Bambusy

Ako a prečo pestovať bambusy?

Redakcia - 5. marca 2020 - 5106. zobrazení

V posledných rokoch sa v našich príbytkoch a záhradách objavujú exotické rastliny… Bambusy. Tento druh rastlín má v Ázii hlboký symbolický význam. Predstavuje vytrvalosť a nepoddajnosť. Dôvodom je skutočnosť, že v dospelom veku ho neporazí mráz, slnko ani víchrica.

Prečo pestovať bambusy?

Ide o nenáročné rastliny, ktoré skrášľujú naše domácnosti, ale aj záhrady. Rastlina sa stala obľúbenou pre pestovateľov najmä kvôli tomu, že do záhrad aj domácností prináša exotiku a určité oživenie. Veľmi vhodná je do záhrad v ázijskom štýle a pekne vynikne v kompozícii s kameňom alebo pri deliacich paravánoch v interiéri. Bambusy sú stále zelené, vytrvalé, drevnaté trávy.

Bambusy

Aké typy bambusov poznáme?

Podľa výšky do akej rastliny dorastajú, môžeme bambusy deliť na:

  • Zakrpatené – do jedného metra
  • Nízke – do dvoch metrov
  • Stredne vysoké – do šiestich metrov
  • Vysoké – viac ako šesť metrov
Bambusy

Ako pestovať bambusy?

Ešte predtým, ako začnete bambusy vysádzať, je potrebné vedieť, že niektoré druhy sa veľmi radi a rýchlo rozrastajú. Preto je vhodné mať pre ne vyhradený ohraničený priestor. Takýmto spôsobom zabránite neželanému rozrastaniu sa, kedy vám môže zaniknúť a zarásť skalka alebo jazierko.

bambus

Rastliny vysádzame v období od marca do októbra. Najideálnejšie je skoro na jar. Pokiaľ sa bambusy rozhodnete vysádzať na jeseň, je potrebné ochrániť koreňový systém pred zimou nastieľaním. Vhodné sú miesta chránené pred vetrom. Zimný vietor im nerobí dobre.

Ak chcete mať krásne a zdravé bambusy je potrebné, aby mali dostatok slnka a tepla.

Starostlivosť o menšie druhy bambusov

Menšie druhy bambusov znesú aj polotieň alebo tieň. Sadíme ich do vopred vykopaných jám, do ktorých sme pridali hnojivo a rastlinu následne zasypeme hlinou. Na jar je obzvlášť dôležité bambusom zabezpečiť dostatočný prísun živín, lebo práve jar je obdobie, kedy bambusy rastú najrýchlejšie, a preto sa odporúča prihnojovanie. Pred zimou, čiže na jeseň je ešte dôležité prihnojiť rastliny s hnojivom, ktoré obsahujú väčšie množstvo draslíka. Draslík pomáha k dobrému vyzretiu pletív a tým pádom je pre rastliny jednoduchšie odolávať mrazom.

Bambusy v zime

Akú starostlivosť vyžadujú bambusy v zime?

Zimné obdobie je pre bambusy obdobím skúšky. Problémy bambusom nespôsobuje ani tak zima, ako málo vlahy. Preto je dôležité zalievať ich aj počas zimy. Pokiaľ sú mrazy silné, je možné, že rastlina môže aj zamrznúť – resp. jej horná časť. V takomto prípade sa nič hrozné nedeje, ak je zabezpečený koreňový systém rastliny. To znamená, že korene rastliny by mali byť chránené pred mrazom – napríklad na zem okolo rastlinky uložíte čečinu, alebo plachtovinu.

Prečo záhradkári obľubujú vyvýšené záhony?

Aké výhody majú vyvýšené záhony? Prečo väčšina záhradkárov obľubuje vyvýšené záhony? Aký materiál je najlepší na ich výrobu?

Vyvýšené záhony - pestovanie zeleniny

Bambus v nádobe

Bambusy môžeme pestovať aj vo vegetačných nádobách. Môžeme ich mať aj v domácom prostredí a v črepníku. Vybrané druhy je možné tvarovať do rôznych podôb. Tieto rastliny však nemajú až takú schopnosť odolávať mrazu ako je to pri druhoch určených do záhrad.

Bambus v črepníku

Dôležité je, aby mala nádoba otvor na odtekanie prebytočnej vody. Takto sa predchádza premokreniu rastliny a následnému hnitiu jej koreňov. Ďalšou dôležitou zásadou je častejšie zalievanie, a to práve kvôli odvodňovaciemu otvoru. Pokiaľ ste sa rozhodli pre pestovanie bambusov doma alebo v záhrade, prajeme vám mnoho pestovateľských úspechov.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články