Pupalka dvojročná

Pupalka dvojročná: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 11. marca 2021 - 4255. zobrazení

Stres, napätie, zhon, rýchly životný štýl, to všetko sa podpisuje na kráse a zdraví našej pokožky. So správnymi liečivými rastlinami ju však dokážeme udržiavať v čo najlepšej kondícii a spomaliť jej starnutie. Zázračným prírodným liekom na to je práve pupalka dvojročná.

Spracovanie pupalky na výrobu vysoko účinných a liečivých kozmetických prípravkov nie je žiadnou novinkou. Zázračná rastlinka zo Severnej Ameriky je už dlho využívaná na výrobu špeciálneho oleja schopného pomáhať práve pri problémoch s pokožkou. Tým sa ale využitie šikovnej bylinky nekončí. V nadväznosti na historickú tradíciu sa opäť dostáva do popredia aj ako kvalitný výživový doplnok, ktorý možno užívať pri vybraných ťažkostiach.

Čím je pupalka dvojročná typická?

  • Výška rastliny je 0,5 až 2 m, závisí od miesta výskytu.
  • Typická je hlavne výraznými kvetmi bledožltej farby.
  • Priemer týchto kvetov zvykne dosahovať od 2 do 3 cm.
  • Kvety pupalky sa vyznačujú kvitnutím v priebehu noci.
  • Ak je rastlina staršia, niektoré kvety kvitnú aj cez deň.
  • Plodmi pupalky sú tzv. tobolky, v ktorých sú semienka.
Pupalka

Čo sa z tejto rastlinky spracováva?

Práve semienka nachádzajúce sa v podlhovastých tobolkách sú hlavným predmetom zberu a následného spracovania pupalky. Okrem semienok sa však dajú zužitkovať aj lupene. Na scénu sa opäť vracia aj zužitkovanie koreňa. Ten si nachádzal miesto v kuchyniach už pred rokmi. Neskôr sa z receptárov postupne vytrácal, no v posledných rokoch hlási návrat, čím dopĺňa pestré možnosti využitia byliny na rôzne účely.

Aké liečivé látky pupalka obsahuje?

  • Nachádza sa v nej množstvo liečivých esenciálnych mastných kyselín.
  • Najväčšie zastúpenie má kyselina linolová a kyselina gama-linolénová.
  • V jej zložení nechýbajú mnohé vitamíny, najviac je v nej vitamínov B.
  • Z minerálov disponuje pomerne vysokým obsahom horčíka a vápnika.

Ako sa pupalka dvojročná využíva?

Surový koreň

Pupalkový koreň bol v minulosti perfektným výživovým doplnkom, ktorý sa konzumoval v surovom stave. Túto úlohu si plní aj dnes, no keďže obsahuje menej liečivých látok ako semienka, využíva sa hlavne ako potravina, nie prírodný liek, napríklad ako prísada do šalátov.

Kvety ako ozdoba

V kuchyni sa dajú zužitkovať aj pupalkové kvety. V tomto prípade však ide o ozdobu na taniere. Žiarivé bledožlté kvety sa perfektne hodia ako dekorácia k lahodným sladkým dezertom. Využiť ich však môžeme aj pri príprave liečivého odvaru.

Pupalkový olej

Kvalitný prírodný olej, ktorý sa lisuje zo semienok v tobolkách, je skvelým liekom na mnohé zdravotné problémy. V súčasnosti sa predáva buď ako hotový olej, alebo je pridávaný do rôznych výživových a kozmetických produktov.

Pupalka dvojročná na lúke

Aké ťažkosti lieči pupalkový olej?

Detoxikuje organizmus

Jednou z predností tohto oleja sú silné detoxikačné účinky. Vďaka tým je podporená celková obranyschopnosť tela.

Tlmí menštruačné bolesti

Vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín má dobrý vplyv na rovnováhu hormonálnych procesov v tele. To následne tlmí aj menštruačné bolesti.

Udržiava správnu hladinu cholesterolu

Dôsledkom pravidelného užívania tohto oleja je aj optimálna hladina cholesterolu, čo má priaznivý vplyv na celú kardiovaskulárnu sústavu.

Pomáha pri kožných problémoch

Pupalkový olej sa nemusí iba piť. Hojne je využívaný aj vo forme obkladov alebo tinktúr, ktoré sa prikladajú na poranenú kožu.

Chráni pleť a vlasy

U žien je vyhľadávaný najmä kvôli schopnosti udržiavať svieži vzhľad pleti a vlasov. O ten sa môžeme starať konzumáciou oleja aj masírovaním pokožky olejovou emulziou.

Ďumbier lekársky: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé látky obsahuje ďumbier lekársky (zázvor)? Pri akých zdravotných ťažkostiach zázvor pomáha? Ako pripraviť kandizované…

Ďumbier lekársky

TIP na rýchlu prípravu odvaru z pupalky

Zopár hrstí pupalkových kvetov dáme do 500 ml vody a necháme ich variť 1 minútu. Potom kvety scedíme a čistý odvar začneme prikladať po dobu 30 minút na poranenú časť kože.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články