Kedy strihať ríbezle

Kedy strihať ríbezle a aký je postup ich rezu?

Redakcia - 1. augusta 2021 - 12319. zobrazení

Ríbezle patria k našim najrozšírenejším ovocným kríkom. Vo veľkom sa pestujú hlavne kvôli minimálnym nárokom na starostlivosť. Tá zahŕňa iba zopár nenáročných úkonov, medzi ktorými nesmie chýbať pravidelné strihanie realizované v odporúčanom období, kedy strihať ríbezle.

Pravidelný rez ríbezlí má význam najmä pre zdravotný stav kríka. Ak je ker v dobrej kondícii, potom sa môžete spoľahnúť na bohatú úrodu plnú osviežujúcich plodov s vysokým obsahom vitamínov a iných liečivých látok. Hojnosť a celková kvalita úrody síce závisí aj od počasia a podmienok, v akých ríbezle pestujete, no správna technika rezu a voľba vhodného termínu, kedy strihať ríbezle, vplýva na rast kríka a jeho schopnosť rodiť najviac.

Okrem ozdravného aj okrasný rez

Zaistenie dobrej kondície nie je zďaleka jediným účelom strihania ríbezlí. Pravidelný rez má obrovský význam aj z estetického hľadiska, nakoľko strihaním formujete vzhľad kríka a jeho ďalší rast. Skúsenejší pestovatelia poznajú hneď niekoľko techník, pomocou ktorých je možné daný krík tvarovať. Bez ohľadu na to, ktorú z nich pri strihaní použijete, výsledkom každej je krajší vzhľad, vďaka ktorému bude ríbezľa na záhrade plniť aj okrasnú funkciu.

Správny strih uľahčí zber plodov

Okrem ozdravnej a okrasnej funkcie sa s vykonaním rezu spája aj praktický úžitok. Správne ostrihaný krík sa totiž nestáva iba krajším a zdravším. Skrátením prerastených a prekrížených konárov zároveň preriedite jeho hustotu, čo nemá význam iba z hľadiska presvetlenia porastu. Takýto krok vám zároveň výrazne uľahčí zber plodov. Čím je krík redší, tým ľahšie sa vám bude dostávať do jeho stredu, kde zvykne dozrievať najviac strapcov. Preriedenie však nesmie byť prehnané, inak sa budete musieť uskromniť s menším množstvom úrody.

Ríbezle

Vhodný čas, kedy strihať ríbezle

Množstvo a kvalita úrody závisí aj od načasovania strihu. Vhodným termínom je záverečná fáza vegetatívneho spánku, ktorá sa končí na prelome zimy a jari. Čas, kedy strihať ríbezle, tak vychádza na predjarné obdobie. Niektorí záhradkári začínajú strihať koncom februára, iní v prvej marcovej dekáde, najneskôr do 15. marca. Pre výber termínu je dôležité vyhnúť sa silnejším mrazom okolo – 10 °C a viac. Vhodné však nie sú ani teploty presahujúce 3 až 5 °C. Termín, kedy strihať ríbezle, tak vždy prispôsobte aktuálnym vonkajším teplotám.

Kedy strihať ríbezle počas leta?

Predjarný rez nemusí byť jediným, ktorý sa vykonáva v priebehu jedného roka. Mnohé kríky vyžadujú aj letný strih, ktorý však na rozdiel od toho predjarného nie je povinný. V určitých prípadoch môže ríbezli dokonca poškodiť, resp. pribrzdiť jej rast. Týka sa to kríkov, ktoré sa trápia pomalším rastom a slabším rodením. Naopak, rýchlorastúci ker, ktorý potrebuje skrátiť, takýto letný rez ocení. Vykonajte ho ale vždy až po zbere úrody, čo vychádza na obdobie od polovice júla do augusta, pri skorších odrodách to môže byť už na začiatku júla.

Ktoré konáre sa zastrihávajú?

Samotný priebeh rezu je celkom jednoduchý. Dôležité je však vedieť, ktoré konáre sa majú strihať, aby to ríbezli pomohlo k lepšiemu rastu a hojnejšej úrode. Pri strihu sa zameriavajte na odrodené konáre. Nakoľko ríbezle rodia na dvojročnom a trojročnom dreve, práve tieto konáre je po zbere úrody potrebné orezať. Budúci rok by síce rodili znova, no úroda na nich by bola o niečo menšia. Ich orezaním tak uvoľníte priestor mladším konárom, ktoré sa budú môcť viac rozkonáriť. Zároveň budú mať viac svetla, čo takisto prispeje k hojnejšej úrode.

Náš TIP na kvalitné záhradné nožnice

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Osvedčený postup rezu ríbezle

1. Očistný rez

Práve vyššie uvedeným orezávaním starších odrodených konárov sa začína celý postup strihania. Platí to pri predjarnom aj pri letnom strihu, pričom technika ich rezu je úplne rovnaká. V tom prvom prípade sa zároveň odstraňujú všetky poškodené konáre, ktorých stav poznačila zima. Na rade sú aj choré alebo celkom odumreté vetvy, ktoré sú rizikom pre zdravú časť kríka, nakoľko sa z nich môžu prenášať nejaké mikroorganizmy alebo infekcie.

2. Redukcia

V rámci potrebného skrátenia konárov a preriedenia hustoty celého kríka sa po očistnom strihu vykonáva redukcia. Aj pri tomto kroku sa prednostne zameriavajte na staršie drevo, ktoré má nižší potenciál rodenia. Aby bola ríbezľa dostatočne presvetlená a čo najviac odľahčená, no zároveň ste sa mohli tešiť z hojnej úrody, odporúča sa na nej ponechať zhruba 10 až 12 konárov vychádzajúcich zo základne kríka.

3. Tvarovanie

Posledným krokom je skrátenie a zastrihnutie dĺžky jednotlivých konárov. V tomto prípade sa pod nožnice dostanú aj mladé výhony. Jedná sa hlavne o dlhé prerastené vetvy. Ich skrátením dosiahnete rovnomernú dĺžku konárov, čo pomôže kríku ku krajšiemu estetickému vzhľadu. V rámci tvarovania je potrebné zastrihávať aj konáre, ktoré sa križujú s inými. Pri ich zanedbaní by krík začal bujnieť a jednotlivé konáre by si odoberali svetlo.

Kedy strihať broskyne a ako zvládnuť ich rez?

Viete, kedy strihať broskyne? Koľkokrát do roka by sa mali broskyne strihať? Aký strih je pre broskyne ideálnym? Viete, ako strihať broskyne?

Kedy strihať broskyne

Napriek tomu, že existuje viacero osvedčených techník rezu, uvedený postup je univerzálnym návodom vhodným pre všetky známe druhy ríbezlí. Využiť sa dá pri bielych, červených aj čiernych sortách. Jednotlivé kroky sa pri každej odrode vykonávajú s rovnakou postupnosťou. Pri odrodách s čiernymi plodmi sa však v rámci očistného rezu zvyknú strihať mladšie konáre ako v prípade bielych a červených druhov. V porovnaní s nimi sú totiž staršie konáre čiernych odrôd o niečo slabšie a pomerne menej rodia už na trojročnom dreve.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články