Pokládka dlažby

Aká podlaha na terasu splní naše požiadavky?

Redakcia - 8. februára 2021 - 2255. zobrazení

Bezpečnosť, elegantný vzhľad či odolnosť voči poškodeniu. To sú len niektoré kritériá, ktoré má nová podlaha na terasu spĺňať. Práve od nich závisí, aký typ podlahy sa na ňu hodí najviac.

Čo sledovať pri výbere podlahy na terasu?

Odolnosť voči vetru a dažďu

Keďže podlaha na terasu je vystavená vonkajším externým podmienkam, jej schopnosť odolať vetru a dažďu bude základom pre dosiahnutie čo najdlhšej trvácnosti. V prípade, že sa umiestni pod strechou, odolnosť voči vlhkosti nie je taká dôležitá. V opačnom prípade zohrá jednu z kľúčových úloh.

Šmykľavosť povrchu

Dážď nie je problémom iba kvôli trvácnosti. Istú úlohu zohráva aj z hľadiska bezpečnosti pri pohybe. Kým niektoré materiály sú v spojení s vodou príliš vlhké, pre iné to nebude žiadnou prekážkou. To, či je povrch materiálu podlahy klzký, sa však kvôli bezpečnosti odporúča sledovať aj vtedy, keď ju umiestnime pod strechu.

Poloha v tieni alebo na slnku

Ak bude podlaha na terasu umiestnená v tieni, pri jej výbere nemusíme sledovať, či bude materiál náchylný na vyblednutie. V prípade polohy na priamom slnku bude tento faktor dosť smerodajný. Platí to hlavne pri podlahách z dreva.

Zladenie s prostredím okolo

Okrem trvácnosti a bezpečnosti je vhodné klásť dôraz aj na dizajn. Podlaha, ktorá sa nám páči v predajni, nemusí vyzerať dobre na terase. Pri výbere tak zohľadnime aj schopnosť ladiť s okolitým prostredím, najmä s nábytkom a doplnkami priamo na terase.

Kamenná podlaha na terasu

Podlaha na terasu podľa typu materiálu

Drevená

S drevenými podlahami sa stretávame v podobe dlhých terasových dosiek, ktoré sa zhotovujú z rôznych druhov drevín. Bukové, dubové či smrekové dosky sa používajú na zastrešených terasách. Na terasy bez strechy, prípadne na tie, ktoré sú v blízkosti bazéna, sa hodia skôr dosky z exotických drevín odolných voči vlhkosti.

Drevoplastová

Zakomponovanie plastu do drevených podlahových dosiek nijak neuškodí ich vzhľadu, práve naopak. Výrobcom umožňuje rozšíriť možnosti ich dizajnu o netradičné prevedenia. Drevoplastová podlaha na terasu je zároveň odolnejšia aj bezpečnejšia.

Vinylová

Po tom, čo vinylové podlahy ukázali svetlé stránky v interiéri, dostávajú sa už aj na terasy. Zákazníci ich oceňujú kvôli vzhľadu, ktorý hodnoverne imituje drevené dosky, no podobne ako drevoplastové podlahy sú takisto odolnejšie. Nielenže im nevadí voda, známe sú aj farebnou stálosťou napriek dlhodobému vystavovaniu slnečným lúčom.

Podlaha na terasu - drevená

Betónová

Tento typ podlahy v minulosti nepatril medzi najkrajšie, no postupne sa situácia zlepšuje. Popri nezdolateľnej pevnosti a veľmi dlhej životnosti však treba rátať s niekoľkými mínusmi. Tým najväčším je náročnejšie osadenie. Majiteľov nepoteší ani rýchle prehrievanie, po ktorom je podlaha na dotyk horúca.

Kamenná

Podobným prípadom ako betónová podlaha je aj tá z kameňa. V teple sa rýchlo prehreje, v zime je zas veľmi studená. Nehovoriac o náročnejšom procese osádzania a s tým spojenej vyššej cene. Za viac peňazí ale získame vysoko odolnú, priam až nezničiteľnú podlahovú krytinu.

Keramická

Podlaha na terasu z keramiky už nie je takým hitom ako kedysi. Mnohí však po nej siahajú dodnes, či už kvôli nižšej cene, dizajnovej variabilite alebo jednoduchej pokládke. Horšie to je s jej klzkým povrchom, ktorý je nebezpečný a navyše sa veľmi rýchlo ohrieva.

Kedy strihať tuje? + 4 základné princípy strihania tují

Kedy strihať tuje? Na čo by ste mali myslieť pred striahním tují? V článku nájdete 4 hlavné princípy strihania tují… Ako strihať tuje?

Strihanie tují - kedy strihať tuje

Nároky na vzhľad a kvalitu podlahy sú vždy individuálne. Pri výbere sa odporúča riadiť tým, kde bude podlaha na terasu umiestnená a aký má byť účel jej využitia. Podľa toho si následne vyberieme typ, ktorý splní naše očakávania po praktickej, dizajnovej aj bezpečnostnej stránke.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články