Osteospermum

Osteospermum: Nenáročná teplomilná sedmokráska z Afriky

Redakcia - 23. novembra 2022 - 2523. zobrazení

Upúta tvarom, očarí sfarbením, poteší nenáročnosťou. Nie náhodou sa osteospermum, často nazývaná aj africká sedmokráska, bežne objavuje v záhradách, na balkónoch aj na terasách. Tie zdobí pôvabnými kvetmi, ktoré vyniknú samostatne aj v kombinácii s ďalšími okrasnými druhmi.

Z juhu Afriky až do európskych exteriérov

Už prívlastok „africká sedmokráska“ napovedá, že osteospermum má svoj pôvodný domov na africkom kontinente. Pochádza z neho väčšina z viac ako 80 známych druhov zaradených do rodu okrasných teplomilných trvaliek rastúcich v rôznych kútoch Afriky. Odtiaľ sa rastlina vyhľadávaná najmä kvôli atraktívnemu vzhľadu a nenáročnému spôsobu pestovania dostala aj do európskych exteriérov, v ktorých sa objavujú viaceré odrody schopné prispôsobiť sa našim klimatickým podmienkam.

Ako osteospermum vyzerá a čím je typická?

  • Dospelá rastlina u nás dorastá do výšky 40 centimetrov.
  • V pôvodných podmienkach dorastá do 120 centimetrov.
  • Jej listy sú kopijovité, ich dĺžka je 5 až 10 centimetrov.
  • Plne rozkvitnuté kvety majú priemer až 10 centimetrov.
  • Sfarbenie kvetov sa odlišuje podľa konkrétneho druhu.
  • Najčastejšie kvitnú v bielych alebo fialových odtieňoch.
  • Kvety niektorých druhov môžu byť dvoj až trojfarebné.
  • Keď prší alebo je zamračené, kvety sa stiahnu a zatvoria.
  • Rastlina má vzpriamený, krovitý alebo prevísajúci vzrast.
  • Spôsob rastu závisí od konkrétneho druhu, resp. odrody.
Osteospermum - africká sedmokráska

Dlhé a opakované kvitnutie od jari do jesene

Napriek rozdielom v spôsobe rastu alebo sfarbení kvetov majú jednotlivé druhy a ich hybridy mnoho spoločného. Jedným zo spoločných znakov je čas rozkvetu a celková dĺžka kvitnutia. Osteospermum je známa opakovaným kvitnutím, vďaka čomu jej sýte kvety zdobia záhradu niekoľko mesiacov vkuse. Pri správnej starostlivosti sa na stonkách objavujú v priebehu mája, v prípade vyšších teplôt môžu výnimočne vykúkať už na konci apríla. Kvitnutie prebieha vo viacerých fázach a obvykle trvá do začiatku septembra, vďaka čomu sú stonky posiate kvetmi aj počas prvých jesenných týždňov.

Osteospermum je letničkou pestovanou v okrasných záhradách

Dlho kvitnúce kvety v sýtych farebných odtieňoch urobia z africkej sedmokrásky stredobod pozornosti v každej okrasnej záhrade. Hodí sa do stredu záhonov aj na ich okraj. Vynikne na balkónoch, terasách aj pri altánkoch. Pokiaľ má zabezpečené optimálne podmienky, dokáže prosperovať aj v skupinovej výsadbe s inými druhmi. Vzhľadom na jej teplomilnosť však ide o sezónnu letničku, ktorá plní estetickú funkciu iba pár mesiacov v roku. Ako trvalka schopná vydržať niekoľko rokov rastie len na miestach pôvodného výskytu v Afrike. U nás sa kvôli náročnejším klimatickým podmienkach pestuje len ako sezónna rastlina.

Optimálne podmienky na pestovanie osteospermum u nás

Poloha

Osteospermum potrebuje k životu veľa slnka a tepla. Vyžíva sa na priamom slnečnom svetle, ktoré dokáže prijímať bez toho, aby sa jej listy alebo kvety spálili, aj niekoľko hodín denne. Vzhľadom na to bude najvhodnejšou polohou na jej pestovanie otvorené a dostatočne presvetlené priestranstvo.

Zemina

Pri voľbe vhodnej zeminy je na výber niekoľko druhov substrátov. Väčšine odrôd sa najlepšie darí v hlinitopiesočnatej zemine. Pôda by mala byť plná výživných látok a obsahovať trochu humusu. Pri jej príprave je nutné myslieť aj na priepustnosť. V prípade pestovania rastliny v kvetináči je dôležitá aj drenáž na dne nádoby.

Čas výsadby

Osteospermum sa môže vysádzať na jar aj v priebehu jesene. Vhodný čas výsadby závisí hlavne od spôsobu pestovania rastliny. Na jar sa zvyknú vysádzať africké sedmokrásky pestované v záhrade. Pri pestovaní rastlín na balkóne či na terase je vhodná aj neskoršia jesenná výsadba, ideálne v priebehu septembra, kedy sú denné teploty vyššie a intenzita slnečného svetla silnejšia.

