Nátržník husí

Nátržník husí: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 6. februára 2021 - 4255. zobrazení

Aj keď v súčasnosti ide o menej známu bylinku, v budúcnosti môže zohrávať v oblasti alternatívnej medicíny jednu z kľúčových úloh. Týkať sa to má hlavne hľadania nových spôsobov, ako prírodnou cestou liečiť rôzne druhy tráviacich problémov. Práve na tie je nátržník husí ako stvorený.

Nenápadná trváca rastlinka je u nás známa pod viacerými ľudovými názvami, napríklad husia nôžka, husie mydlo či strieborník. Nech je jej pomenovanie akékoľvek, liečivé účinky sa tým nemenia. Tých má nátržník husí pomerne dosť, čo je spôsobené bohatým obsahom živín, aký neobsahuje ktorákoľvek iná bylina.

Podľa čoho nátržník husí spoznáme?

  • Rastlina zvykne dorastať až do výšky 50 cm.
  • Rastie v podobe viacerých plazivých stoniek.
  • Zo stoniek vyrastajú ružice tvorené lístkami.
  • Na vrcholkoch ružíc kvitnú zlatožlté kvety.
  • 2-cm kvety voňajú podobne ako mandle.

Kde sa rastlina vyskytuje najčastejšie?

Zahliadnuť približne polmetrové rastliny s peknými zlatožltými kvetmi môžeme na viacerých miestach. Darí sa im v rôznych výškových polohách, takže zbierať ich môžeme v nížinatých rovinách aj vyšších podhorských terénoch. Najviac sa ich vyskytuje v blízkosti vodných tokov a na presvetlených pasienkoch. Bez problémov však vyrastú aj v tesnej blízkosti ciest, kde sa ale zbierať neoplatí.

Nátržník husí v záhrade

Ako a kedy sa nátržník husí zbiera?

Napriek tomu, že nátržník sa väčšinou zbiera za účelom získania listov, ktoré sú na rastline po väčšinu roka, nemali by sme ich zbierať hocikedy. Najviac liečivých látok totiž obsahujú v období kvitnutia rastliny. To prebieha od mája do júla. V rovnakom období za slnečného počasia sa zbiera aj vňať, ktorá sa dá takisto zužitkovať na viaceré liečebné účely. Niektorí bylinkári siahajú aj po podzemkoch, ktoré ale neobsahujú iné liečivé látky ako vňať a listy.

Aké liečivé látky nátržník obsahuje?

  • Obsahuje viacero druhov vitamínov, napríklad vitamíny B.
  • Z minerálov obsahuje vysoké množstvo vápnika a fosforu.
  • V jeho zložení nechýbajú silice a vysoko účinné triesloviny.
  • V listoch aj vo vňati sa objavujú niektoré vzácne kyseliny.
Nátržník husí

Pri akých ťažkostiach je najúčinnejší?

Tráviace problémy

Bylinka vykazuje najlepšie výsledky pri liečbe bolestí brucha či koliky aj pri iných zažívacích ťažkostiach. Jej užívanie uvoľňuje brušné svalstvo, čím bráni kŕčom.

Kamene v tele

Okrem tráviacich ťažkostí poslúži aj pri obličkových kameňoch, ktoré môže postupne rozpustiť. Počas tohto procesu zároveň tlmí bolesti vyvolané týmito kameňmi.

Menštruácia

Na utlmenie bolesti sa odporúča aj pri menštruácii. Keďže má v sebe viacero látok schopných priaznivo pôsobiť na hormonálny systém, výrazne prispieva aj k vyváženiu menštruačného cyklu.

Krvácanie

Ďalšou prednosťou nátržníka je jeho schopnosť zastaviť krvácanie. Netýka sa to iba krvácania ďasien či otvorených rán na pokožke, ale aj vnútorného krvácania.

Ako sa dá nátržník husí spracovávať?

Čaj

Príprava čaju z vysušených listov je najbežnejším spôsobom jeho spracovania. Pitím čaju uľavíme najmä svojmu tráveniu a s tým spojeným bolestiam.

Odvar

Príprava odvaru sa odporúča pri potrebe ošetriť rany na koži. Aj v tomto prípade poslúžia najlepšie listy, prípadne vňať. Ingrediencie môžu byť aj čerstvo natrhané.

Kloktadlo

Čistenie ústnej dutiny, prevencia hrdla či zastavenie krvácania ďasien, na to všetko sa odporúča použiť podomácky pripravené kloktadlo.

Kapucínka väčšia: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky a vplyv na zdravie má kapucínka väčšia? Aké formy spracovania tejto liečivej bylinky poznáme? Kapucínka väčšia…

Kapucínka

TIP na prípravu nátržníkového čaju

Príprava čaju je hotová za niekoľko minút. Stačí prevariť vodu a zaliať ňou hrnček, v ktorom necháme lúhovať 2 čajové lyžičky vysušených byliniek. Lúhovať ich necháme 10 minút. Následne čaj scedíme a horúci ho môžeme začať podávať.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články