Bambusy

Ako a prečo pestovať bambusy?

Redakcia - 27. júna 2021 - 9625. zobrazení

V posledných rokoch sa v našich príbytkoch a záhradách objavuje stále viac exotických rastlín. Najväčšej obľube sa tešia práve bambusy, ktorých pestovanie prináša viacero výhod. Plusom je hlavne nenáročná starostlivosť a dlhovekosť rastlín, ktoré vnesú do každej domácnosti poriadnu dávku exotiky.

Kým u nás sa s bambusmi ako so záhradnými a interiérovými rastlinami stále zoznamujeme, v Ázii, odkiaľ prišli do Európy, majú dlhoročnú pestovateľskú tradíciu. V niektorých štátoch má tento druh rastlín aj hlbší symbolický význam. Predstavuje vytrvalosť a nepoddajnosť. Dôvodom tejto symboliky je skutočnosť, že v dospelom veku ho neporazí mráz, slnko ani víchrica. Aj vďaka tejto povestnej pevnosti a odolnosti si získava srdcia milovníkov exotických rastlín takmer na celom svete.

Bambusy

Prečo pestovať bambusy?

Ide o nenáročné rastliny, ktoré skrášľujú naše domácnosti, ale aj záhrady. Rastlina sa stala obľúbenou pre pestovateľov najmä kvôli tomu, že do záhrad aj domácností prináša exotiku a určité oživenie. Veľmi vhodná je do záhrad v ázijskom štýle a pekne vynikne v kompozícii s kameňom alebo pri deliacich paravánoch v interiéri. Bambusy sú stále zelené, vytrvalé, drevnaté trávy.

Najvyššia a najrýchlejšie rastúca tráva

Bambusy neohromujú len svojou pevnosťou a odolnosťou, akú by sme u iných druhov tráv hľadali márne. Exotická rastlina vzbudzuje pozornosť aj svojou výškou a rýchlosťou rastu. Najvyššie druhy dokážu dorastať až do výšky 40 metrov, čo robí z bambusu najvyššiu trávu na svete. Okrem toho si drží jednu z popredných pozícií aj v pomyselných rebríčkoch rastlín s najrýchlejším rastom.

U nás sa pestujú menšie druhy bambusov

Vysoké a rýchlorastúce druhy, ktoré sa menia až na invazívne rastliny, sa u nás nepestujú. Tie rastú len vo voľnej prírode vo vybraných krajinách, kde majú potrebné exotické podmienky. V našich zemepisných šírkach sa uchytili len niektoré menšie druhy, ktoré nájdeme vo vnútri bytov a domov alebo vonku na záhradách. Vhodných odrôd, ktoré sa môžu vďaka nižšiemu rastu a lepšej schopnosti prispôsobiť sa podmienkam u nás pestovať, je niekoľko. Jednotlivé druhy sa radia do vybraných skupín rozdelených podľa výšky danej rastliny.

Bambusy

Typy bambusov podľa výšky

Zakrpatené

Jedná sa o najmenšie bambusové odrody, ktorých výška dosahuje do 1 metra. Práve rastliny spadajúce do tejto skupiny sú vhodné do bytov, domov, prípadne do kancelárií, kde plnia okrasnú funkciu.

Nízke

V porovnaní s najvyššími voľne rastúcimi bambusmi sa stále jedná o menšie trpasličie druhy. Ich výška dosahuje od 1 do 2 metrov, vďaka čomu sa môžu pestovať aj v interiéroch. Skôr ich však nájdeme vonku na záhrade, prípadne na terase alebo na balkóne.

Stredne vysoké

Do tretej skupiny patria bambusy s výškou od 2 do 6 metrov. Jedná sa o exteriérové druhy, ktoré sa pestujú ako vysoké okrasné trávy nahrádzajúce stromy alebo vysoké kríky. Každý z týchto druhov sa hodí do živého plota, no vynikne aj ako samostatne pestovaný solitér.

Vysoké

Najvyššie druhy s výškou nad 6 metrov sa u nás objavujú len výnimočne. Kvôli ich veľkosti a rýchlejšiemu rastu už nie sú vhodné ani na záhrady pri rodinných domoch. Niektorí majitelia ich však dokážu využiť ako živú exotickú stenu, ktorá tlmí hluk a pohlcuje prach prichádzajúci z cesty pred domom.

bambus

Kde a ako pestovať bambusy?

