Šetrenie elektrickej energie

Ako ušetriť na energiách v domácnosti

Reklamný článok - 30. novembra 2022 - 798. zobrazení

Rok 2023 nám klope na dvere a s ním aj očakávané zvyšovanie cien energií. Aj vy si lámete hlavu s tým, ako ušetriť? Pripravili sme pre vás tipy, ktoré vám pomôžu znížiť spotrebu vašej domácnosti a ušetriť aspoň pár eur. Pretože každé euro sa počíta.

Neprekurujte zbytočne

Podlahové kúrenie dokáže podľa odhadov v porovnaní s vykurovaním prostredníctvom radiátorov znížiť spotrebu až o 15 %. Samozrejme, ak takýto druh vykurovania ešte nemáte, ide o investíciu navyše a ak sa aj pre ňu odhodláte, nebudete ju robiť počas hlavnej vykurovacej sezóny.

No ušetriť na kúrení môžete aj napriek tomu. Stačí, ak si doma znížite nastavenú teplotu o 1 stupeň a ročne tak môžete znížiť náklady potrebné na vykurovanie až o 6 %. Úplne najlepším riešením bude termostat, ktorý viete nastaviť v rôznych hodinách dňa na rôzne teploty. Predsa len, spí sa lepšie pri nižšej teplote a cez deň zas oceníte inú teplotu. Ale na prekurovanie a chodenie doma v zime v krátkych nohaviciach a tričku zabudnite. A spotreba vašej energie na vykurovanie bude razom príjemnejšia.

Vetrajte nárazovo

Mnohí ľudia v snahe ušetriť na vykurovaní cez zimu takmer nevetrajú. To je veľká chyba. Domácnosť aj vy potrebuje dýchať, a preto je prísun čerstvého vzduchu nevyhnutnosť. Vetrať preto určite neprestávajte. Len na rozdiel od vetrania v lete, kedy máte okno pootvorené pokojne aj celý deň, zmeňte štýl vetrania.

Vetrajte len raz denne, ale poriadne. Pootvárajte naraz okná vo všetkých miestnostiach v dome dokorán a nechajte takto vetrať pár minút. Následne už počas celého dňa okná neotvárajte.

Nesvieťte zbytočne v miestnostiach, v ktorých sa nikto nenachádza

Aj taký malý zlozvyk, akým je vysvietený celý dom, vie byť veľkým žrútom energií. Naučte sa preto zhasínať hneď, ako opustíte miestnosť, do ktorej sa už neplánujte vrátiť. Nepotrebujete predsa večer svietiť v celom dome, ak ho celý tvárite len v jednej miestnosti.

Pridajte k pravidelnému zhasínaniu ešte aj výmenu žiaroviek za LED žiarovky, ktoré nespotrebujú toľko energie a budete milo prekvapení, ako málo stačí k úspore.

Energia z obnoviteľných zdrojov

Obnoviteľné zdroje energie predstavujú jednu z najlepších možností, ako ušetriť na energiách dlhodobo. Samozrejme, nezaobídu sa bez veľkej vstupnej investície. Vhodným riešením však môže byť napríklad dotácia na tepelné čerpadlo, ktorá vám pomôže prefinancovať väčšiu časť nákladov.

V rámci projektu obnovy rodinných domov môžete v roku 2023 získať zaujímavé financie aj na rôzne ďalšie rekonštrukcie domu zamerané na úsporu energií. Tieto úpravy starších domov sa preto dnes oplatia viac, ako kedykoľvek predtým.

Zabudnite na ručné umývanie riadu

Umývanie riadu v umývačke na riad je nielen pohodlné, ale aj šetrné. Chytáte sa za hlavu, o čom to rozprávame, keď predsa umývačka potrebuje k svojej činnosti elektrinu a vy žiadny pohon nepotrebujete?

Hovoríme o úspore vody, ktorú získate, vďaka umývačke riadu. Tá si na jedno umytie riadu vystačí približne s 10 l vody. Vy ich potrebujete násobne viac. Ide tak o úsporu, ktorá sa oplatí aj vtedy, ak vezmeme do úvahy aj spotrebovanú elektrickú energiu. Dôležité však je, aby ste ju vždy púšťali plne naloženú.

Osteospermum: Nenáročná teplomilná sedmokráska z Afriky

Viete, ako sa pestuje osteospermum? Ako často vyžaduje africká sedmokráska hnojenie? Viete, kedy strihať osteospermum (africkú sedmokrásku)?

Osteospermum

Nebojte sa vymeniť staré spotrebiče za nové

Staršie elektrické spotrebiče sú náročné na spotrebu elektrickej energie. Ak máte doma staršiu chladničku, mrazničku, práčku či sušičku, oplatí sa vám preto uvažovať o kúpe novej.

Investícia, ktorú potrebuje na kúpu nového spotrebiča, sa vám vráti skôr, než by ste si mohli myslieť. Už prechod od jednej energetickej triedy k lepšej so sebou prináša nemalú úsporu. A ak vymeníte starý spotrebič za spotrebič, ktorý sa nachádza o 3 až 4 triedy vyššie, úspora na energiách bude naozaj citeľná. Šetrenie na energiách sa zdá byť zložité. No niekedy k úspore môžu pomôcť aj maličkosti. Vyskúšajte napríklad odstránenie zlozvykov ako je pustená voda počas umývania zubov, neustále otváranie rúry na pečenie počas pečenia alebo zbytočné splachovanie WC veľkým množstvom vody.

Zdroj obrázku: Pexels.com

  • Kategórie

Podobné články