Taliansky dizajn

Taliansky interiérový dizajn: čím je výnimočný?

Reklamný článok - 28. mája 2022 - 1313. zobrazení

Spojenie starého s novým, krásny a funkčný nábytok, štýlový luster a svietidlá. To je len malá ochutnávka z ponuky talianskeho interiérového dizajnu.

Ak hľadáte inšpiráciu nielen na zariadenie svojho interiéru, zájdite do Talianska. Ohúri vás temperament domácich, veľkolepá kuchyňa, trendy oblečenie i architektúra. Za srdce vás rozhodne chytí aj taliansky interiérový dizajn. Pocítite túžbu odniesť si z neho aspoň niečo aj k sebe domov.

Časy, keď jedna talianska rodina vlastnila obrovský kamenný dom, vyznačujúci sa priestrannosťou a dostatkom svetla, sú preč. Taliani sú však majstri vo využívaní miesta – stačí šikovne rozmiestniť funkčný nábytok, vybrať luster s doplnkovým osvetlením, pohrať sa s bytovými doplnkami a veľký, svetlý a vzdušný interiér je na svete a to na niekoľkých metroch štvorcových.

Kam siaha jeho história?

Popísať históriu talianskeho interiérového dizajnu v niekoľkých vetách je nemožné. Určite však treba nahliadnuť do obdobia starého Ríma. Starí Rimania kládli pri zariaďovaní svojich príbytkov dôraz na estetiku. Milovali komfort, užitočnosť a krásu. Elegantné architektonické detaily dokonale vyvažovali jednoduchosťou.

Existujú zmienky z obdobia 15. storočia, v ktorých cestovatelia z rôznych kútov sveta písali o famóznych budovách z Florencie, Ríma či Milána.

S pribúdajúcim časom sa taliansky dizajn bývania menil. Aktuálne je o dobrom vkuse, minimalizme a niekoľkých luxusných kúskoch. Kvalita prevláda nad kvantitou. Smelo kombinuje moderné prvky s rustikálnymi, nechá vyniknúť tehlové steny, nádherný luster, alebo ultramodernú lampu vo výraznej farbe a lesku.

Taliansky interiér

Prvky moderného talianskeho dizajnu bývania

Moderný taliansky interiérový dizajn charakterizuje niekoľko znakov. Pokiaľ sa ich budete držať, nešliapnete vedľa. Čo je dôležité?

Efektívne využitie miesta a minimalizmus

Väčšina bytov vo veľkých talianskych mestách má neveľkú rozlohu. Kľúčom k úspechu je teda šikovné využitie miesta, ktoré je k dispozícii. Vyvolať pocit veľkého, vzdušného a svetlého priestoru je jedným z kľúčov k úspechu.

Aj preto cítiť v interiéroch závan zdravého minimalizmu – čistota, prehľadnosť a funkčnosť nábytku sú dôležitejšie ako nikdy predtým. Jednoduchá rozkladacia pohovka s úložným priestorom má jednoznačne prednosť pred pohovkou čisto na sedenie, patriacou medzi horúce novinky tohto roka od svetoznámeho dizajnéra.

Prírodné materiály a kombinácia starého s novým

Okrem toho dominujú farby evokujúce čistotu, ako napríklad biela, ďalej podlahy z prírodných materiálov (drevo, mramor…), tehlové a kamenné obklady, vysokokvalitné textílie (zamat, organza, koža…) a terakota.

Priznaná pôvodná tehlová stena s moderným nábytkom je pre taliansky interiérový dizajn typická – kombinovanie starého s novým je stále v kurze.

Obývacia kuchyňa

Ako je to s kuchyňou? Zatiaľ čo v minulosti bola táto miestnosť záležitosťou služobníctva, dnes je srdcom talianskej domácnosti. Je v nej kladený dôraz na pohodlie. V mnohých rodinách je niečo ako druhá obývačka v menšom. Azda najvýstižnejší je pojem obývacia kuchyňa. Stredobodom miestnosti býva veľký drevený stôl. V otvorených poličkách sa nachádzajú dekoratívne nádoby, vázy, kuchárske knihy či obrazy.

Štýlové osvetlenie

Čo sa týka osvetlenia, nie sú určené presné pravidlá pre ich výber. In je veľký zdobený luster, slúžiaci na zvýraznenie výšky stropu v byte, doplnený niekoľkými lampami vytvárajúcimi príjemné svetlo.

Viaceré zdroje osvetlenia sú typické pre obývačku s veľkým krbom, lesknúcou sa mramorovou dlažbou a veľkými rastlinami, ako citrónovníky alebo olivovníky v terakotových kvetináčoch.

Jednoduché pravidlá, ako dosiahnuť dokonalosť talianskeho interiérového dizajnu v kocke:

  • Vzdušnosť, priestrannosť a svetlosť interiéru zabezpečíte zdravým minimalizmom a využívaním funkčného nábytku.
  • Kombinujte staré s novým. Investujte do niekoľkých luxusných kúskov, ktoré miestnosť vytrhnú z priemernosti.
  • Vysoké stropy zvýrazní zdobený luster. Vyberte si taký, ktorý podčiarkuje dizajn interiéru.
  • Nezabúdajte, že kuchyňa je srdcom domu a vystihuje ju výraz obývacia kuchyňa.
  • Preferujte prírodné materiály, vysokokvalitné textílie a nezabudnite na olivovníky alebo citrusovníky v terakotových alebo kamenných kvetináčoch.

Zdroj obrázkov: Unsplash.com

  • Kategórie

Podobné články