Tepelné čerpadlo

Vyberáme tepelné čerpadlo – na čo si dať pozor?

Reklamný článok - 31. októbra 2019 - 3000. zobrazení

Tepelné čerpadlo je bezosporu najlacnejším zdrojom tepla, aj keď sa do neho musí spočiatku investovať viac peňazí než do teplovodu, elektrického či plynového kotla.

Ak uvažujete o tepelnom čerpadle, nesústreďte sa pritom len na samotný produkt, ale aj na referencie predajcu a rozsah poskytovaných záruk, servisných i ďalších služieb. Zaujímajte sa o to, koľko čerpadiel už predal, aj o šírke jeho sortimentu. Obvyklou praxou sú totiž ponuky lacných jednotiek vzduch/vzduch a vzduch/voda, ktoré sa síce jednoducho inštalujú, ale z dlhodobého hľadiska neslúžia práve najlepšie.

Solídny dodávateľ vám podľa potreby namontuje aj náročnejšie tepelné čerpadlá voda/voda či zem/voda (závislé na zemných kolektoroch). Po všetkých stránkach je výhodnejšie spolupracovať priamo s tradičným výrobcom tepelného čerpadla, nie len predajcom, ktorý môže z trhu zo dňa na deň zmiznúť…

Vopred si spočítajte náklady na prevádzku tepelného čerpadla

U konkrétneho tepelného čerpadla vždy overte, že jeho výkon zodpovedá uvedeným údajom. Minimálne hodnoty efektívnosti COP (vykurovacieho výkonu) sú pri čerpadlách zem/voda 4,3; voda/voda 5,1; vzduch/voda 3,1 a pri čerpadlách priame odparovanie/voda 4,3. Problém je s tým, že deklarované údaje nie vždy zodpovedajú skutočnosti. Lepšie je riadiť sa faktorom SCOP odrážajúcim sezónne energetickú účinnosť, alebo sa rovno zamerať na tepelné čerpadlá zodpovedajúce európskym štandardom.

Tepelné čerpadlá

Potrebné záruky vám zaistí Európska značka kvality Q

Aby vám tepelné čerpadlo perfektne slúžilo dlhé roky, potrebujete mať predovšetkým zodpovedného partnera – zručného dodávateľa ochotného poskytnúť aj odbornú radu a stopercentný servis po celú dobu životnosti tepelného čerpadla. Európska značka kvality Q, udeľovaná najlepším tepelným čerpadlám, vám na príslušnom modeli zaručí:

  • pravdivo uvedené parametre vykurovacieho faktoru a hlučnosti
  • hlavné časti zhotovené podľa národných i medzinárodných štandardov
  • certifikát z akreditovanej a overenej skúšobne
  • technickú podporu a servisnú sieť s reakciou do 24 hodín
  • odovzdanie kompletného zariadenia s návodom v národnom jazyku
  • garanciu dodávky náhradných dielov po dobu aspoň 10 rokov

Prezrite si jednotlivé typy tepelných čerpadiel od skúseného výrobcu s centrálou vo Švédsku, ktorý má širokú servisnú sieť aj na slovensku. Patrí medzi popredných dodávateľov tepelných čerpadiel s Európskou značkou kvality Q, najmä laikom značne uľahčuje výber.

  • Kategórie

Podobné články