Atypická studňa v záhrade

Oplatí sa zainvestovať do studne na záhrade?

Redakcia - 19. februára 2019 - 8284. zobrazení

Zastaralý a drahý spôsob ako využívať vodu alebo efektívne riešenie, vďaka ktorému dokážete ušetriť a zároveň byť nezávislejší? Čo myslíte, bude studňa v záhrade iba vyhodením peňazí alebo pôjde o investíciu s rýchlou návratnosťou?

Má studňa v záhrade zmysel?

Kedysi boli studne takmer v každej záhrade, no po príchode moderných technológií sa začali považovať skôr za príťaž. V súčasnosti sa ich zašlá sláva opäť vracia a pri výstavbe nových rodinných domov sa pojem studňa v záhrade skloňuje omnoho častejšie. Otáznym však ostáva, či to má z finančného hľadiska význam a majitelia rodinných domov len "zbytočne" nevyhadzujú peniaze do vzduchu.

Studňa v záhrade

Studňa v záhrade je výhodnou investíciou

Vodárenské spoločnosti sa netaja svojim zámerom zdražovať vodu a raz za čas tento zámer aj uskutočnia, čím domácnostiam spôsobia nemalé problémy. V takomto prípade sa mnohí z nás snažia nájsť efektívne riešenia ako tieto výdavky znížiť a jednou z možností je práve investícia do vlastnej studne. Tá síce vyžaduje vyššiu primárnu investíciu, aj vynaloženie istej fyzickej námahy, no jej praktický a finančný význam nemožno prehliadnuť.

Uvažovanie nad vlastnou studňou?

Skôr než sa definitívne rozhodnete, či sa na zriadenie vlastnej studne odhodláte, mali by ste sa zamyslieť nad niekoľkými faktormi, od ktorých bude závisieť, či bude mať táto vaša investícia nejaký osoh.

Voda v záhrade

kvapka vody Najprv zrátajte spotrebu vody

Slovák ročne v priemere minie od 100 litrov do 140 litrov vody, no spotreba vody je vždy individuálna. Studňa v záhrade sa oplatí hlavne tým, ktorí majú spotrebu vody výrazne vyššiu než je tento priemer.

kvapka vody Následne si vyberte typ studne

Či si už studňu v záhrade sami vykopete alebo necháte navŕtať, za jej zriadenie niečo zaplatíte. Viac vás to vyjde v druhom prípade, no odmenou bude vyššia kvalita a dostatok vody.

kvapka vody Porovnajte si celkové náklady

Bodku za vašim rozhodnutím o vlastnej studni môžete spraviť po prepočítaní približných nákladov za vodu čerpanú zo studne a porovnaním ich s nákladmi pri odbere vody klasickou distribúciou. To vám napovie, či je pre vás studňa v záhrade výhodnou alebo nevýhodnou investíciou.

Vodná pumpa v záhrade

Mať na záhrade vlastnú studňu je vo väčšine prípadov zárukou finančnej úspory za spotrebu vody. Investícia do jej zriadenia však závisí od viacerých faktorov akými sú typ studne, potrebný rezervoár, náklady na jej zriadenie či samotná spotreba. Vzhľadom na to je návratnosť tejto investície vždy individuálna, takže zvážte sami, či vám zainvestovanie do studne za pokus ušetriť vlastne stojí.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články