Klimatizácia a jej montáž

Aká klimatizácia do bytu je najlepšia?

Redakcia - 5. septembra 2019 - 4172. zobrazení

Poznáme ju ako letného pomocníka, ktorý nám pomáha počas tých najteplejších dní. Jej využitie však nemá iba sezónny charakter. Tie najlepšie klimatizácie s ponukou viacerých užitočných funkcií nám totiž poslúžia kedykoľvek počas roka. Stačí si vybrať správne zariadenie vhodné k podmienkam vo vašej domácnosti.

Klimatizácia do bytu

Trh s predajom klimatizačných jednotiek ponúka stále viac kvalitných modelov za rozumnú cenu. Pri kúpe nového zariadenia si tak môžeme vybrať zo širokej ponuky, ktorá nám umožní nájsť vhodnú klimatizáciu do bytu. Podarí sa nám to vďaka zohľadneniu niekoľkých faktorov, od ktorých závisí, či bude zariadenie kvalitné, bezpečné a či sa zladí s prostredím domácnosti.

Podľa čoho sa vyberá klimatizácia do bytu?

Faktorov, podľa ktorých si vyberať klimatizáciu do bytu, je viacero. Kľúčovú úlohu zohrávajú najmä parametre spojené s výkonom, no nemenej dôležitý je aj dizajn daného modelu a popri ňom sledovaný celkový pomer ceny a kvality.

 • Vzhľad – Praktický úžitok je len polovicou toho, čo klimatizácia do bytu ponúka. Jej prínos spočíva aj v štýlovom dizajne, ktorý zdobí väčšinu modelov v predaji. Líšiť sa môžu farbou, a to od bielej cez striebornú až po netradičné čierne prevedenia, alebo tvarom, medzi ktorými sú obľúbené najmä štíhle modely so zaoblenými rohmi.
 • Veľkosť – So vzhľadom súvisí aj samotná veľkosť zariadenia. Pri výbere klimatizácie do bytu by ste mali brať ohľad na to, koľko miesta v izbe zaplní. Aj preto sa najlepšie predávajú nástenné modely schopné splniť takéto požiadavky.
 • Výkon – Aj keď vzhľad a veľkosť sú pri výbere klimatizácie smerodajné, bez kvalitatívnych parametrov nebude zariadenie plnohodnotným doplnkom. Sledovať by sa mal najmä výkon, ktorého optimálne hodnoty závisia od veľkosti miestnosti, jej orientácie či počtu osôb v byte. Pri izbách s priemernou veľkosťou sa odporúča vsádzať na zariadenia s výkonom do 5-6 kW.
 • Spotreba – Spotreba úzko súvisí s výkonom. Pri vyššom výkone sa klimatizácia často zapína a vypína, čoho výsledkom je zvýšenie spotreby. Vyššia spotreba je aj pri slabšom výkone, kedy klimatizácia beží bez prestávky, čo sa na celkovej spotrebe ukáže okamžite.
 • Hlučnosť – Klimatizácia do bytu má byť čo najtichšia, takže hlučnosť je ďalším kľúčovým faktorom. Výrobcovia v súčasnosti pracujú na tichých modeloch, ktoré svoju prevádzku zvládnu aj na úrovni pod 20 decibelov.