  • Ako okrasné rastliny do interiérov.
  • Ako exotické dekorácie na záhrade.
  • Ako extra vysoký záhradný solitér.
  • Ako exotickú súčasť živého plota.
  • Ako kompaktnú živú zelenú stenu.
  • Ako bariéru rozdeľujúcu pozemok.

Podmienky na pestovanie bambusov

Poloha

Väčšina druhov bambusov znesie polotieň aj tieň. Trochu denného svetla im však neuškodí, práve naopak. Problémom je skôr vietor, takže vhodné sú miesta chránené pred prievanom. Niektoré druhy sa rýchlo rozrastajú. Preto je vhodné vyhradiť im ohraničený priestor, čím zabránite neželanej invázii, pri ktorej vám môže zarásť okolitá skalka alebo jazierko.

Substrát

S výberom pôdy nebudete mať príliš veľa starostí. Bambus sa cíti dobre v akomkoľvek záhradnom substráte, ktorý obsahuje dostatočné množstvo živín. V prípade ich nižšieho množstva stačí pôdu pred výsadbou výdatne pohnojiť. Záležať si dajte aj na tom, aby bola čo najviac priepustná.

Čas výsadby

Bambusy sa vysádzajú počas vegetačného obdobia v období od marca do októbra. Najideálnejším časom výsadby je skorá jar. Ak sa ich rozhodnete sadiť na jeseň, je potrebné ochrániť koreňový systém pred chladom jeho vystlaním. Rastliny saďte do vopred vykopaných jám, do ktorých ste pridali hnojivo.

Bambusy v zime

Starostlivosť o bambusy po výsadbe

Zálievka

Aj keď bambusy milujú vlhké prostredie, veľké množstvá vody nevyžadujú. Stačí ich poliať vždy po vyschnutí zeminy primeranou dávkou odstátej vody. Častejšie intervaly by zbytočne premáčali substrát, v ktorom by korene tejto rastliny mohli začať hniť napriek jej silnej odolnosti.

Hnojenie

Každý bambus si potrpí na kvalitné organické hnojivo, ideálne v tekutej forme. Hnojiť je potrebné najmä na jar, kedy bambusy rastú najrýchlejšie. Vtedy im treba zabezpečiť dostatočný prísun živín. Na jeseň je ešte dôležité prihnojiť bambusy hnojivom, ktoré obsahuje väčšie množstvo draslíka. Draslík pomáha k dobrému vyzretiu pletív, vďaka ktorému rastliny jednoduchšie odolávajú mrazom.

Zazimovanie

Zimné obdobie je pre bambusy obdobím skúšky. Problémy im nespôsobuje samotná zima, skôr málo vlahy. Preto je dôležité polievať ich počas celej zimnej sezóny. Ak sú mrazy silné, horná časť rastliny môže zamrznúť. V takomto prípade sa nedeje nič hrozné, keď je zabezpečený koreňový systém rastliny. To znamená, že korene by mali byť chránené pred mrazom. Na zem okolo bambusu môžete položiť čečinu alebo tenšiu textíliu.

Prečo záhradkári obľubujú vyvýšené záhony?

Aké výhody majú vyvýšené záhony? Prečo väčšina záhradkárov obľubuje vyvýšené záhony? Aký materiál je najlepší na ich výrobu?

Vyvýšené záhony - pestovanie zeleniny

Pestovanie bambusov v nádobách

Bambusy môžete pestovať aj vo vegetačných nádobách. To umožňuje mať rastliny doma v izbe alebo na balkóne, kde budú rásť v črepníku. Vybrané druhy pestované doma v nádobe alebo v kvetináči je vďaka tomu možné vytvarovať do rôznorodých podôb. Tieto rastliny však nemajú až takú schopnosť odolať mrazom ako druhy pestované na záhradách. Dôležité je, aby mala nádoba dostatočný otvor na odtekanie prebytočnej vody. Tým predídete zmočeniu pôdy a následnému hnitiu bambusových koreňov. Ďalšou dôležitou zásadou je častejšia zálievka, a to práve kvôli odvodňovaciemu otvoru, ktorým časť vody odtečie ešte pred vstrebaním do pôdy.

Bambus v črepníku

Zaujímavosť na záver

Bambus drží viacero rekordov, vďaka ktorým mu v botanickej ríši patrí niekoľko prvenstiev. Vďaka jednému z nich sa mu dokonca ušiel zápis do Guinessovej knihy rekordov. V tej je zapísaný ako najrýchlejšie rastúca rastlina na planéte. Aj preto sa do záhrad a interiérov dostávajú len niektoré menšie a pomalšie rastúce druhy, ktoré sa neradia medzi invazívne.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články