Zavlažovací systém

Ako si vybrať zavlažovací systém do záhrady?

Redakcia - 15. mája 2019 - 9290. zobrazení

Súčasťou každého rodinného domu, či chaty väčšinou býva aj záhrada. Či už ide o úžitkovú záhradu, v ktorej máte nasadené vybrané druhy zeleniny a ovocia alebo o okrasnú záhradu, v ktorej máte rekreačnú časť s veľkým trávnikom či okrasnými drevinami, treba ju polievať…

Kedy sa rozhodnúť pre zavlažovací systém?

Pokiaľ máte malú záhradku, postačí vám krhla, či klasická hadica. Ak však je výmera vášho pozemku väčšia, výborným pomocníkom je práve vhodný zavlažovací systém. Pri voľbe toho správneho typu, nezabudnite zohľadniť niekoľko hľadísk, a to výmeru pozemku, spôsob zavlažovania a samozrejme aj cenu. Výber zavlažovacieho systému môže byť pre laika náročnou úlohou. Práve preto, aby to bola pre vás malina, vám prinášame pár užitočných tipov, načo si pri výbere dávať pozor.

Zavlažovací systém

Prečo vlastne investovať do závlahového systému?

Ak si kladiete práve túto otázku, poskytneme vám na ňu jednoduchú odpoveď. Investícia do závlahového systému sa oplatí, pretože odstráni najmä zdĺhavú prácu pri ručnom polievaní zelene. Závlahový systém taktiež umožňuje presné dávkovanie vody pre jednotlivé typy zelene (trávnik, skalku, výsadby) v ideálnom čase a s minimálnymi stratami vody (menšie straty spôsobené vyparovaním sú večer a v noci).

Náš TIP na obľúbené statické zavlažovacie systémy

Statický zavlažovač

Hadicový zavlažovač

Zavlažovač sada

Zavlažovací systém Gardena MDS OS 90
Hodnotenie

Cena: od 19.00 €

Zavlažovací systém Gardena hadicový
Hodnotenie

Cena: od 25.65 €

Zavlažovací systém Gardena sada
Hodnotenie

Cena: od 125.70 €

Zavlažovací systém: Aké typy poznáme?

Ikona voda Rotačný zavlažovací systém

Je vhodný na zavlažovanie väčších plôch. Výhodou je, že dosah a uhol dostreku možno nastavovať tak ako práve potrebujete, resp. si môžete nastaviť akýkoľvek rádius, čo je polomer dostreku zavlaženia. Nevýhodou je dlhší čas zavlažovania, vyššia nepresnosť zálievky (v porovnaní so statickým zavlažovacím systémom), väčšie zanášanie vody pri prúdení vetra a pri vyšších triedach aj samozrejme vyššia cena.

Ikona voda Statický zavlažovací systém

Statický zavlažovací systém sa používa najmä na menšie plochy. Možno ho použiť aj s nadstavcom, a to až do výšky približne 50 cm. Výhodami tohto typu zavlažovacieho systému je jeho jednoduchá konštrukcia, veľká závlahová dávka na plochu v krátkom čase (až 0,5 m3 za hodinu), jednoduché nastavenie a priaznivá cena. Za nevýhodu možno považovať malý rádius dostreku zavlaženia.

Závlahový systém

Pri výbere zavlažovacieho systému dbajte na…

  • Možnosť si zvoliť medzi plne automatickým spôsobom zavlažovania alebo plošnými postrekovačmi prepojenými vonkajšou hadicou. Automatické systémy majú výhodu, pretože obsahujú dažďové a veterné senzory, ktoré dokážu samy rozhodnúť o dĺžke zavlažovania a množstve použitej vody.
  • Nesmiete zabudnúť na správnu voľbu zdroja vody (studňa, dažďová voda) a čerpadlo, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou každého zavlažovacieho systému. Ak chcete, aby vám čerpadlo vydržalo dlhšie, voľte čerpadlo vyrobené z materiálu antikor. Taktiež nezabudnite na voľbu správneho pracovného tlaku a objem prepravenej vody za jednotku času, podľa toho, čo a koľko budete zavlažovať. Skoro každý zavlažovací systém optimálne pracuje pri tlaku 0,3 až 0,5 MPa.
  • Taktiež nezabudnite na správny návrh celého systému, nakoľko zavlažovací systém (hlavne ten plno automatizovaný) je potrebné zabudovať do zeme. Váš pozemok je preto potrebné zamerať a určiť, kde bude zdroj vody, na ktorý sa systém napojí, určiť dostupný zdroj elektriny a samotné rozloženie systému po pozemku.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články