Oplatí sa tepelné čerpadlo do bytu?

Oplatí sa tepelné čerpadlo do bytu?

Redakcia - 20. apríla 2017 - 6909. zobrazení

Majitelia budov majú viacero možností, ako znižovať náklady za energie. V zozname úsporných technologických zariadení nechýbajú ani tepelné čerpadlá. Tie sa využívajú aj v bytových domoch, no otázne je, či  sa v tomto prípade stávajú výhodnou investíciou.

Na prítomnosť tepelných čerpadiel ako zdrojov energie v bytových domoch sme zvyknutí. Iné to je v situácii, keď sa majiteľ bytu rozhodne pre inštaláciu vlastného zariadenia využívaného iba pre účely jeho domácnosti. Tieto prípady sú stále jediné, pod čo sa podpisuje nejednotný názor na to, či má po finančnej stránke zmysel inštalovať tepelné čerpadlo do bytu.

Tepelné čerpadlá vhodné do bytov

Tepelné čerpadlá vhodné do bytov

Súčasný trh ponúka široké spektrum zariadení, ktoré sa hodia do všetkých možných typov nehnuteľností. V prípade prevádzky v bytoch sa najčastejšie skloňujú modely fungujúce na princípe vzduch-vzduch alebo vzduch-voda.

Vzduch-vzduch: Sú najpredávanejšie, fungujú na rovnakom princípe ako klimatizácia.

Vzduch-voda: Využívajú sa v menších bytoch, vykurujú formou vytápania do radiátorov.

Viessmann

Výhody tepelného čerpadla v byte:

– tichá a nerušivá prevádzka

– minimálna spotreba energie

– udržiavanie optimálnej teploty

– efektívne vykurovanie aj počas mrazov

Výhodnosť investície závisí od konkrétneho bytu

úsporného zdroja tepla

Napriek viacerým výhodám sa s tepelnými čerpadlami v bytoch spájajú aj isté otázniky. Tie sa týkajú hlavne ekonomickej výhodnosti, čo vždy závisí od daného bytu, jeho výmery alebo počtu obyvateľov. Práve na základe zhodnotenia týchto faktorov si nájdete vhodné zariadenie, ktoré si svoju úlohu úsporného zdroja tepla naozaj splní.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/Foto: Viessmann.sk

  • Kategórie

Podobné články