Fikus benjamin

Viete, ako sa správne starať o fikus?

Redakcia - 3. apríla 2021 - 21810. zobrazení

Nepochádza z Európy, no darí sa mu tu pomerne viac ako ktorýmkoľvek iným druhom, a to napriek tomu, že jeho pestovanie nie je najľahšie. S niekoľkými osvedčenými tipmi ho ale zvládnete bez väčších problémov, za čo sa vám fikus odmení nielen krásou, ale aj praktickým úžitkom.

Obľúbená izbová rastlina u nás nie je veľmi známa pod svojím pôvodným menom figovník. Takmer po celej Európe ju poznajú skôr ako fikus, ktorý označuje vybrané dekoratívne druhy figovníka. Samotný názov však nič nemení na tom, že ide o jednu z najznámejších izbových rastlín, ktorá sa u nás napriek exotickému pôvodu ihneď udomácnila. Už roky je tak bežnou súčasťou bytov, domov aj kancelárií.

Fikus

Fikus ako malý izbový strom

Popularita fikusov rastie najmä kvôli tomu, že vďaka ich prítomnosti môžete mať doma malý strom. Aj keď nejde o klasickú drevinu, jeho hrubá drevnatá stonka s malou hustou korunkou ho v menšom prevedení celkom dobre imituje. Vzhľad a veľkosť fikusu, samozrejme, závisí od konkrétneho pestovaného druhu. Tých je v celom rode zastúpených viac ako 800, no len niektoré z nich sa pestujú ako bežné izbové rastliny.

Odkiaľ sa k nám fikus dostal?

Botanici stále nevedia jednoznačne určiť presné miesto pôvodu fikusu. Obrovské množstvo druhov totiž vo voľnej prírode rastie takmer po celej východnej Ázii. Odtiaľ pochádzajú aj druhy, ktoré sa už nejaký čas bežne pestujú v strednej Európe. Nakoľko tunajšie podmienky nie sú vhodné na celoročné pestovanie fikusov vonku v exteriéri, väčšina druhov sa pestuje výhradne ako izbová rastlina, prípadne sú v lete na záhrade a koncom jesene sa premiestňujú do interiéru.

Najčastejšie pestované druhy

Fikus malolistý

Dekoratívna rastlina pestovaná ako ozdobný solitér patrí k tým najmenej náročným druhom. Aj to je dôvodom, pre ktorý po nej siaha najviac pestovateľov. Tí ocenia jeho celoročne zelený vzhľad, ktorý vyniká najmä vďaka výške od 50 do 100 cm.

Fikus lesklý

Celoročne zeleným vzhľadom sa môže pochváliť aj fikus lesklý, ktorý je ešte o pár centimetrov vyšší. Jeho výška zvykne dosahovať od 100 do 150 cm. Podobne ako fikus malolistý sa do Európy dostal z Indie.

Fikus lýrovitý

Aj tretí z najpestovanejších druhov je zelený počas celého roka. Jeho porast nie je taký hustý, no vďaka lesklým kožovitým listom s miernou kresbou a lýrovitým tvarom sa postará o splnenie najvyšších estetických nárokov.

Fikus kaučukový

Nie je to tak dávno, čo sa tento druh pestoval kvôli získavaniu latexovej šťavy vhodnej na výrobu gumy. V súčasnosti je ale hlavným účelom jeho pestovania okrasná funkcia, ktorú si tento fikus plní širokými lesklými listami pripomínajúcimi banánovník.

Fikus v kvetináči

Aké podmienky fikus vyžaduje?

Žiadny z uvedených druhov nie je príliš náročný, no napriek tomu mu vytvorte čo najlepšie podmienky. Tie sa spájajú najmä s vhodnou polohou a vnútornou mikroklímou v domácnosti.

Svetlo

Výber polohy je pre fikus a jeho zdravý rast nesmierne dôležitý. Intenzívne slnečné žiarenie môže spáliť jeho listy, tieň má na rastlinu takisto negatívny dopad. Poloha v nejakej svetlejšej miestnosti, no trochu ďalej od okna, bude celkom dobrou voľbou.

Teplo

Dôležitá pre zdravý rast je takisto izbová teplota. Tá by sa mala pohybovať na úrovni od 15 do 25 °C v závislosti od teplomilnosti konkrétneho druhu. V zime môže teplota trochu klesnúť, no nie pod 10 °C, kedy už bude rastline zima a mohla by postupne vyhynúť.

