jedno pravidlo na ktoré by sme nemali zabudnúť. A to je, že by sme sa o ňu mali starať pravidelne a systematicky. Inak sa jej výnimočnosť stratí.

Aká dlažba do záhrady je tá najlepšia?

Aká dlažba do záhrady je tá najlepšia? Aká exteriérová dlažba je tou najodolnejšou? Je betónová dlažba do záhrady ideálnym riešením?

Dlažba do záhrady

Kamenný chodník

Kamenný chodník dokáže záhrade dodať nový šmrnc. Nemusí to byť pás kameňa, stačí porozhadzovať pár okruhliakov alebo pár kusov štiepaného kameňa a nový dizajn záhrady je hotový. Takýto chodníček má hneď dve funkcie. Jednou je jeho praktická stránka a druhou zase estetická. Dnes je na trhu množstvo druhov kameňa, ktoré sú vhodné na vybudovanie záhradného chodníka. Stačí si iba vybrať a pustiť sa do práce.

Kamenný chodník v záhrade

Záhradné jazierko

Odjakživa sme túžili po malom jazierku, v ktorom by príjemne žblnkotala tečúca voda? Tak potom je ten správny čas na jeho realizáciu. Každé záhradné jazierko je spájané s kameňom alebo tečúcou vodou. Môžeme ho použiť na vyloženie jazierka, ale aj na dekoráciu okolo, či vytvoriť kamenné jazierko z útrob, ktorého bude vyvierať voda. Opäť platí, že možností je neúrekom.

Vodopád vytvorený firmou Travertin

Ďalšími zaujímavými možnosťami, ako využiť kameň v záhrade, je napríklad kamenný plot alebo suchý múrik. Ak v suchom múriku necháme pár otvorov, ktoré neskôr doplníme hlinou a rastlinami, naša záhrada bude opäť výnimočná.

Autor textu: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články