Rady k správnemu hospodáreniu s vodou v záhrade

Rady k správnemu hospodáreniu s vodou v záhrade

Redakcia - 26. júna 2018 - 940. zobrazení

Úspora vody je často skloňovanou témou, ktorá sa rieši vo väčšine domácností. Niektorí majitelia však zabúdajú, že jej efektívne využívanie sa týka takisto záhrad, kde minieme značnú časť celkovej spotreby.

Čím efektívnejšie vodu využívame, tým menej zaplatíme za jej celkovú spotrebu. Niekedy ale nevieme, ako a kde šetriť bez toho, aby to šlo na úkor plnohodnotnej starostlivosti o záhradu. Zopár užitočných tipov na správne hospodárenie nám tak príde vhod a možno nám zníži ročné výdavky o celé desiatky eur.

Polievajme vždy v skorých ranných hodinách

Naučme sa správne využívať pôdu 

Podľa nepísaného záhradkárskeho zákona sa efektívne využívanie pôdy postará o úsporu. Tajomstvom je premyslená výsadba so správnym hnojením a prekyprením suchej zeminy, čím voda prenikne hlbšie ku korienkom a dlhšie sa udrží pod povrchom.

Doprajme rastlinám tieň a nastielanie

K častejšiemu polievaniu nás núti aj prehriata pôda v záhonoch. Hustou výsadbou sa dá vytvoriť tieň, ktorý zabráni silnému prenikaniu slnečného svetla na zeminu, čím sa v nej zachováva viac vlahy. Pomôckou je aj nastielanie slamou alebo mulčovacou kôrou, ktorá nielenže tieni, ale stará sa aj o krajší estetický vzhľad.

Polievajme vždy v skorých ranných hodinách

Pravidlo zavlažovania v ranných hodinách nevzniklo náhodou. Vzduch je ešte chladnejší, takže voda sa nestihne tak skoro vypariť, čo dá rastlinkám možnosť poriadne sa napiť. Ak nie sú tropické horúčavy, podobný efekt bude mať večerné polievanie v čase okolo západu slnka.   

Pravidlo zavlažovania v ranných hodinách

Skúsme systém na zber dažďovej vody

Recyklácia dažďovej vody je osvedčeným trikom na znižovanie nákladov. To ale vyžaduje inštaláciu systému zberu a následného rozvádzania vody, ktorý je potrebné namontovať už pri výstavbe domu, kedy nás takáto investícia vyjde najmenej.

Investujme do koreňovej čističky

Ak spomíname investície do zariadení na úsporu vody, zabudnúť nesmieme na koreňové čističky. V prípade, že si priplatíme za ekologické modely, vyhneme sa napájaniu na elektrinu a záruka kvalitnej vody bude vyššia. Kúpa týchto zariadení nás však vyjde niekoľko stoviek, pričom na návratnosť si budeme musieť pár rokov počkať.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články