Malý byt, veľký potenciál

Malý byt, veľký potenciál

Redakcia - 6. novembra 2013 - 4199. zobrazení

Tlačíme sa v byte! My všetci a veci, a ešte k tomu mačka a náš pes!

povzdychla si pani Miazgová v zvučke obľúbeného animovaného seriálu. Bohužiaľ, s týmto javom sa stretávame nielen v spomínanej rozprávke, ale predovšetkým v realite.

Najjednoduchším (a najhumánnejším) spôsobom, ako sa v malom byte „netlačiť“, je redukcia nepotrebných vecí. Dobre si zvážte, čo v malom byte skutočne potrebujete skladovať a čo si nájde vhodnejšie miesto niekde inde. A možno práve vaše zbytočnosti môžu byť pokladom pre niekoho ďalšieho.

schody

Na ostatné veci je vhodné prispôsobiť úložné priestory tak, aby sme o nich, ideálne, ani nevedeli. Aj jedna menšia skriňa nás môže obrať o drahocenný meter štvorcový! Poobzerajte sa, koľko priestoru sa nachádza nad vašimi hlavami. Na sezónne oblečenie, náradie a iné pomôcky môžeme používať menšie skrinky umiestnené po obvode miestnosti, tesne pod stropom, s prístupom pomocou rebríka – malé nepohodlie pri sťahovaní týchto vecí v rámci zmeny sezóny nám vynahradí pohľad do priestrannej predsiene. Ak budú navyše skrinky vo farbe stropného náteru, akoby sa stratili.

ulozny-priestor

Ďalším skvelým nápadom, ako si pomôcť k zlepšeniu priestorových podmienok sú aj multifunkčné nábytkové zostavy. Za oceánom veľmi obľúbené vyklápacie postele by si aj v našich bytoch našli nepochybne svoje miesto.

Aby ste do vášho nového malého – veľkého bytu vniesli ešte viac vzdušnosti, vyhnite sa sýtym a tmavým farbám. Steny voľte v pastelových odtieňoch, ideálne biele. Na oknách by tiež nemali visieť ťažké závesy, prednosť majú ľahké záclony.

Priestor opticky zväčšíme aj tapetou s horizontálne orientovanými jemnými prúžkami – vzorované tapety volíme len na jednu, vizuálne dominantnú stenu miestnosti. V malých bytoch sa vyhnime veľkým a komplikovaným vzorom, mohli by na malé rozmery miestnosti zbytočne upozorňovať. Ak sme sa rozhodli položiť v miestnosti parkety, ich smer by mal byť rovnobežný s dlhšou stranou miestnosti.

pod-stropom

Štatistické údaje poukazujú na to, že približne 40% obyvateľov Slovenska žije v rámci svojho obydlia v nedostatočných priestorových podmienkach. Čo však jeden vníma ako problém, druhý môže vnímať ako výzvu. Veď kúzlo malých bytov býva často práve v tom, že si človek, dotlačený nedostatkom priestoru, vymýšľa kreatívne spôsoby na to, aby si život zjednodušil. Zjednodušte si ho aj vy.

Text: Nina Kvasňovská    Foto: Alvhem makléri & interior

  • Kategórie

Podobné články