Vlhkosť

Od konkrétneho druhu závisí aj úroveň vlhkosti vzduchu. Nič však nepokazíte, ak ju budete udržiavať na 30 až 40 % bez ohľadu na pestovaný druh. V prípade suchého vzduchu môžete listy kedykoľvek pokropiť vlažnou vodou a dopriať im trochu viac vlhkosti.

Starostlivosť o fikus

Ako sa o fikus správne starať?

Zálievka

Polievať sa odporúča až po tom, čo pôda v kvetináči trochu uschne. Prelievanie je pre fikus priam životu nebezpečné a mohlo by sa skončiť okamžitým opadaním listov, čím by prišiel o svoju najväčšiu pýchu. Pri polievaní mu doprajte dostatok vody, no nie častejšie ako raz za týždeň, resp. po preschnutí vrchnej vrstvy substrátu.

Hnojenie

Potreba minima živín spôsobuje, že fikus nie je odkázaný na časté hnojenie. To by mohlo vyvolať skôr opačný efekt, ktorý by sa prejavil zožltnutím listov, v horšom prípade ich postupným uschýnaním. Hnojiť v menších množstvách, najlepšie tekutým hnojivom, sa odporúča raz za 2 až 3 týždne v období od marca do augusta, najneskôr do septembra.

Množenie

Jednoduché rozmnožovanie pomocou odrezkov sa dá zvládnuť hocikedy na jar alebo počas leta. Mladé odrezky stačí ponechať voľne namočené vo vode, kde veľmi rýchlo zapustia korene. Následne môžu byť zasadené rovno do kvetináča s pripraveným substrátom.

Presádzanie

S presádzaním rastliny sa veľmi neponáhľajte. Do väčšieho kvetináča ju dajte len vtedy, ak prerastá nádobu alebo sa jej korene tlačia na povrch zeminy. Staré fikusy radšej nepresádzajte, nemusia to zvládnuť. Namiesto toho zastrihnite vrchné listy a povrchovú pôdu v kvetináči vymeňte za novú.

Pozor na problémy pri pestovaní

  • Fikus neprelievajte, môžu mu opadať všetky listy.
  • Opadať môžu aj pri zmene polohy alebo prostredia.
  • Ak sa listy stáčajú, zrejme trpia nadmerným svetlom.
  • Udržiavajte vlhkosť, suchý vzduch praje škodcom.

Fikus sa dá tvarovať ako bonsaj

Pravidelný ozdravný a omladzujúci rez je bežnou súčasťou riadnej starostlivosti o fikusy. Tieto rastliny sa však dajú tvarovať aj do podoby malých elegantných bonsajov, ktoré budú použité ako dekoratívne solitéry do domácnosti alebo do pracovne. Strihanie fikusov, ktoré sa menia na bonsaje, sa dokonca stalo predmetom viacerých medzinárodných súťaží. Najkrajšie vytvarované kúsky sa zároveň stávajú súčasťou zbierok milovníkov izbových rastlín, ktorí sú ochotní za takéto kultivary utratiť stovky eur.

FIkus - bonsai

Rastlina má silné čistiace účinky

Okrasný vzhľad nie je ani zďaleka jediným dôvodom, pre ktorý sa fikus objavuje v mnohých domácnostiach. Obľúbená rastlina je známa aj značným praktickým úžitkom. Ten sa spája so schopnosťou čistiť ovzdušie v domácnosti od najškodlivejších toxínov. Podľa opakovaných výskumov patrí medzi izbové rastliny, ktoré sú schopné pohlcovať benzén, formaldehyd alebo xylén, ktoré patria medzi hlavné príčiny tzv. chorôb budov.

5 zaujímavostí o fikuse zo sveta

  • V Biblii sa objavuje ako symbol pokoja a prosperity.
  • Pre moslimov a budhistov ide o posvätný stromček.
  • Kúsok figovníkového listu je v štátnom znaku Thajska.
  • Z fikusu sa vyrábajú farmaceutické glukózové doplnky.
  • Listami niektorých druhov sa v Ázii prikrmujú zvieratá.

Kde a ako sa pestuje obľúbená difenbachia?

Viete, ako sa pestuje exotická difenbachia? Kam ju umiestniť? Aká teplota je na pestovanie difenbachie ideálna? Jedovatá difenbachia…

Difenbachia v kvetináči

Ak sa chystáte pustiť do pestovania fikusu, určite choďte do toho. Rastlina, ktorá patrí k tým najčastejším izbovým druhom, je príjemným spestrením každej domácnosti a kvôli jej kráse sa oplatí podstupovať aj trochu náročnejšiu starostlivosť. Odmenou bude elegantný vzhľad, významný praktický úžitok a trochu exotického závanu, ktorý spríjemní atmosféru vo vašej domácnosti.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články