Osteospermum

Dôležitosť vytvorenia vhodných podmienok

Zaistenie optimálnych podmienok týkajúcich sa polohy a zeminy je pre vypestovanie zdravej, silnej a atraktívnej rastliny kľúčové. Ak má osteospermum dostatok svetla a tepla, rozkvitne do plnej krásy a jej kvety budú veľké, svieže a trvácne. V opačnom prípade hrozí, že kvety sa na stonkách objavia skôr sporadicky a ich životnosť potrvá iba niekoľko dní. Hrozí to najmä pri výbere nevhodnej pôdy či umiestnení rastliny do polotieňa, v ktorom sa jej vôbec nedarí. Rastlina môže byť oslabená a náchylná na choroby aj pri nesprávnom spôsobe pestovania po výsadbe, najmä pri nedostatočnom polievaní či zanedbávaní hnojenia.

Starostlivosť o osteospermum po výsadbe

Zálievka

Osteospermum si potrpí na dostatok vlahy. Poliať sa musí vždy, keď pôda začne byť na dotyk suchá. Ponechanie suchej pôdy môže viesť k zhnednutiu, v horšom prípade až k vyschnutiu listov. So zálievkou to netreba preháňať. Prílišné premokrenie vedie k zhnitiu koreňov, obzvlášť v prípade, keď zemina nie je dostatočne priepustná.

Hnojenie

Výdatná a pravidelná nesmie byť iba zálievka. Osteospermum potrebuje aj dostatok hnojiva podávaného v pravidelných intervaloch. Hnojenie rastline zaistí prísun všetkých živín potrebných k rozkvetu. Aplikovať sa môže v podobe tekutého hnojiva, ktoré sa zmieša s vodou a podá formou bežnej zálievky. V období kvitnutia môžu byť intervaly hnojenia týždňové, po odkvitnutí stačí hnojiť raz za 2-3 týždne.

Strihanie

Súčasťou starostlivosti o osteospermum je aj strihanie. Rastlina sa strihá najmä kvôli lepšiemu rozkvetu. Zastrihávajú sa odkvitnuté časti, ktorých odstránenie uvoľní miesto mladým kvetom. Termíny týchto rezov je potrebné prispôsobiť aktivite rastliny a priebehu jej rozkvetu.

Ako sa dá osteospermum rozmnožovať?

Zdravá a silná rastlina v dobrej kondícii nám dáva možnosť, aby sme si africkú sedmokrásku rozmnožili. Množiť ju môžeme 2 spôsobmi. Oba sú nenáročné a vedú k vypestovaniu nových mladých jedincov, ktorými môžeme doplniť okrasnú záhradu alebo balkónovú výsadbu.

Množenie zo semien

Na prvý zo spôsobov množenia potrebujeme semená z minuloročných kvetov. Do nádoby alebo do pareniska sa vysievajú už vo februári, najneskôr v prvej polovici marca. Ich klíčenie trvá približne 2-3 týždne. Mladé výhonky sa presádzajú do záhonov počas mája.

Množenie odrezkami

Rozmnožovanie pomocou odrezkov prebieha podobne ako pri iných rastlinách. Zastrihnuté vrcholové odrezky sa nechajú zapustiť v kvetináči s hlinitopiesočnatou pôdou. Po 2-3 týždňoch vzchádzajú prvé korienky, ktoré postupne spevnejú a umožnia mladej rastline zosilnieť.

Pozor na škodcov a najčastejšie choroby

Zaistenie optimálnych podmienok a správnej starostlivosti je dôležité aj kvôli udržiavaniu zdravého stavu rastliny. Na osteospermum číhajú viaceré choroby, medzi nimi aj vybrané druhy plesní. Ich vzniku predchádza najmä prílišné prelievanie substrátu. Rastlina sa musí brániť aj voči škodcom, z ktorých sú najaktívnejšie vošky a roztoče, ktoré sa dajú odstrániť poutieraním listov navlhčenou handričkou. Na agresívnejšie druhy molíc už budú potrebné postreky. Tie sa môžu aplikovať aj preventívne. Platí to aj o fungicídoch, ktoré sa používajú kvôli ochrane rastliny pred hubovitými ochoreniami.

Verbena: Okrasná letnička do každej záhrady

Viete, aké druhy verbeny poznáme? Kedy je ideálny čas na výsadbu verbeny? Akú častú zálievku potrebuje verbena? Ako často verbenu hnojiť?

Verbena

Aj keď osteospermum sa v našich končinách pestuje ako sezónna letnička, za istých okolností dokáže prečkať zimu a svoju estetickú funkciu si plniť aj na budúci rok. Umožňuje to správne zazimovanie rastliny v presvetlenom priestore s teplotou udržiavanou na úrovni 10 až 12 °C. Počas zimy sa oddychujúca rastlina nehnojí, intervaly polievania sa skrátia na 5 až 7 dní.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články