Náš TIP na najpredávanejšie mobilné klimatizácie do bytu

Biet AC7003

Klarstein

Biet AC12004

Biet AC7003 - klimatizácia do bytu
Hodnotenie

Cena: od 249.00 €

Klarstein - klimatizácia do bytu
Hodnotenie

Cena: od 330.00 €

Biet AC 12004 - klimatizácia do bytu
Hodnotenie

Cena: od 330.00 €

Najpredávanejšie druhy bytových klimatizácii

 • Nástenné – Žiadna iná klimatizácia do bytu sa nepredáva tak ako tá nástenná. Nielenže šetria miestom a ich prevádzka patrí k tým najtichším spomedzi všetkých druhov na trhu, pochváliť sa môžu aj nízkou spotrebou.
 • Parapetné – Nízkou spotrebou a veľmi dobrou schopnosťou šetriť miestom sa vyznačujú aj parapetné klimatizácie. Populárne sú aj vďaka možnosti využiť ich ako náhradu za klasické radiátory.
Mobilné klimatizácie
 • Kazetové – Tieto klimatizácie sa v bytoch vyskytujú len sporadicky. Problémom je spôsob ich inštalácie, ktorá si vyžaduje tzv. kazetový strop. Vhodné sú skôr do predajní alebo kancelárií, prípadne do veľkých mezonetových bytov situovaných v podkroví.
 • Mobilné – Kým vyššie spomenuté modely vyžadujú inštaláciu, kvôli ktorej musia byť stále na jednom mieste, mobilná klimatizácia do bytu nám poslúži ako prenosné zariadenie. To si však pýta daň v podobe nižšieho výkonu a často aj porovnateľne vyššej spotreby.

Oplatí sa tepelné čerpadlo do bytu?

Ako znižovať náklady za energie? Oplatí sa tepelné čerpadlo v byte? Aké typy tepelných čerpadiel sú vhodné do bytov? Aké sú ich výhody?

Tepelné čerpadlá

Aké funkcie by mala mať kvalitná klimatizácia do bytu?

 • Ochladzovanie vzduchu – Primárna funkcia klimatizácie je jasná. Jej úloha spočíva hlavne v ochladzovaní vzduchu počas horúcich dní. Tým, ale jej využitie zďaleka nekončí a čím je zariadenie kvalitnejšie, tým viac funkcií vám ponúkne.
 • Vykurovanie priestoru – Moderná klimatizácia do bytu sa dá využiť aj na vykurovanie izieb. K tomu, ale potrebuje reverzáciu, teda napojenie na tepelné čerpadlo, vďaka čomu sa funkcia zariadenia zmení z ochladzovania priestoru na jeho vykurovanie. Takto vybavené modely sa však z praktických dôvodov málokedy vyskytujú v bytoch.
 • Odvlhčovanie priestoru – Ak máte doma problémy so zvýšenou vlhkosťou, klimatizácia do bytu vám s tým môže pomôcť. Viaceré modely sa vyrábajú aj s funkciou odvlhčovania, a to v niekoľkých režimoch, ktoré neprispievajú iba k rýchlejšiemu sušeniu bielizne. Vďaka nim môžu postupne schnúť aj mokré múry v budove.
 • Filtrovanie ovzdušia – Prítomnosť klimatizácie má význam aj pri čistení vzduchu v domácom prostredí. Tým najkvalitnejším modelom totiž nechýbajú rôzne filtre schopné pohlcovať prach či dokonca ničiť škodlivé mikroorganizmy.
Klimatizácia a regulácia teploty

Pozor na niekoľko nevýhod klimatizácie do bytu!

Vyššie uvedené výhody prinášajú majiteľom bytov úžitok iba vtedy, ak dokážu eliminovať aj zopár záporných stránok týchto zariadení. Tie sa týkajú najmä finančných nárokov a nie vždy priaznivého vplyvu na zdravie obyvateľov.

 • Spotreba energie – Ako sme už spomínali, spotrebu klimatizácie do istej miery dokážeme regulovať vlastným pričinením. Napriek tomu jej prevádzka spáli celkom slušné množstvo energie, a to aj pri zariadeniach radených do najvyššej energetickej triedy.
 • Vplyv na zdravie – Ďalšou nevýhodou je negatívny vplyv na zdravie obyvateľov. Tomu sa ale dá predísť správnym používaním zariadenia. Odborníci upozorňujú na nastavenie optimálnej teploty, ktorá nemá byť v porovnaní s teplotou vonku vyššia alebo nižšia o viac ako 5 až 7 stupňov. Dôležitá je aj správna poloha klimatizácie. Chladný vzduch totiž nemá fúkať na hlavu a krk.
 • Pravidelná údržba – Klimatizácie patria do kategórie spotrebičov, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Pravidelné čistenie od plesní, baktérií a nečistôt nepotrebujú len kvôli bezpečnému chodu. Zanesené zariadenia pôsobia nepriaznivo aj na zdravie.

Klimatizácia do bytu odľahčí náš rozpočet o pár stoviek eur. Aj preto by táto investícia mala byť premyslená a dlhodobá, čo nám neprinesie iba praktický úžitok a úsporu energie. Cieľom je zvyšovať komfort v byte bez toho, aby to ohrozovalo ľudské zdravie.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články