Bambusy

Redakcia - 23. septembra 2014 - 4154. zobrazení

V posledných rokoch sa v našich príbytkoch aj záhradách objavuje exotická rastlina bambus. Tento druh rastliny má v Ázii hlboký symbolický význam. Predstavuje vytrvalosť a nepoddajnosť. Dôvodom je skutočnosť, že v dospelom veku ho neporazí mráz, slnko ani víchrica.

Ide o nenáročnú rastlinu, ktorá skrášľuje našu domácnosť. Rastlina sa stala obľúbenou pre pestovateľov najmä kvôli tomu, že do záhrad aj domácností prináša exotiku a určité oživenie. Veľmi vhodná je do záhrad v ázijskom štýle. Veľmi pekne vynikne v kompozícii s kameňom, alebo pri deliacich paravánoch. Bambusy sú stálo zelené, vytrvalé, drevnaté trávy.

bambusy
Zdroj foto: (link)

Aké bambusy poznáme?

Podľa výšky, do ktorej rastlina dorastá, môžeme bambusy deliť na:

  •          Vysoké – viac ako šesť metrov
  •          Stredne vysoké – do šiestich metrov
  •          Nízke – do dvoch metrov
  •          Zakrpatené – do jedného metra
The Bamboo Forest and some great Twitter Lists to follow
Zdroj foto: (link)

Ako pestovať bambusy

Ešte predtým, ako začnete bambusy vysádzať, je potrebné vedieť, že niektoré odrody sa veľmi rady rýchlo rozrastajú. Preto je vhodné mať pre ne vyhradený ohraničený priestor. Takýmto spôsobom zabránite neželanému rozrastaniu sa, kedy Vám môže zaniknúť skalka alebo jazierko.

bambus
Zdroj foto: (link)

Rastliny vysádzame v období od marca do októbra. Najideálnejšie je skoro na jar. Pokiaľ sa rozhodnete vysádzať na jeseň, je potrebné ochrániť koreňový systém pred zimou nastieľaním. Vhodné sú miesta chránené pred vetrom. Zimný vietor im nerobí dobre.

Ak chcete mať krásne a zdravé bambusy je potrebné, aby mali dostatok slnka a tepla.

Menšie druhy znesú aj polotieň a tieň. Sadíme ich do vopred vykopaných jám, do ktorých sme pridali hnojivo a rastlinu zasypeme hlinou. Na jar je obzvlášť dôležité zabezpečiť dostatočný prísun živín, lebo je obdobie, kedy bambusy rastú najrýchlejšie, preto sa odporúča prihnojovanie. Pred zimou, čiže na jeseň je ešte dôležité prihnojiť rastliny s hnojivom, ktoré obsahuje viacej draslíka. Draslík pomáha k dobrému vyzretiu pletív a tým pádom je pre rastliny jednoduchšie odolávať mrazom.

snowy-bamboo
Zdroj foto: (link)

Zimné obdobie je obdobím skúšky. Problémy bambusom nespôsobuje ani tak zima, ako málo vlahy. Preto je dôležité zalievať ich aj počas zimy. Pokiaľ sú mrazy silné, je možné že rastlina môže aj zamrznúť – resp. jej horná časť. V takom prípade sa nič hrozné nedeje ak je zabezpečený koreňový systém rastliny. To znamená, že korene rastliny by mali byť chránené pred mrazom – napríklad na zem okolo rastlinky uložíte čečinu, alebo plachtovinu. Na jar Vám z koreňov vyrazí nová rastlinka.

Pestovanie v nádobe

Rastliny môžeme pestovať aj vo vegetačných nádobách. Môžeme ich mať aj v domácom prostredí v črepníku. Vybrané druhy je možné tvarovať do rôznych podôb. Tieto rastliny však nemajú až takú schopnosť odolávať mrazu ako je to pri odrodách určených do záhrad. Dôležité je, aby mala nádoba otvor na odtekanie prebytočnej vody. Takto sa predchádza premokreniu rastliny a následnému hnitiu jej koreňov. Ďalšou dôležitou zásadou je častejšie zalievanie, práve kvôli odvodňovaciemu otvoru.

bamboo-container
Zdroj foto: (link)

Pokiaľ ste sa rozhodli pre pestovanie bambusu či už doma alebo v záhrade, prajeme šťastný výber Vašej rastlinky.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články