Fikus

Viete, ako sa správne starať o fikus?

Redakcia - 26. júna 2019 - 1324. zobrazení

Nie je Európan, no darí sa mu tu viac ako iným domácim druhom. Jeho pestovanie nie je najľahšie, no ak ho zvládnete, bude vašim verným priateľom a odvďačí sa vám svojou krásou. Nie je veľmi známy pod svojim pôvodným názvom – figovník, no ak spomeniete fikus, viacerým sa okamžite vybaví, s kým majú tú česť.

Nájsť figovník v slovenských domácnostiach nebolo problémom v minulosti a nie je to ním ani teraz. Majitelia, ktorých chodby, obývačky alebo kuchyne tento kráľ medzi izbovými rastlinami zdobí, sa však zhodnú, že nárokmi rozhodne nešetrí. Začiatočníci, ktorí sa k jeho pestovaniu ešte len dostávajú, tak určite ocenia zopár osvedčených rád.

Kde fikus umiestniť?

Výber polohy je pre figovník nesmierne dôležitý. Druhy so svetlejšími listami vyžadujú viacej svetla, no vyhnite sa priamemu slnku. Tmavšie druhy sa uspokoja aj v polotieni. Dôležitá je hlavne teplota v izbe, ktorá by sa mala pohybovať od 15 do 25 stupňov, bez väčších výkyvov.

Náš TIP na obľúbené umelé fikusy

Fikus 200 cm

Fikus 240 cm

Fikus 200 cm

Umelý fikus
Hodnotenie

Cena: od 69.00 €

Umelý fikus
Hodnotenie

Cena: od 133.90 €

Umelý fikus panašovaný
Hodnotenie

Cena: od 56.00 €

Na akú pôdu vsadiť?

S pôdou si veľa starostí robiť netreba. Fikus zvládne rôzne substráty, aj keď najlepšie mu robia tie rašelinové. Rastlina sa však dá pestovať aj hydroponicky, teda s koreňmi len vo vode bez pôdy.

Koľko svetla dopriať?

Priame slnečné svetlo má negatívny dopad, príliš tmavé prostredie škodí fikusom ešte viac. Poloha v presvetlenej miestnosti, ideálne trochu ďalej od okna, bude tou najlepšou voľbou.

Trápi vás pleseň na rastlinách? Poradíme vám ako sa jej zbaviť

Trápi vás pleseň na kvetoch? Neviete ako sa jej zbaviť? Poradíme vám ako účinne zlikvidovať pleseň na kvetoch. Aké typy plesní poznáme?

Trápi vás pleseň na rastlinách? Poradíme vám ako sa jej zbaviť

Ako často polievať fikus?

Polievať sa odporúča až po tom, čo pôda v kvetináči trochu uschne. Prelievanie je pre fikus priam životu nebezpečné a mohlo by sa skončiť okamžitým opadaním listov, čím by prišiel o svoju najväčšiu pýchu.

Ako fikus rozmnožovať?

Jednoduché rozmnožovanie sa dá zvládnuť hocikedy na jar alebo počas leta. Odrezky stačí ponechať voľne namočené vo vode, kde zapustia korienky a následne môžu byť zasadené do kvetináčov. Ak sa chystáte pustiť do pestovania fikusu, určite choďte do toho. Rastlina, ktorá patrí k tým najčastejším izbovým druhom, je príjemným spestrením každej domácnosti a kvôli jej kráse sa oplatí podstupovať aj trochu náročnejšiu starostlivosť.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články