Vodný šalát

Vodný šalát (Pistia stratiotes): Plávajúca rastlina do záhradného jazierka

Redakcia - 31. januára 2022 - 2566. zobrazení

Záhradné jazierko je skvelým estetickým oživením exteriéru. Jeho estetický prínos umocňujú aj vybrané druhy vodných rastlín, ktoré sú nádhernou živou dekoráciou vodnej plochy. Medzi takéto druhy patrí aj vodný šalát. Nízka plávajúca rastlina s pôvabným vzhľadom je zárukou oživenia každého záhradného jazierka. Navyše, jej prítomnosť má pre danú vodnú plochu aj praktický osoh.

Šalát s estetickou funkciou

So šalátom sa stretávame najmä ako s listovou zeleninou plnou vitamínov a iných nutričných látok. V tomto prípade však ide úžitková funkcia bokom. Pri druhu s latinským názvom Pistia stratiotes preberá hlavnú úlohu estetický prínos. Tým sa však význam tohto okrasného druhu nekončí. Okrem toho, že je pôvabnou živou dekoráciou vonkajšej vodnej plochy, prípadne aj akvária, plní aj dôležitú praktickú funkciu. Tou je ochrana vody pred prehrievaním. Deje sa to vďaka listom zakrývajúcim hladinu, ktoré zabraňujú prenikaniu slnečných lúčov, čo udržiava vodu o niečo chladnejšiu. Tým sa znižuje pravdepodobnosť vzniku rias, vďaka čomu je celé záhradné jazierko v zdravšom a v čistejšom stave.

Vodný šalát

Aký vzhľad má vodný šalát?

  • Jedná sa o plávajúcu rastlinu pestovanú vo vode.
  • Rastlina s dlhými koreňmi sa vznáša na hladine.
  • Maximálna výška vodného šalátu je 15 až 20 cm.
  • Typickým znakom sú svetlozelené vejárovité listy.
  • Usporiadanie listov má typický ružicový charakter.
  • Na časti listov sa môžu vytvárať modrasté odtiene.
  • Listy si udržia zelenú farbu len do príchodu mrazov.

Kde sa vodný šalát pestuje?

Aj keď ide o plávajúcu vodnú rastlinu, nie každá vodná plocha je pre ňu vhodným miestom na pestovanie. Nakoľko sa jedná o citlivý a menej odolnejší druh s vyššími nárokmi, prosperovať bude len v prípade vytvorenia optimálnych podmienok. Tými najdôležitejšími sú kvalita vody a jej teplota. Rozhodujúcu úlohu zohráva aj poloha záhradného jazierka či inej vodnej plochy v exteriéri, kde je vodný šalát pestovaný.

Vodný šalát - Pistia stratiotes

Podmienky na pestovanie

Voda

Každá vodná rastlina ocení čistú vodu. Inak tomu nie je ani v prípade vodného šalátu. Kým iné druhy zvládnu aj mierne znečistenú hladinu, Pistia stratiotes si potrpí na čistú až priezračnú vodu. Tá nesmie byť príliš tvrdá a už vôbec nie čistená silnými chemickými prostriedkami, ktoré pôsobia na rastlinu agresívne.

Teplota

Vodný šalát nepatrí medzi druhy odolné voči chladu. Pri poklese teploty vody pod 10 °C môže pociťovať prvé problémy spojené nielen so stratou farby, ale aj s ohrozením rastu. Aj preto sa v tunajších záhradách pestuje skôr len ako sezónna živá dekorácia.

Poloha

Poloha rastliny závisí od polohy záhradného jazierka. Ak je umiestnené na mieste, kam prenikajú slnečné lúče, vodný šalát bude mať dostatok svetla potrebného pre udržiavanie perfektnej kondície.

Náš TIP na záhradné náradie

Lopatka

Kosačka

Posýpací vozík

Lopatka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 7.99 €

Kosačka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 91.99 €

Posýpací vozík - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 72.99 €

Starostlivosť o vodný šalát

Pistia stratiotes je rastlina, ktorá nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Ak má k dispozícii čistú vodu s dostatočnou teplotou a vznáša sa na hladine, kam prenikajú slnečné lúče, nič viac k životu nepotrebuje. To isté platí aj o pestovaní v akváriu, kde takisto plní okrasnú funkciu. Jedinou prácou, ktorú je v rámci jej pestovania potrebné vykonávať, je občasné odstraňovanie poškodených listov a riedenie porastu, ktorý sa rýchlo rozširuje a za pár mesiacov môže byť rozšírený po celej vodnej ploche.

Ostrica Petreiova (Carex petriei): Trvalka s netradičným vzhľadom

Viete, ako sa pestuje ostrica Petreiova? Aké charakteristické znaky má táto okrasná tráva? Akú starostlivosť vyžaduje ostrica Petreiova?

Ostrica Petreiova

Vodný šalát neskrášli záhradné jazierko iba pôvabnými vejárovitými listami so sýtozeleným sfarbením. Estetický prínos majú aj malé biele kvety, ktoré vyniknú práve na zelených listoch. Prvý rozkvet nastáva už na jar. Druhá várka kvetov sa na vodnom šaláte objaví pred koncom letného obdobia.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články