Echinacea

Pestovanie echinacey na záhrade alebo v izbe

Redakcia - 15. decembra 2020 - 5289. zobrazení

S echinaceou sme sa ešte donedávna stretávali najmä v podobe liečiv alebo výživových doplnkov. V súčasnosti ju už vídať aj ako okrasnú rastlinu pestovanú na záhradách či v interiéroch. V tých sa vyskytuje čoraz častejšie, pod čo sa podpisuje možnosť vypestovať ju na vlastnú päsť.

Dôvodov, pre ktoré sa pestovanie echinacey stáva čoraz obľúbenejšie, je hneď niekoľko. Tým hlavným sú jej dokázané liečivé účinky, ktoré majú priaznivý vplyv pri rôznych zdravotných ťažkostiach. O jej pestovanie je však záujem aj kvôli vzhľadu rastliny. Tá si plní aj estetickú funkciu, vďaka ktorej nemá zaslúžené miesto iba v úžitkovej, ale tiež v okrasnej záhrade.

Pestovanie echinacey v minulosti

Kým u nás sa začalo pestovanie echinacey šíriť len pred niekoľkými rokmi, v iných častiach sveta má dlhoročnú tradíciu. Týka sa to najmä Severnej Ameriky, kde ju kvôli jej zázračným liečivým účinkom pestovali už starí Indiáni. Svoje miesto na záhradách a neskôr tiež priamo v domácnostiach si získala po osídlení Ameriky bielymi obyvateľmi. Práve tí ju priviezli na starý kontinent, kde sa rýchlo udomácnila a stala sa súčasťou exteriérov aj interiérov.

Pestovanie echinacey

Čím je rastlina echinacea typická?

  • Výška rastliny zvykne dosahovať 80 až 100 centimetrov.
  • Listy spoznáme podľa oválnejšieho až kopijovitého tvaru.
  • Typickým znakom je aj dlhé niekoľkomesačné kvitnutie.
  • Vo väčšine prípadov kvitne od júna do konca septembra.
  • Známa je bielymi, ružovými alebo purpurovými kvetmi.
  • V čiernom strede kvetov sa nachádzajú menšie pichliače.

Kde je možné echinaceu pestovať?

Na záhrade

Najčastejším miestom pestovania echinacey sú záhrady. V nich sa dá pestovať viacero rastlín pokope, čo zvyšuje celkový estetický dojem a tým prináša aj vyššiu produkciu liečivých látok.

Doma v byte

Spojenie okrasnej funkcie s celkom nenáročným spôsobom pestovania robí z echinacey obľúbenú izbovú rastlinu. Pestovať sa dá v ktorejkoľvek miestnosti, kde bude mať dostatok svetla a tepla.

V kancelárii

Pestovanie echinacey v interiéroch je vhodné aj na pracoviskách. Príjemnou vôňou dokáže zlepšovať napríklad atmosféru v kanceláriách. Nenáročná starostlivosť je zas plusom počas víkendov a dovoleniek, kedy rastlina vydrží bez polievania aj pár dní.

Echinacea - tinktúra

Ako zvládnuť pestovanie echinacey?

Poloha

Každá echinacea ocení prístup k dennému svetlu. Pri výbere správnej polohy tak uprednostnime slnečné stanovište. Ak ju posadíme do vhodnej pôdy, rásť bude aj v polotieni.

Teplota

Optimálna teplota závisí od konkrétneho druhu. Pri izbovom pestovaní však určite nič nepokazíme teplotou pohybujúcou sa okolo 20 °C. V zime môže byť o niekoľko stupňov nižšia.

Substrát

Na kvalitnú pôdu si echinacea potrpí. Týka sa to hlavne jej výživového zloženia. V pripravenom priepustnom hlinito-piesočnatom substráte nesmú chýbať vybrané minerály, najmä vápnik.

Čas výsadby

Ako väčšina u nás pestovaných rastlín, aj pestovanie echinacey začína jarnou výsadbou. Vysádza sa zo semienok, ktoré sa v prípade plusových teplôt odporúča vysievať už v priebehu marca. Preferovať skorú jarnú výsadbu sa odporúča aj pri pestovaní v interiéri.

Zálievka

Echinacea si vystačí s minimom vody. Intenzita polievania však závisí od polohy rastliny. Ak ju posadíme vonku na slnečnom stanovišti, v období pred kvitnutím by sme jej mali dopriať zálievku aspoň raz za pár dní. V polotieni môžu byť intervaly polievania nižšie.

Hnojenie

Pohnojiť echinaceu stačí raz. Urobiť tak môžeme hneď pri príprave zeminy pred výsadbou, prípadne hneď po výseve semienok do pôdy. Pokiaľ použijeme kvalitný výživnejší substrát s dostatkom minerálov, viac hnojiť nebude potrebné.

Strihanie

Starostlivosť o echinaceu pokračuje aj po jesennom odkvitnutí. Odporúčaný je októbrový rez, ktorým odstránime suché kvety, prípadne iné zhnité, vyschnuté či polámané časti rastliny.

Zazimovanie

Pokiaľ pestujeme echinaceu vonku, potom nás čaká aj zazimovanie. K tomu nám postačí nahrnúť ku koreňom viac zeminy a nahrnutú vrstvu následne prikryť buď tenkou textíliou, alebo čečinou.

Správne vypestovaná echinacea lieči

Ak zvládneme celý proces výsadby a následnej starostlivosti, rastline vytvoríme čo najlepšie podmienky na rýchly a zdravý rast. V takom prípade jej nebude nič brániť v tvorbe liečivých látok, ktoré sa stanú prínosom pri liečení vybraných zdravotných ťažkostí. Tie nájdeme buď v kvetoch, alebo v koreňoch, ktoré tiež obsahujú množstvo vitamínov a minerálov. Echinaceu v rôznej forme môžu v rámci prevencie, samozrejme, užívať aj ľudia so 100% zdravotným stavom.

Pestovanie echinacey - čaj

Pri akých ťažkostiach je odporúčaná?

  • Priaznivo vplýva na zvyšovanie obranyschopnosti tela.
  • Má osvedčené účinky v boji proti nádche alebo chrípke.
  • Pomáha pri hnačkách a ďalších tráviacich ťažkostiach.
  • Využívaná je aj pri rôznych infekciách močových ciest.
  • Dokáže tlmiť príznaky migrény v miernejších štádiách.
  • Vďaka množstvu minerálov dodáva telu viacej energie.
  • Odporúča sa konzumovať pri poruchách koncentrácie.
  • V súčasnosti sa testujú jej účinky pri zápaloch ďasien.

Ako sadiť cibuľu zo semiačka a ako sadzačku?

Viete, ako sadiť cibuľu správne? Aký je rozdiel medzi sadením cibule zo semiačka a zo sadzačky? Aký typ pôdy cibuliam vyhovuje najviac?

Ako sadiť cibuľu

Rada na záver…

Vysoké množstvo liečivých látok môže mať kontraproduktívny účinok. Aj preto sa echinaceu vo väčších dávkach odporúča užívať v cykloch s prestávkami. Maximálna doba jedného cyklu by nemala presiahnuť 14 dní z dôvodu nežiaduceho vplyvu na fungovanie imunity. Výťažky z rastliny môžu byť nežiaduce najmä pri autoimunitných ochoreniach alebo alergiách. V takom prípade sa má jej užívanie konzultovať s lekárom.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články