Tučnolist - Crassula

Pestujeme tučnolist – jeden z najobľúbenejších sukulentov

Redakcia - 1. júla 2019 - 2024. zobrazení

Kým niektoré rastliny vynikajú svojou extrovertnou charizmou, iné si získavajú srdcia záhradkárov skôr svojou jednoduchosťou. A potom sú tu tie, ktoré stoja niekde uprostred, čo z nich robí obľúbenú voľbu pre všetky typy pestovateľov. Práve k takým sa radí aj stále viacej obľúbený tučnolist (Crassula).

Tučnolist

Ak vám pojem tučnolist nič nevraví, podľa názvu by ste ho zrejme zaradili medzi tie väčšie a plnoštíhlejšie druhy. S tými má však stály člen našich záhrad a domácností spoločného dosť málo. Väčšinu pestovateľov na ňom priťahuje skôr jeho nenápadný tvar, nenáročné pestovanie a možnosť mať ho vonku, ale aj vnútri.

Kde sa mu darí najlepšie?

Starý známy sukulent nikdy nepohrdne dostatkom svetla. Viacerým z vyše 300 druhov tejto rastliny nevadí umiestnenie na slnku, ktoré im pomáha udržiavať si sýtozelené listy. Pre istotu vám však odporúčame tučnolist umiestniť niekde do polotieňa. V prípade, že ho necháte vo vnútri, ocení polohu pri parapete, resp. na nej.

Tučnolist

Náš TIP na kvalitné substráty pre sukulenty

Rašelina Soběslav

Agro substrát

Forestina substrát

Rašelina Soběslav
Hodnotenie

Cena: od 2.40 €

Agro substrát
Hodnotenie

Cena: od 1.70 €

Forestina substrát
Hodnotenie

Cena: od 2.89 €

Ako často tučnolist polievať?

Aj keď od kaktusu má tučnolist ďaleko, s jeho polievaním je to takmer navlas podobné. Vodu si uchováva v listoch, takže potreba zálievky je minimálna. Obzvlášť, ak je zasadený v mierne kyslastej zemine optimálnej pre kaktusy a sukulenty. Vtedy ho stačí polievať raz za mesiac, resp. raz za 2 mesiace. 

„Živé kamene“ alebo Lithopsy? Poznáte tieto jedinečné sukulenty?

Lithopsy sú jedinečné druhy sukulentov, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú kamene. Viete ako pestovať tieto „živé kamene“, resp. Lithopsy?

„Živé kamene“ alebo Lithopsy? Poznáte tieto jedinečné sukulenty?

Pozor na plesne a hnilobu!

Odpor voči častej zálievke vám tučnolist môže dať najavo aj malými zelenými povlakmi. Ak ich na stonke alebo listoch spozorujete, máte dočinenie s plesňou, s ktorou tučnolist bojuje takmer vždy po prelievaní pôdy. Nemenej vážnym problémom je bakteriálna hniloba, ktorú je nutné riešiť odrezávaním poškodených listov, resp. celých vetvičiek.

Kvitnúci tučnolist

Keď idete tučnolist množiť…

S jednoduchou starostlivosťou o tučnolist sa spája aj nenáročný spôsob jeho rozmnožovania. Pri tejto prácičke postačí odrezať zopár vrcholkov a zasadiť ich do kyslej pôdy pre sukulenty. Kvetináč s odrezkami umiestnite na slnko, mierne polejte a nechajte ho aspoň týždeň na pokoji.

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Tučnolist v sebe ukrýva jedno tajomstvo, ktoré vám odhalí len vtedy, ak ho pestujete dlhšie? Po takých 5-7 rokoch začína kvitnúť. Jeho kvety sú síce skromnejšie, no v plnom rozkvete oživia každú záhradu a interiér.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články