Ako ušetriť na spotrebe vody

7 užitočných tipov, ako ušetriť na spotrebe vody

Redakcia - 2. januára 2023 - 5812. zobrazení

Zopár eur navyše sa zíde každému majiteľovi bytu alebo rodinného domu. Jednou z možností, ako ušetriť pri chode domácnosti je využitie niekoľkých osvedčených tipov na úsporu vody, vďaka ktorým vám v peňaženke ostane o niečo viac peňazí. V tomto článku vám prinášame 7 najlepších tipov, ako ušetriť na spotrebe vody v domácnosti.

Pri hľadaní spôsobov, ako ušetriť na spotrebe vody v domácnosti, máte na výber niekoľko možností. Niektoré vyžadujú trochu práce, iné skôr drobné finančné investície, no všetky z nich spája snaha o minimalizovanie výdavkov za stočné. To docielite aj otestovaním našich 7 tipov, ktoré vás nijako neobmedzia, no umožnia vám narábať so spotrebou vody omnoho efektívnejšie. Výsledkom bude úspora, ktorá môže v prípade veľkých viacčlenných domácností dosiahnuť až pár desiatok eur ročne.

Ako ušetriť na spotrebe vody

Ako ušetriť na spotrebe vody?

1. Na WC inštalujte dvojité splachovanie

WC so systémom dvojitého splachovania vám každým spláchnutím dokáže ušetriť zhruba polovicu spotreby vody, ktorá bola na spláchnutie použitá. Kým pri klasickom splachovaní miniete až okolo 7 litrov, v tomto prípade ide „len“ o 3 až 5 litrov. Pri mnohých starších záchodoch je dodatočná inštalácia tohto duálneho systému problémom, no pri nových modeloch sa s ním stretnete celkom bežne. Aj napriek tomu, že sú o niečo drahšie, vzhľadom na 40 až 50 % úsporu vody sa do nich investovať oplatí.

2. Investujte do umývačky riadu

Kúpa kvalitnej umývačky riadu vás vyjde pár stoviek eur, no ako investícia s rýchlou návratnosťou má jasný význam. V porovnaní s klasickým umývaním riadu ušetríte denne od 10 do 20 litrov vody v závislosti od množstva riadu, resp. od intenzity jeho umývania. Úsporou vody sa plusy tohto spotrebiča zďaleka nekončia. Jednou z hlavných predností je aj ušetrená námaha, ktorú by ste vynaložili pri ručnom umývaní.

3. Namontujte si úsporné hlavice

Sprchy a vodovody, na ktoré sa namontujú nové úsporné hlavice, bránia plytvaniu vody. Finta spočíva v znížení prietoku vody, čo funguje aj bez toho, aby ste si to všimli. Prúd však bude rovnako silný, takže pri používaní sprchy alebo batérie sa nemusíte uskromňovať. Podstatné je, že význam využívania takýchto úsporných hlavíc budete vidieť v ročnom zúčtovaní.

4. Vsaďte na pákové batérie

Čo sa týka úspory pri púšťaní vody, úsporný efekt zdobí aj pákové batérie. Výrobcovia hovoria o 60 % úspore, čo sa v celkovom ročnom vyúčtovaní odrazí rozdielom v spotrebe vody až o niekoľko desiatok litrov. Úsporu je možné zvýšiť aj pomocou inštalácie perlátorov, ktoré sú ďalším praktickým doplnkom na znižovanie spotreby. Navyše, pákové batérie, či už s perlátorom alebo bez neho, sa postarajú aj o elegantný vzhľad.

5. Dajte do poriadku všetky poruchy

Každá nehnuteľnosť potrebuje občasnú revíziu a ani vodovodné systémy nie sú výnimkou. Kontrola vodovodov, odtokov či zariadení využívaných pri varení a kúpaní vám pomôže odstrániť chyby, za ktoré sa platí zvýšenou spotrebou vody. Pri poškodených hlaviciach alebo batériách sa totiž zvyšuje celkový prietok vody. Ešte väčší problém z hľadiska spotreby nastáva pri poškodenom záchode a jeho splachovacom systéme, kedy môže spotreba vody narásť až o pár litrov denne.

6. Na záhrade používajte zavlažovací systém

Možnosť ušetriť na spotrebe vody ocenia najmä majitelia rodinných domov s veľkým pozemkom. Platí to obzvlášť v prípadoch, keď je súčasťou exteriéru veľký trávnik alebo záhrada so zeleninou. Vtedy spotreba narastá kvôli potrebe pravidelného polievania. Množstvo použitej vody sa však dá trochu znížiť. Slúži na to automatický zavlažovací systém, ktorý polieva rovnomerne a v primeraných dávkach.

7. Inštalujte si systém na recykláciu vody

Posledný zo sedmičky úsporných tipov sa radí k finančne náročnejším. Špeciálne systémy na recykláciu vody totiž využívajú najmodernejšie technológie, ktoré tieto zariadenia predražujú. Investícia do takéhoto systému však prináša vysokú mieru úspory, ktorú je možné dosiahnuť vďaka opätovnému použitiu odpadovej vody. Tá sa hodí najmä na umývanie auta alebo iné práce, pri ktorých nie je nutná čistá pitná voda.

Ako ušetriť na energiách v domácnosti?

Rok 2023 nám klope na dvere a s ním aj očakávané zvyšovanie cien energií. Aj vy si lámete hlavu s tým, ako ušetriť?

Šetrenie elektrickej energie

Cena vody mala v posledných rokoch opakovane stúpajúcu tendenciu a nútila vás míňať za jej odber viac peňazí. Tomu sa môžete vyhnúť práve otestovaním týchto 7 užitočných tipov. Prečo to neskúsiť? Nie je čo stratiť a v konečnom dôsledku vám to môže priniesť zopár eur ročne k dobru.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články